fbpx

Doğum Parası Nasıl Alınır?


Doğum / Hamilelik

Doğum Parası

Doğum Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır?

SGK’ya bağlı çalışan annelerin aldığı süt  yardımdan farklı olarak, Doğum YardımıDoğum parası olarak adlandırılarak yapılan doğum yardımı ödemesindan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya mavi karta sahip tüm ebeveynler yararlanır.

Doğum parası için başvuru nasıl yapılır?

Bebeğinizin kimliği ve kendi kimliğinizle birlikte, ilinizde bulunan Sosyal Hizmetler Merkezi ya da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuru için gittiğiniz kurumda sadece bir form dolduruyorsunuz ve bir kaç hafta içinde istediğiniz PTT şubesinden paranızı çekebilirsiniz. Oldukça basit bir işlem. Bebeğinizin doğduğu yıl içerisinde başvurabilirsiniz ve eşiniz de gidebilir. 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşen canlı doğumlar için yapılacak doğum yardımı başvuruları için de herhangi bir son başvuru tarihi gibi bir düzenleme yok. Başvuruya bebeğinizi götürmenize gerek yok. Sadece başvuru sahibi ebeveyn ve bebeğin kimliği gerekli.

Doğum Yardımı ne kadar?

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü için de 600 TL yardım yapılıyor. Eğer ikiz bebekleriniz varsa ilkine 300 diğerine 400 toplam 700 TL yardım var. Bu ödemeyi almak için ekonomik durumunuzun bir önemi yok. Yani maddi durumum iyi diyenler de gidip bu parayı alabilir. İhtiyacınız duymayacağınız bu para ile de çok güzel şeyler yapabilirsiniz. Örneğin bir çocuğun okul harçlığı olabilir, sokak hayvanlarına bolca mama olabilir , sınırı yok.

Bence üşenmeyin, bebeğinizin bir ihtiyacını karşılayacaktır. Daha fazla bilgi isteyenler 144 ü arayabilirler…

2015 Mayıs’tan sonra doğan tüm çocuklarınız için parayı alabilirsiniz, araştırın derim. Ancak devlet memurlarına bu yardım maaşlarına ek ödeme olarak yapılıyor

Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama için tıklayın

Faydalanmasını istediğin hamile, yeni doğum yapmış anne ve yakınları ile bu yazımı paylaş!

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir göğüs ucu yarası için krem emziren annenin göğsünün yara olması emziren annelerin göğsündeki yara nasıl geçer emziren annelerin gögüs ucu yaraları nasıl geçer emzirirken gögüslerin yara olmaması için gögüs ucu yarasi emziren memede yara bebek emzirirken memenin yara olması gögüs yarası emzirirken gögüs yarası nasıl geçer meme ucu yarası nasıl geçer gögüs ucu yarası emziren annenin gögüs yarası nasıl geçer meme ucu yarası nasıl gecer emzirme gögüs yaraları emzirirken memede çatlak emziren anne göğsünde yara göğüs ucu yarası  gögüs yaraları nasıl geçer emziren anne memede çatlak emzirme sonrası memede yara emziren annede memede çatlak meme yara emzirme döneminde memede yara emzirirken memede oluşan yaralar meme başı çatlak meme ucuna emzirmede memede çatlak tedavisi göğüs çatlağına ne iyi gelir gögüs ucu yaralari gögüs çatlagina ne iyi gelir bitkisel gogus ucu yaralari göğüs ucu çatlaması gögüs ucu kremi tavsiye gögüs ucu çatlakları nasıl geçer gögüs ucu yaraları gögüs ucu yarası için gögüs ucu yarasına ne yapılmalı ilk emzirmede yara olmaması için emziren annenin gögüs ucu yarası bebek emzirirken gögüs ucu yarası göğüs ucu yara meme ucu yara kremi meme ucu çatlaklari gögüs ucu yara gögüs yarasi icin krem göğüs ucu yarasi meme ucu catlamasi gögüs uçları yaralarına ne iyi gelir emziren anne meme ucu gogus ucu yara kremi gögüs yaraları için kremler gögüs ucu yaraları için ne yapılmalı gögüs yaralarına iyi gelen kremler göğüs ucu yaralari meme ucu yara  gögüs ucu catlakları icin emziren annede gögüs yaraları göğüs ucu yaraları meme catlaklari göğüs ucu çatlak göğüs ucu yarası nasıl geçer emzirirken gögüs yaraları doğum sonrası memede çatlak gögüs yarasına ne iyi gelir meme basi catlaklari emziren annelerin gögüs ucu yarasına ne iyi gelir meme catlagina ne iyi gelir gögüs ucu çatlakları için ne yapmalıyız gögüs ucu yaraları için krem gögus ucu catlaklari ne zaman geçer gögüs ucu yarası için krem emzirirken göğüs ucu yarası gögus ucu catlaklari gögüs ucu yaraları ne zaman geçer meme ucu yarasına ne iyi gelir  meme yaraları göğüs çatlağı kremi göğüs çatlaklarına ne iyi gelir gögüs ucu yaraları için emzirme döneminde gögüs yarası gögüs ucu yarası nasıl iyileşir  meme başı çatlağı  meme çatlaklarına ne iyi gelir gögüs ucu yarası nasıl geçer gögüs ucu catlakliklari meme ucu çatlaması gögüs ucu yarası nasıl düzelir gögüs ucu yarasi kadınlar kulübü en iyi meme ucu kremi emzirirken meme ucu gögüs çatlakları için ne yapmalıyız dogum sonrası gögüs yaraları emzirme memede yara dogumdan sonra gögüs yaraları meme ucu yarasina ne iyi gelir emzirmede memenin yara olması meme yarasi meme ucu yarıkları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir