Aşırı korumacı anne baba tutumu çocuğa zarar veriyor

Aşırı korumacı ebeveyn tutumu çocukların sorun çözme becerisini geliştirmez. Çocuğunuzu geleceğe hazırlamak üzere, çocuğunuza sorumluluk vermelisiniz

0
Aşırı korumacı anne baba tutumu çocuğun gelişimine zarar veriyor aşırı korumacı anne baba çocuk anne baba anne ve cocuklari baskıcı anne anne cocuk sevgisi anne ve babanın çocuğu üzerindeki etkileri anne baba ve çocuklar baskıcı aile çocuğun gelişiminde babanın önemi babaya duygusal çocuğa nasıl davranmalı anne baba ve çocuk mükemmeliyetçi anne baba tutumu anne kız konulu sürekli kendini eleştirmek sürekli çocuğuma birşey olacak korkusu baba çoçuk çoçuk gelişiminde annenin rolü özgüvenli çocuk yetiştirmek anne psikolojisi hakkındaki tüm cevaplar demokratik anne baba tutumu mükemmeliyetçi anne baba tutumu örnek çocuğun gelişiminde ailenin rolü ebeveyn tutumları özgüvenli çocuk çocuğun eğitiminde babanın önemi anne baba çocuğuna nasıl davranmalı aile tutumu  ana baba tutumları baba çocuğuna nasıl davranmalı anne baba bebek anne baba çocuk iletişimi tutarsız anne baba tutumları anne baba ayrılığı çocuğu nasıl etkiler çocuğun özgüvenini geliştirmek için ebeveyn nedir baba oğul sevgisi anne ve baba  iyi anne özellikleri iyi bir annenin özellikleri çocuğun gelişiminde ailenin önemi bebeğin babası nasıl anlaşılır çoçuk gelişiminde ailenin rolü tutarsız anne baba tutumu olumsuz anne baba tutumları anne baba sevgisi annenin çocuğuna olan duyguları anne ve babanın özellikleri anne ve baba tutumları evliliklerde aile problemleri anne baba tutumları nelerdir anne baba tutumları ile ilgili hikayeler anne baba ve bebek çocuğun eğitiminde annenin önemi gelecekte çocuğunuz nasıl olacak anneler neden kızar 8 yaş özgüven anne baba tutumları  annenin özellikleri çocuğun kendine güveni nasıl sağlanır yetişkinlerde anne bağımlılığı çocuğun kişilik gelişimi aşırı özgüven zararları bilinçli anne baba kitabı anne çocuğa nasıl davranmalı anne baba resmi koruyucu aile çocuğa kaç yaşına kadar bakar doğan cüceloğlu çocuğum ders çalışmıyor babalık yapmayan babalara sözler anne baba bebek sözleri çocuk iletişim  çocuğun eğitiminde annenin önemi münazara anne baba oğul çocuğun anne bağımlılığı doğan cüceloğlu çoçuk gelişimi kitapları empati anaokulu anne baba tutumlarının çocuğun gelişimine etkisi doğan cüceloğlu makaleleri çocuğun kişilik gelişiminde ailenin önemi çoçuk eğitiminde aile önemi çocuğun eğitiminde ailenin rolü

Aşırı korumacı ebeveyn tutumu

Bu yıl kendinizi kaç kere çocuğunuz yerine ödevlerini yaparken buldunuz. O kaydıraktan kayabilecekken kaç kere kendinizi öne atıp diğer çocukları inciteceğinizi düşünmeden  çocuğunuza siper olmak için hamle yaptınız? Salıncak sırasını çocuğunuza vermediği için diğer çocuğu üzeceğinizi kıracağınızı hiç düşünmeden azarladınız? Peki o sırada annesinin/babasının tutumu ile kendini kötü hisseden çocuğunuz?

Aşırı korumacı ebeveyn tutumunun çocuğun sorun çözme becerisini geliştirmeyeceğini bilmelisiniz. Çocuğunuzu geleceğe hazırlamak üzere, çocuğunuza mutlaka sorumluluk vermeniz gereklidir. Çocuğunuz karşılaştığı meseleleri kendi başına çözebilmeli.

Ebeveyn olarak bize düşen görev; Çocuğun sorun çözme alışkanlığı kazanmasını sağlamak olmalı

0-2 yaş arasında çocuğunuzla sağlıklı bir bağ oluştuysa sonraki süreçler daha kolay geçiliyor. İhtiyaçlarının karşılandığı, aşırı korunmadığı, bağımsızlığının desteklendiği ortamlarda çocuk kendini güvende ve rahat hissediyor.

Düşmesine izin vermezseniz kalkmayı öğrenemez.

Düşmemeyi öğrenmek için de çocuğun düşmesi lazım. Bu şekilde yetişen çocuklarda güvenli bir bağ oluştuysa, ergenlik döneminde de çocuk aileden kopmaz ve sıkıntılarını paylaşır. Eğer bağımsızlığına izin vermezsek çocuk sürekli uzaklaşmak ister. Bu da aile içerisinde çatışma sebep olur. Çatışmaları müzakere edecek bir ortamı oluşturmak da gene biz ebeveynlerin elinde. Bu da çocuğun kendi ifade edeceği ortamı sağlamakla oluyor. Çocuğumuz adına karar almak yerine onun kararlarını ifade edeceği ortamları oluşturmak bizim ellerimizde.

Her sorumluluğu anne-baba üzerine alır ve çocuğun yapması gerekenleri çocuğunun yerine yaparsa çocuk sorumluluk almadan büyür. Anne veya baba, aşırı korumacıysa çocuğun sorun çözme becerisi gelişmez. Çocuğunuz bu şekilde sağlıklı yetişemez ve ebeveynlerine bağımlılık geliştirir.

Bireyselleşmeye daha az fırsat tanıyan bir kültürümüz var. Çocuklarımızın ihtiyaçlarını biz düşünüyoruz ve çocuklarımızın yerine biz karar veriyoruz. Karar verirken çocuklarımızın görüşlerini her defasında almalı, onların kararı dışında verdiğimiz kararın gerekçesini rasyonel olarak açıklamalıyız.

Çocuğumuzun bağımsızlığına izin vermezsek, sürekli uzaklaşmak ister

Çocuk sağlıklı sınırlarla büyütülmeli aşırılıktan kaçınılmalıdır. Belki çocuğunuz kendini koruyamayacağı kadar küçük olduğu yaşlarda birtakım tehlikelerden korunabilir. Kendini koruyacağı sınırlar devamlı genişletilerek sorumluluk alması teşvik edilmelidir.

Çocuğunuzun ergenlik döneminde sizinle daha önceden kurduğu bağ bir miktar zayıflayabilir. Bu hayatın rutini içerisinde son derece normaldir. Ergenlik döneminde topluma kendini kabul ettirmek isteyen çocuğunuz ile aranızda çatışmalar başlayabilir çünkü çocuk tek başına varolmak ve daha bağımsız olmak ister. Buna hazırlıklı olmak ve arzu ettiği bağımsızlık kendine zarar vermeyeceği sınırlarda olduğu süre izin vermek gerekir ki, çatışma ortamları oluşmasın.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz