fbpx

Anne sütünün rengi

Anne sütünün rengi annenin yediği yiyeceklere bağlı olarak değişebilir.

0
Anne sütünün rengi annenin yediği yiyeceklere bağlı olarak değişebilir anne sütünün rengi açık beyaz olması anne sütünün rengi neden yeşil olur anne sütünün rengi turuncu anne sütünün renginin sarı olması anne sütünün rengi su gibi gelmesi anne sütünün rengi yeşil anne sütünün rengi değişirse anne sütünün rengi mavi anne sütünün rengi açık renkte olması anne sütünün rengi koyu sarı anne sütünün rengi sarı anne sütünün rengi beyaz olması anne sütünün rengi değişir mi anne sütü bebeğin göz rengini değiştirir mi anne sütü rengi gri anne sütü rengi su gibi anne sütü hangi renk anne sütünün ilk rengi anne sütünün rengi kahverengi anne sütü kaka rengi anne sütü mavi renk anne sütünün rengi nasıl olur anne sütü rengi neden su gibi olur anne sütü rengi neden sarı olur anne sütün rengi neden pembe olur anne sütü ne renk olur anne sütünün rengi kıvamı nasıl olmalı anne sütünün rengi nasıl olmalı anne sütünün rengi pembe olması anne sutunun sari renk olmasi ilk anne sütü sarı renk anne sütünün rengi nasıl olmalı anne sütünün rengi nasıl olur anne sütünün rengi ne zaman değişir anne sütünün rengi neden değişir anne sütünün rengi neden yeşil olur anne sütünün rengi neye göre değişir anne sütünün rengi su gibi gelmesi anne sütü rengi su gibi anne sütünün rengi neye göre değişir anne sütünün rengi değişir mi anne sütünün rengi nasıl olur anne sütü ne renk olur anne sütünün rengi neden yeşil olur anne sütü rengi neden sarı olur anne sütün rengi neden pembe olur

Anne sütünün rengi sizi korkutmasın!

Yeni doğum yapan bir annenin sütü koyu sarı renkte ve yoğun kıvamda iken ilerleyen dönemlerde renk beyazlaşmaya ve sulanmaya başlar. Bunun nedeni yenidoğan bir bebeğin bağışıklığını ve metabolik faliyetlerini geliştirmek ve yürütmek için öncelikli olarak protein, aminoasit ve enzimlere ihtiyaç duymaktadır. Yenidoğan bebeğinizin ihtiyaç duyduğu yüksek aminoasit ve protein sütün kıvamını koyulaştırdığı için sütün rengi sarılaşır.
Yeni doğan bebeğiniz bu koyu renkli süte (kolostrum) ilk 3_5 gün ihtiyaç duyar.

Anne sütünün rengi annenin yediği yiyeceklere bağlı olarak değişebilir.İlk 3-5 gün boyunca yeterince aminoasit ve protein alan bebeğin metabolizması artık yavaş yavaş daha az proteine, daha çok şekere ihtiyaç duyar ve sütün içindeki protein ve aminoasit miktarı düşer, su ve şeker oranı artar.
Böylece 5. günden itibaren sütünüzün rengide beyaza dönmeye başlar.
Yani ilk günlerde sütünüzün rengi koyu sarı, altın gibi iken miktarı az olabilir fakat oldukça besleyici ve içerik olarak çok zengindir. Bu nedenle onu doyurmaya yetecektir. Bebeğiniz ilk günlerde her emzirmede sadece bir çay kaşığı süt içer ve bu onu doyurur çünkü oldukça küçük bir midesi vardır.

Sütünüz emzirdikçe artarak gelmeye devam edecektir. Bazen kolostrum 1-2 hafta devam edebilir.

Sütünüzde yeterince su olduğu için bebeğinize su vermenize gerek yok.
Günlük çıkardığı bez miktarı ve haftalık aldığı kilo bize onun doyup doymadığı ile ilgili bilgi verecektir.

[Makale Önerisi: Bebeğimin doyduğunu nasıl anlarım? ]

Anne sütünün rengi annenin yediği yiyeceklere bağlı olarak değişebilir.

Sütün içeriği bebeğin ihtiyaçları ve sağlık durumuna göre değiştiği gibi rengi de sizin yediğiniz, içtiğiniz gıdalarla da değişir. Özellikle boyalı gıdalar tüketiyorsanız sütünüzün rengi tükettiğiniz besinin rengini alabilir. Bu sütün bozuk olduğunu veya bir sorun yaratacağını göstermez. Normaldir.

Eğer tükettiğiniz gıdalara dikkat ederseniz eski rengine dönecektir. Mesela pancar tükettiğimizde nasıl idrar rengimiz değişiyorsa bu da öyle bir durum.

Anne sütünün rengi annenin yediği yiyeceklere bağlı olarak değişebilir.

Yine aşağıdaki fotoğrafta yeşil süt göreceksiniz bu süt bebeğe yapılan aşıdan iki gün sonra sağılan bir sütün fotoğrafı. Daily Mirror gazetesinde denk geldiğim haberde, İngiltere’de yaşayan anne 1 yaşındaki bebeğinin aşılanması sonrası sütünü sağınca biberonda gördüğü renkle hayli şaşırmış. Doktoruna sütün rengi ile ilgili danışmış. Doktoru sütün rengindeki bu değişikliği şöyle açıklamış: aşılanma sonrası bebeğini emzirdikten sonra tükürük yoluyla annenin vücuduna geçen aşıda bulunan zayıflatılmış virüs geçer. Zayıf virüsle karşılaşan vücudu anne sütünün içeriğinde antikor düzeyini arttırarak virüse cevap olarak sütün içeriğini geliştirir.

Anne vücudu ne kadar harika değil mi? Bebeğinin tükürüğü senin vücuduna geçer geçmez beynin mikrobu tespit ediyor ve bebeği korumak için sütün içeriğini mikroplarla savaşmak üzere değiştiriyor. Bu arada yukarıyı dikkatli okuduysanız, aşı karşıtlarına bu vakadan argüman çıkmaz…

Size kim ne derse desin anneler, bebeğinizin sağlığı ve geleceğinin anahtarı sizde. Emzirin, kimseyi umursamayın…

Ya da yakın zamanda ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler çok tükettiyseniz de anne sütünün rengi bu şekilde yeşil olabiliyor. Bu da gayet normal.

Anne sütünün rengi annenin yediği yiyeceklere bağlı olarak değişebilir.

Bana en çok sorulardan biri göğüs ucu yaraları yüzünden kan içeren sütü bebeğinize verip veremeyeceğiniz oluyor. Sütünüzün rengi göğüs ucu yaralarınız sebebiyle açık pembe, kırmızı ise öncelikle bu sağdığınız sütü bebeğinize verebilirsiniz. Fakat bu sütü dondurup saklayamazsınız. Sağdığınız sütte kan varsa hemen tazeyken bebeğinize vermekte sakınca yok. Sadece bekletmeniz uygun değil. Bir de bu kadar eziyetli bir süreçte, göğüs ucu çatlaklarından kurtulmak, keyifle emzirmek için lütfen bir an önce meme ucu çatlakları, göğüs ucu yaralarının tedavisini anlattığım yazıma göz atın:

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir göğüs ucu yarası için krem emziren annenin göğsünün yara olması emziren annelerin göğsündeki yara nasıl geçer emziren annelerin gögüs ucu yaraları nasıl geçer emzirirken gögüslerin yara olmaması için gögüs ucu yarasi emziren memede yara bebek emzirirken memenin yara olması gögüs yarası emzirirken gögüs yarası nasıl geçer meme ucu yarası nasıl geçer gögüs ucu yarası emziren annenin gögüs yarası nasıl geçer meme ucu yarası nasıl gecer emzirme gögüs yaraları emzirirken memede çatlak emziren anne göğsünde yara göğüs ucu yarası  gögüs yaraları nasıl geçer emziren anne memede çatlak emzirme sonrası memede yara emziren annede memede çatlak meme yara emzirme döneminde memede yara emzirirken memede oluşan yaralar meme başı çatlak meme ucuna emzirmede memede çatlak tedavisi göğüs çatlağına ne iyi gelir gögüs ucu yaralari gögüs çatlagina ne iyi gelir bitkisel gogus ucu yaralari göğüs ucu çatlaması gögüs ucu kremi tavsiye gögüs ucu çatlakları nasıl geçer gögüs ucu yaraları gögüs ucu yarası için gögüs ucu yarasına ne yapılmalı ilk emzirmede yara olmaması için emziren annenin gögüs ucu yarası bebek emzirirken gögüs ucu yarası göğüs ucu yara meme ucu yara kremi meme ucu çatlaklari gögüs ucu yara gögüs yarasi icin krem göğüs ucu yarasi meme ucu catlamasi gögüs uçları yaralarına ne iyi gelir emziren anne meme ucu gogus ucu yara kremi gögüs yaraları için kremler gögüs ucu yaraları için ne yapılmalı gögüs yaralarına iyi gelen kremler göğüs ucu yaralari meme ucu yara  gögüs ucu catlakları icin emziren annede gögüs yaraları göğüs ucu yaraları meme catlaklari göğüs ucu çatlak göğüs ucu yarası nasıl geçer emzirirken gögüs yaraları doğum sonrası memede çatlak gögüs yarasına ne iyi gelir meme basi catlaklari emziren annelerin gögüs ucu yarasına ne iyi gelir meme catlagina ne iyi gelir gögüs ucu çatlakları için ne yapmalıyız gögüs ucu yaraları için krem gögus ucu catlaklari ne zaman geçer gögüs ucu yarası için krem emzirirken göğüs ucu yarası gögus ucu catlaklari gögüs ucu yaraları ne zaman geçer meme ucu yarasına ne iyi gelir  meme yaraları göğüs çatlağı kremi göğüs çatlaklarına ne iyi gelir gögüs ucu yaraları için emzirme döneminde gögüs yarası gögüs ucu yarası nasıl iyileşir  meme başı çatlağı  meme çatlaklarına ne iyi gelir gögüs ucu yarası nasıl geçer gögüs ucu catlakliklari meme ucu çatlaması gögüs ucu yarası nasıl düzelir gögüs ucu yarasi kadınlar kulübü en iyi meme ucu kremi emzirirken meme ucu gögüs çatlakları için ne yapmalıyız dogum sonrası gögüs yaraları emzirme memede yara dogumdan sonra gögüs yaraları meme ucu yarasina ne iyi gelir emzirmede memenin yara olması meme yarasi meme ucu yarıkları

“Yukarıda yeralan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.”

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.  

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz