Bebek gelişiminde konuşulmayanlar

0
Anne Baba Tutumları Doğal Ebeveynlik Nedir doğal ebeveynlik uyku, doğal ebeveynlik pdf, doğal ebeveynlik nedir, doğal ebeveynlik william sears, doğal ebeveynlik adem güneş, doğal ebeveynlik nilüfer devecigil, doğal ebeveynlik dr sears, doğal ebeveynlik kitapyurdu, doğal ebeveynlik doğal ebeveynlik fuarı 2018 doğal ebeveynlik ve uyku doğal ebeveynlik nedir doğal ebeveynlik pdf doğal ebeveynlik adem güneş doğal ebeveynlik kitabı doğal ebeveynlik uyku doğal ebeveynlik william sears doğal ebeveynlik nilüfer devecigil doğal ebeveynlik blog doğal ebeveynlik.com doğal ebeveynlik dr sears doğal ebeveynlik emzirme doğal ebeveynlik eleştirileri doğal ebeveynlik eğitimi doğal ebeveynlik uyku eğitimi doğal ebeveynlik fuar doğal ebeveynlik pdf indir doğal ebeveynlik kitapyurdu adem güneş doğal ebeveynlik kitabı william sears doğal ebeveynlik pdf doğal ebeveynlik yorumlar 1. doğal ebeveynlik fuarı doğal anne babalık çoçuk yetiştirmenin kuralları çocuk yetiştirme 1 çoçuk yetiştirme usulleri baba ve çocuğun burç uyumu bebek yetiştirmenin kuralları çoçuk yetiştirmenin kuralları kitap cocuk yetistirme teog sınav kaygısı baba bebek burç uyumu çocuğu iyi yetiştirmek çocuğu iyi eğitmenin yolları doğal ebeveynlik cocuk yetistirmek geç yaşta anne olmak paranoyak anne babalık çocuğun anne babayla uyuması anne ve cocuk burçlara göre annelik çocuk yetistirmek bebekler kaç yaşına kadar anne yanında yatmalı yengeç burcu anneleri gebelikte anne sihirli çocuk bebeklerin anne baba yanında yatması iyi bir çoçuk nasıl yetiştirilir ikizler burcu annesi burçlara göre anneler anne bebek baba aslan burcu annesi teog stresi ergenlerle iletişim kitap bebek anne baba başak burcu anneleri anne baba ve çocuklar aile burç uyumu bebek kaç yaşına kadar anne yanında yatmalı burçlara göre bebekler çocuk kuralları çocuğun anne ile yatması baba çoçuk geç anne olmak çocuk anne baba ebeveynlik iyi anne baba olmak burçlara göre babalar terazi burcu annesi nasıl olur koç burcu annesi terazi erkek bebek erkek çocuğun anneyle uyuması hangi burç nasıl anne olur baba çocuk ilişkisi teog anneleri cocuk büyütmek baba cocuk anne ve cocuklar güzel anketler soruları oğlak burcu bebeği nasıl olur terazi burcu bebekleri nasıl olur erkek çocuğun babayla uyuması terazi bebeği merhaba bebek - sinem olcay kademoğlu bebekler ne zaman anne baba der ergenlerle iletişim terazi burcu bebeği nasıl olur anne ve çocuğun burç uyumu ebeveyn gebelik te mutlu bebek yetiştirmenin sırları ergenlerle iletişim nasıl olmalı hamileyken dna testi yapılırmı anne baba tutumları  ebeveyn nedir aile tutumu  çocuğunuzun hangi davranışlarını onaylarsınız hamileyken dna testi anne ve baba ebeveynler ne demek anne baba cocuk arasında

Annenin uyku düzeni ve bebeklerde duygusal bağlanma

Program Geliştirme ve Öğretim Uzmanı ve İlişki Yönetimi Danışmanı Uzman Çağatay Çakır; bebek gelişiminde konuşulmayanlara değinerek; annelerin uyku düzeni ve bebekleri ile arasındaki duygusal bağlanma üzerine konuştu. “Anne, bu kritik ve zaruri süreçte kendisi için desteğe ihtiyaç duyar. Gerek rutin ev sorumlulukları gerek bebeğin ilgi ve bakımı için babadan paylaşım beklentisi içinde olur” açıklamasında bulunan Çakır; babalara büyük görev düştüğünü söyledi.

Bebeklerin uyku düzenleri doğumdan sonraki ilk 6 aylık süreçte istikrarsız ve kararsız bir seyir izler. Bu durum özellikle gece uykularında görülür. Uykuya geçmekte zorlanan bebek ebeveynini sürekli yanında ister. Gerek kinestetik (dokunsal) ihtiyacı gerekse besinsel ihtiyaçları için anneye muhtaç olan bebek, bu sebeple anneyi de gece uykusundan ve dinlenme zamanından mahrum bırakır. Bu süreç anne için oldukça yorucu ve yıpratıcıdır. Bunun sonucunda annede tükenmişlik sendromu ve depresif durumlar çok sık görülmeye başlar. Anne, bu kritik ve zaruri süreçte kendisi için desteğe ihtiyaç duyar. Gerek rutin ev sorumlulukları gerek bebeğin ilgi ve bakımı için babadan paylaşım beklentisi içinde olur.

En iyi göğüs ucu kremi En iyi göğüs ucu yarası kremi göğüs ucu yarasına ne iyi gelir meme ucu çatlakları için en iyi krem Mumsy Natural

Babalara önemli görev düşüyor

Toplumsal öğretilerimiz bizlere bebek bakımı için annenin sorumlu olduğunu kodlamıştır. Bu hatalı öğreti neticesinde babalar, evin geçimi için yoğun iş tempolarını gerekçe göstererek annenin ihtiyaç duyduğu destek ve paylaşım hizmetini üstlenmezler. İşte tam da bu noktada eşler arasında uyuşmazlık ve çatışma başlar. Bu süreç, ilerleyen dönemlerde özellikle anne üzerinde olumsuz etkiler bırakacak eylem ve söylemleri de kapsayabilir. Annenin bu kritik süreci bedenen ve zihnen konforlu geçirmesi, bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimi içinde çok önemli bir faktördür.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz