Bebeklerde konak

0
Bebeklerde konak nasıl geçer

Bebeklerde konak

Bebeklerde konak, yenidoğan bebeklerin çoğunda, her 3 bebekten 2’sinde gelişir. Konak sıklıkla bebeğin cilt bakımı ve temizliğinde yapılan bazı yanlış uygulamalar sonucu artar. Bebeği sık yıkamak ve özellikle baş bölgesinin temizliği yapılırken aşırı hassas davranılması, bıngıldağa zarar verilir endişesiyle iyice durulanmadan sabunlu bırakılması konak oluşumunu hızlandırır. 

Bebeklerde konak neden olur?

Yeni doğan bebeklerde saç diplerinde oluşan ‘seboreik dermatit’ halk arasında “konak” denilen sarı, yağlı, yapışık kepekler şeklinde görülür.

Konak olarak adlandırılan yapı, yenidoğan bebeklerde saç değişimi sürecinde oluşan, kabuk şeklinde görülen sarı-kahverengi ya da beyaz renkli cilt problemlerinden biridir.
Yenidoğan bebeklerin vücudunda, doğum sonrası yararlı koruyucu bakteri florası bulunmadığı için bebeklerin ciltleri oldukça hassastır. Bebek ciltdindeki bu flora bebeğin 6. haftasına doğru yetişkin cildine uyumlu şekilde gelişir. Bu gelişim sürecinde bebeklerin ciltleri kurur ve gerginleşir.

Bu aşamada vücut kuru deriyi yumuşatma amacıyla ekstra yağ üretmeye başlar. Bu yağlar zamanla saç diplerinde kuruyarak, kabuk bağlayıp konak tabakalara sebebiyet verir.

En iyi göğüs ucu kremi En iyi göğüs ucu yarası kremi göğüs ucu yarasına ne iyi gelir meme ucu çatlakları için en iyi krem Mumsy Natural

Bebeklerde konak nasıl geçer?

🧚🏻‍♂️Konak normalde 3 ay içinde kendiliğinden geçen bir problem olup, besin alerjisi veya atopik cildi olan bebeklerde daha uzun süre görülebilmektedir.

Bebeklerde konak temizliği

🧚🏻‍♂️Konağın temizlenmesi faydalı olabilse de, temizleme esnasında bebeğin saç derisi zarar görme ihtimali vardır. Ebeveynler, hatalı bir temizleme sonucunda saçlı derinin soyulması ve kanaması gibi durumlarla karşılaşabilir.

🧚🏻‍♂️Konakların temizlenmesi esnasında dikkat edilmesi gereken saçlı derinin ilk olarak yumuşatılmasıdır. Bu işlemde zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ya da bebeklere uygun içeriği bulunan bir yağ ile işlem yapılabilir. Bebek konağına özel şampuan ve bakım kremleri bulunmaktadır. Bunların yetersiz kalması durumunda ayrıca kullanılabilecek aromaterapik yağlar mevcuttur.

🧚🏻‍♂️Temizleme işlemi ardından bebeğin rahatlayabilmesi adına duş aldırdıktan sonra yumuşak bir fırçayla hafifçe taranarak konaklar uzaklaştırılabilir.

 

mumsy natural doğal balm stick BOO BOO stick herşeyin en doğalını tercih ettiğimiz çocuklarımızın günlük olarak kuruyan dudakları, sinek ısırıkları, minik sıyrıklar ve çizikleri için...

Bebeklerde konak için doğal yöntem

Bebekler konağın geçmesi içinse çocuğun kafasına hindistan cevizi yağı, emolient yoğun yağlı krem sürerek en az 2 saat beklenmeli ve yumuşak bir tarak ya da fırçayla taranmalıdır. Konak temizlendikten sonra çocuğa banyo yaptırırken konakın tekrar başlamaması için cildi kurutmayan bebeğin cilt florasına uyumu, cildin nem dengesini koruyan şampuanlar tercih edilmelidir. Yenidoğan bebeğin cildine her banyoda sabun şampuan sürmeyin. Arada sadece su ile duş aldırın. 

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz