fbpx

Bebeklerde konak

0
Bebeklerde konak nasıl geçer

Bebeklerde konak, her 3 bebekten 2’sinde gelişir. Bebeklerde konak yaygın görülür ama bebek gelişiminin doğal bir parçası olarak oluşmaz. Konak sıklıkla bebek bakımında yapılan bazı yanlış uygulamalar sonucu gelişir. Bebeği sık yıkamak ve özellikle baş bölgesinin temizliği yapılırken aşırı hassas davranılması, bıngıldağa zarar verilir endişesiyle iyice durulanmadan sabunlu bırakılması konak oluşumunu hızlandırır.

Yeni doğan bebeklerde saç diplerinde oluşan ‘seboreik dermatit’ halk arasında “konak” denilen sarı, yağlı, yapışık kepekler şeklinde görülür. Bebeklerde konak oluşmaması için, bebeğin kafası yıkanırken tırnaklarla hafif dokunuşlar yapılmalı, saçı baş bölgesi iyice durulanmalı ve temizlenmelidir.

Bebeklerde konak için doğal yöntem

Bebekler konağın geçmesi içinse çocuğun kafasına zeytinyağı sürerek en az 2 saat beklenmeli ve yumuşak bir tarak ya da fırçayla taranmalıdır. Konağın mutlaka temizlenmesi gerekir, bunun normal bir şey olduğu asla düşünülmemelidir. Konak temizlendikten sonra banyo yaptırırken çocuğa tekrar başlamaması için haftada bir sadece sabun ya da şampuan uygulanmalıdır. Onun haricinde sadece duru suyla banyo yaptırılmalıdır. Şampuan olarak da bebeğin cilt florasına uyumu, cildin nem dengesini koruyan şampuanlar tercih edilmelidir. Özellikle konağı tedavi etmeye yönelik şampuan önerileri içinse doktorunuza danışabilirsiniz.

Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir? Meme çatlaklarına ne iyi gelir

YORUM YOK

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz