Bebeğe süt yapan yiyecek ve içecekler | 2024

Emziren anneye süt yapan yiyecekler, süt yapan besinler

1
Bebek Gelişimi | Süt Yapan Yiyecekler. Anne Sütü Arttırmak için,anne sütü yapan yeni keşfim,Anne sütü nasıl arttırılır,Süt yapan yiyecekler hangileridir,‎Anne Sütünü Arttırmak İçin,‎Anne Sütü Nasıl Artar,Anne sütünü arttırdığı bilinen besinler,sütü arttırdığına,Sütünü Arttıran Yiyecekler,süt yapan besinler,Anne sütü nasıl arttırılır, Süt yapan yiyecekler hangileridir,Emziren Anneler İçin Süt Yapan Yiyecekler,Süt Yapan Yiyecekler,Süt yapan yiyecekler nelerdir,İbrahim Saraçoğlu Anne Sütü Yapan Meyveler Nelerdir,Anne sütü ve anne sütünü, İncir, anne sütü artmasını sağlar, Süt Yapan,Anne Sütünü Artıran Yiyecekler,dereotu sağlıklı anne sütü üretimi,Anne sütünü artıran yiyecekler , anne sütünü arttıran besinler, anne sütü üretimi,Sütüm Yeterli mi,Anne Sütü Yapan Yiyecekler Hangileridir,Anne Sütünü Artıran En Önemli Meyve Hangisidir,Anne Sütü Yapan,Anne sütü ve anne sütünü artırmak,Lohusaya Süt Yapan Yiyecekler,süt yapan meyveler, süt yapan yiyecekler ibrahim saraçoğlu, süt yapan yiyecekler kadınlar kulübü, süt yapan çay, anne sütünü artıran gıdalar, süt yapan yiyecekler canan karatay, doğum sonrası süt yapan yiyecekler, süt yapan çorbalar,süt artırıcı, sütü arttırmak için ne yapmalıyız,Süt yapan yiyecekler hangileridir,çok süt yapan mucizevi bir yiyecek,Emzirme hakkında bilinmesi gerekenler,Emzirme Döneminde Beslenme,Anne Sütünün Önemi ,bol bol süt yapan yiyecekler tüketin,Anne sütünü arttırdığı bilinen besinler ve eski zamanlardan beri sütü arttırdığına inanılan besinler nelerdir, Çok sütüm vardı benim,3 aylık bebek, 4 aylık bebek, 6 aylık bebek,anne, anne bebek blog, anne blog,Anne sütü kalitesi nasıl belirlenir, Anne sütünü artıran besinler artırmak için hangi arttıran gıdalar ile anne sütü nasıl artar, anne sütünün kalitesi, anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır, Anne Sütünün Kalitesi Nasıl Anlaşılır ve Artırılır,Anne sütünün kalitesi nasıl artırılır?, Anne sütünün kalitesini artıran 10 besin,Anne Sütünün Kalitesini Artıran Yiyecekler, annenin sütünün kalitesi arttırıcı yiyecekler ve bitkiler, bebek gelişimi, blogcu,blogcu anne, bloger anne, emzirme,Emzirme döneminde sütün besleyici olması için anne nasıl beslenmeli, kaliteli anne sütü nasıl anlaşılır, persentil,persentil hesaplama,sut yapan yiyecekler,Sütüm bebeğime yetiyor mu? Sütümün kalitesi bebeğimin gelişimi için yeterli mi?

Anne sütünü artıran gıdalar | Süt yapan yiyecek ve içecekler

Yeni doğum yapan, bebeğinin yeterli kilo alıp almadığından endişelenen, toplumun “kilolu çocuk, sağlıklı çocuk” baskısıyla bunalan yeni annelerin en büyük arayışı; besinler yoluyla sütünün miktarını ve sütünün kalitesini artırmak oluyor. Emziren annelerin tükettiği yiyecekler ve içecekler ile süt arttırma arasındaki ilişki üzerine sayısız soru geliyor.

“Anne sütünü artırmak için bol bol emzirin!”

Her yeni annenin emzirme döneminin başında sütünü arttırmak ve bebeğini sağlıklı büyütmek, beslemekten başka derdinin olmaması, kendini bebeğinin sağlıklı gelişimine adaması ve bunun içinde türlü çareler araması son derece doğal ve övgüye değer. Ancak, sık sık bahsi geçen soğan, sarımsak, bulgur vb. gıdalar,  toplumda kulaktan kulağa aktarılan efsaneleşmiş bir çok süt yapan yiyecek sütünüzün tadını bozabilir, bebeğinizde ve siz de gaz sorunu yaratır. Hatta birçok gıda süt artırmadığı gibi yerine bebeğinizde gaz sorunu yaratarak hem bebeğinizin hem de sizin konforunuzu ve huzurunuzu kaçırır. Gaz yapan gıdaları tüketen anneleri ve bebeklerini sıkıntıya sürükler.

Emziren anne ne yememeli Anne sütünü azaltan yiyecekler ve içecekler Emziren annelerin uzak durması gereken gıdalar Emzirirken bu gıdalardan uzak durun

Anne sütünün üretimi arz talebe göre artar ve azalır

Sütünüz, bebeğiniz emdikçe ve memeniz boşaldıkça artar; yani, sütü vücudunuz üretir. Hamileliğiniz boyunca vücudunuz anne sütü üretecek gerekli unsurları emzirme sürecine hazırlık için zaten biriktirdi. Sütünüzü artırmak için beslenmenize dikkat edip, bebeğiniz her istediğinde sık sık bol bol emzirmek ve göğüslerinizi tamamen boşaltarak yeni süt üretimini teşvik etmektir.

Sütünüzü artırmak için doğru emzirme tekniklerini uygulamalısınız. Bebeğinizi doğru emzirme yöntemi ile emzirirseniz, bebeğiniz aktif emme ile memedeki tüm sütü boşaltır, vücudunuz daha fazlasını üretmek için emir alır.

Sütünüzü artırmak için memenizin boşalması şarttır. İnsanlar diğer memeliler gibi (örn; inekler) memesinde süt depolamaz, annenin sütü tüketildikçe vücut daha fazlasını üretmesi gerektiği mesajını alır. Memem yumuşak, şimdi emzirmeyeyim bir sonrakine biriktireyim demeyin. O zaman vücudunuz 1.5 saatte değil 3 saatte bir süt salgılamaya başlar.

Meme ucu yaranız varsa, emzirmeyi erteleyebilir, vazgeçebilirsiniz. Göğüs ucu yaranız dolayısıyla bebeğinizi emzirirken emzirme aralıklarını artırıp daha az süt üretimine sebep olabilirsiniz. Haklısınız meme ucu kopan annelerin keyifle memnuniyetle bebeğini emzirmesini bekleyemeyiz. Bir an önce meme ucu yaralarından kurtulmak için Meme ucu yaraları tedavisi yazımı mutlaka okuyun. Meme ucu yaralarından kurtulmak için Mumsy Natural göğüs ucu kremi ile meme ucu yaralarınızı tedavi edin. İyileştirilmeyen kronikleşen meme ucu yaraları sütünüzün de giderek azalmasına sebep olur. Siz her ne kadar fedakarca emzirmeye gayret etseniz de can acısıyla emzirmekten uzaklaşmak da çok anlaşılabilir bir durum. İyileşmeyen yaralar, enfeksiyon kapan meme ucu ve enfeksiyonla tıkanan mastit olan memede süt üretimi yavaşlar. Bu noktaya gelmeden etkin bir tedavi uygulayın.

Dinlenmiş annenin vücudu yeterli süt üretir. Dinlenmiş, sağlıklı beslenen, huzurlu bir annenin vücudu bebeğine yetecek miktarda süt üretir. Kendinize dikkat edin. Sizin esenliğiniz bebeğinizin esenliğidir.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir göğüs ucu yarası için krem emziren annenin göğsünün yara olması emziren annelerin gmeme ucu yarasina ne iyi gelir emzirmede memenin yara olması meme yarasi meme ucu yarıkları

Anne sütünü artırmak için; Gece uyandığınızda, bebeğinizi mutlaka emzirin!

Biliyorum yorgunsunuz, bitkinsiniz. Her fırsat bulduğunuzda uyuyun, ev işi yapmak yerine uyuyun dinlenin ama dinlenirken telefon kurcalamayın. Sütünüzü artırmak için geceleri de bebeğinizi emzirin. Bebeğiniz gece emmelerini kesene kadar emmek istemese bile gece uykunuzu bölüp sütünüzü süt sağma makinesi ile sağın. Geceleri daha yoğun prolaktin salgılayan vücudumuz sayesinde sütümüz artar. Bu önerim en harika süt yapma yolu değil. Dinlenmiş beden çok güzel süt üretir. Lütfen süt artırmayı saplantıya dönüştürüp dinleneceğiz anları eziyete çevirmeyin.

Süt yapan yiyecekler

Israrla gelen süt yapan yiyecek sorularına cevaben; Süt yapan yiyecekler ve süt üretimi üzerine yapılmış bir araştırmayı aktaran bilimsel bir makaleden alıntı yaparak size, süt yapan/artıran yiyeceklerden bahsedeyim: Çemen otu, Deve dikeni, Bira mayası, Maya, Yulaf ezmesi, Avrupa mine çiçeği, Isırgan, Yonca, Çörek otu, Torbangun, Kimyon, Kişniş ve Dereotu…. devamı:

[ Makale Önerisi: Anne sütünü artıran, süt yapan yiyecekler listesi ve faydalarından detaylı bahsettiğim yazı için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz]

Süt yapan yiyecekler emzirme bebek emzirme  emziren anne beslenme emziren  süt emzirme emziren annelere  yenidoğan emzirme yenidoğan bebek emzirme yeni doğan emzirme yeni doğan bebek ne kadar emzirilmeli emziren anneler için yenidogan emzirme suresi  emziren anne  emzirmede beslenme emzirme beslenme  yenidoğan bebeklerde

“Anne sütünü artıran/süt yapan besinler” nasıl anne sütünü arttırır?

Yukarıda aktardığım süt yapan besinler ile ilgili olarak, anne sütünü arttırdığına dair sağdan soldan bir şeyler duymuş olabilirsiniz. 

Besinler nasıl anne sütünü arttırır?

Yukarıda bahsettiğim süt yapan yiyecekler vücuttan ödem attıran besinlerdir. Vücut sularımızın ise, süt olarak üretilmesi hepimizin zaten bildiği bir bilgi. Peki bu ödem söktürücü besinler de anne sütünü arttırır mı? Hayır, ödem söktürücü gıdalar tek başına sütünüzü artırmaz. Vücudumuzdaki ödemi idrar, terleme vb. yollarla atarız. Doğumuzdan bu yana artan terlemenizi süt yaptığını öğrendiğiniz bu besinleri de öğünlerinize ekleyerek daha fazla su kaybetmeye devam edersiniz.

Lohusa anneyi fazlasıyla rahatsız eden terleme ve artan su kaybını artıran bu tip besinler sütünüzü artırmak için en doğru seçenek değil.

Eğer, sık sık emzirmek yerine süt artırdığı belirtilen bu yiyecekleri tüketir ve sütünüzün artmasını beklerseniz, bol bol idrar ve terleme yoluyla ödem atarsınız. Yani, emzirmediğiniz sürece vücut sularınız süte dönüşmez ve idrar söktürücüleri tüketerek daha fazla su kaybedersiniz. Bizim süt üretmek için, vücudumuzdan fazladan ödem atmaya ihtiyacımız yok. Vücudumuzda süte dönüşecek oranda su zaten mevcuttur. Susadıkça su içmek, kaybettiğimiz sıvıları yerine koymak için yeter de artar bile. Yeterli süt oluşumu için günde 3 litre sıvı tüketmelisiniz. Protein yönünden güçlü, et, yumurta, yoğurt süt vb. gıdalar yönünden güçlü beslenin. Her gün et yemeseniz günde 1 yumurta tüketin.

En iyi anne sütü arttırıcı; ANNENİN YETERLİ SÜTÜ OLDUĞUNA İNANMASI!

Ne olursa olsun, vücuduna güvenmesi ve bebeğini sıklıkla her emzirdiğinde vücudunun onun için yeterli sütü üreteceğini bilmesidir. Kayınvalideniz, çok bilmiş komşunuzun bu çocuk ağlıyor, aç galiba laflarına kulağınızı tıkayın. Ağlama ile ilgili bir sürü sebep var. Bebeğinizin neden ağladığını anlamak üzerine bir sürü yazı yazdım, tıklayın

 Emzirme konusunu çok uzun yazıyorum, lafı uzatıyorum çünkü anne sütü eşsiz bir gıda. Bir bebeği anne sütünden daha iyi büyütecek, geliştirecek bir gıda daha icat edilmedi.

Anne sütü Bebek Gelişimi için gerekli “büyüme faktörleri”ni içerir.

Size her mama diyene şunu tekrarlayın: Bebeğinizin büyümesi ve gelişimi için büyüme faktörleri sadece anne sütünde bulunur. Büyüme faktörleri nedir; hücresel büyüme, çoğalma ve hücresel farklılaşmada uyarıcı yeteneğe sahip doğal maddelerdir ve anne sütünde bebeğinizin gelişim dönemlerine göre çeşitlenirler. Mamalarda bebeğinizin gelişimi için büyüme faktörü yoktur. Büyüme faktörleri sentetik yollarla üretilemez. Mamalar kısa süreli tokluk hissi yaratır.

Peki Mamalar zehir midir? Hayır asla değildir, belli özel ihtiyaçları olan çocuklar için mama hayat kurtarıcıdır. Örneğin benim ikinci bebeğimin süt alerjisi sebebiyle özel mamalar bebeğimin beslenebilmesi için tek seçenekti, ama bu buranın konusu değil. Ben asla bir fikrin muhafazakarı olmadım. Sizde olmayın. Matbaa, televizyon vb. hayatımızı kolaylaştıran icatlar şeytan icadı olmadığı gibi hayatımıza yeni katılan bilgilerde kötücül bizim geleceğimizi tehdit eden bilgiler değil. Sadece gerçek bilimsel veriler üzerinden kararlarınızı verin.

Anne sütünün kalitesi ile tükettiğimiz yiyeceklerin bağlantısı

Son olarak sütünüzün kalitesi ile ilgili çok fazla soru alıyorum. “Sütümün kalitesi bebeğimin gelişimi için yeterli mi? Sütüm bebeğime yetiyor mu? ” soruları anne sütü vermek konusunda kararlı her yeni annenin kafasını kurcalar durur…

Hamilelik Sürecindeki Beslenmeniz Sütünüzün Kalitesini ve Miktarını Belirler.

Çok şükür bilim der ki, her annenin ürettiği süt bebeğinin tüm ihtiyaçlarına uygun en ideal içeriğe sahip. Yetersiz beslenen anneler de bebeğinin ihtiyacına uygun süt üretebilir. Çünkü vücudunuz annenin her öğünde tükettiği besinleri anne sütüne dönüştürmek yerine, hamilelik boyunca annenin vücudunda biriken stokları kullanarak süt üretir. Bu bilgiler ışığında her önerilen gıdayı sınırsızca tüketmeyin. Sonunda fazla kilolarla baş etmek de kafanızı kurcalayan ve sizi üzen konular arasına katılmasın. Bu yazıda şöyle bir yanılsamaya kapılmayın, aa vücudumda bebeğim için yeterince stok var, o zaman ben hemen diyete başlayayım, aç gezeyim diye anlaşılmasın! O stok süt üretimi için sizin aç gezmeniz için değil! Süt üreten vücudunuza düzgün bakmanız ve sağlığınızı koruyacak şekilde düzgün beslenmelisiniz. Hem sağlığınızı güçlü tutmak hem de sütünüzün kalitesi için, yulaf ezmesi, kaju, pazı, kabak çekirdeği, fındık, badem, hurma, mango, kayısı, badem, hurma, kuşkonmaz, havuç, çörek oyu, dereotunu yiyeceklerinizde bol bol kullanın.

Makale Önerisi [ Emziren anneler için beslenme önerilerime gözatın! ]

annesininmelegi.com’da süt artırıcı meyve olarak bahsettiğim hurma hakkında bir yazı var:

Süt yapan yiyecek: Hurma 

Hurma hakkında yazdığım yazıma göz atın mutlaka. Günde 3-4 adet hurma hem tatlı ihtiyacınızı karşılar hem de süt artırmada iyi bir meyve.  Ama belirtmeliyim: siz günde bir kilo hurma yiyip bebeğinizi her istediğinde, gece gündüz emzirmek yerine üşenip biraz da mama vereyim büyümesin ama etine dolgun olsun derseniz süt üretiminiz günden güne azalır, mama masrafınız artar, o hurmalarda vücudunuzda verilemeyen kilolar olarak yanınıza kalır.

Sütünüzün niteliği ile endişelenmeyin, daha sık aralıklarla emzirerek sütünüzü artırmayı hedefleyin. Günlük 3 litre su tüketimi, protein, vitaminler ve mineraller yönünden dengeli beslenmek ile kendi sağlığınızı koruyup, endişelerinizi aşarak, bebeğinize istediğiniz kalitede süt verebilirsiniz. Hala sütünüzün kalitesi ile ilgili endişeli iseniz Anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır yazıma göz atmak için tıklayın!

Anne sütünü arttıran besinler, anne sütünü artıran tarifler. emziren annelerde gaz yapan yiyecekler, emziren anneler gaz olmaması için ne yemeli, emziren anneler ne yemeli neler süt yapar, emziren anneler ne yememeli uzman tv, emziren anne ne yemeli listesi, emziren anneler sut yapmasi icin ne yemeli, emziren anne ne yemeli kadınlar kulübü, emziren anne ne yemeli ne içmeli, ibrahim saraçoğlu anne sütünü artıran yiyecekler, anne sutunu artiran yiyecekler kadinlarkulubu, anne sütünü artıran dua, anne sütünü artırmanın yolları, anne sütünü arttıran bitki çayları, anne sütünü azaltan yiyecekler, ahmet maranki anne sütünü artıran yiyecekler, süt yapan besinler nelerdir?
Emzirme döneminde annelerin sütünün artırılması için kolay ve hızlı hazırlanabilir tariflere gözatın

Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında annesininmelegi.com’a aittir. annesininmelegi.com’un yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to annesininmelegi.com regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

1 Yorum

  1. Anne sütünü artırmak için taze fasulye ve taze barbunye tüketilmesi önerilebilir.Çünkü bir çok yerde soya sütü satılmaktadır, dolayısıyla anneler bu ürünleri fazla tüketirse sütü artar.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz