Yenidoğan bebeğinize özel ‘enteresan’ normallikler

Yenidoğan bebeğiniz, hamileliğiniz boyunca özenerek baktığınız bebek fotoğraflarına benzemiyor mu?

0
Bebekler ile ilgili ilginç gerçekler | Yenidoğanda 5 ‘acayip’ normallik. Biliyor musunuz? Doğru ve başarılı emzirme için dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Biliyor musunuz?Emzirme, Yenidoğan. Emzirme ve Süt Üretiminde İlk Günler,Emzirmenin Temel Kurallar,ilk emzirme deneyimi,Emzirmede doğru yöntem nasıldır, Emzirmenin faydaları nelerdir, Emzirmede en çok dikkat etmemiz gereken kurallar nelerdir,Bebeğinizi emzirirken bunlara dikkat edin,Bebeğinizi emzirirken,bebek Emzirme Rehberi,Bebeğiniz İçin Başarılı Emzirme Teknikleri Hangileri,Başarılı Emzirme İçin Dikkat Etmeniz Gerekenlerin Neler Olduğunu Biliyor Musunuz,Emzirme sırasında süt gelmesi,bebek emzirme süresi, yeni doğan bebek emzirme videoları, bebek emzirme rüyada,emzirme oyunları,emzirme sorunları yenidoğan bebek emzirme teknikleri,bebek emzirme teknikleri,yeni doğan bebek emzirme kadınlar kulübü, kadınlar kulübü,Ne Sıklıkta Emzirmeliyim,Doğum sonrası emzirme klavuzu,Emzirmenin altın kuralları,Bebek Emzirme Ürünleri,emzirme pozisyonu,Emziren annelere 6 adımda beslenme önerileri,Doğal emzirme nedir,bebek emzirme süresi, bebek emzirme rüyada, yeni doğan bebek emzirme videoları, emzirme sorunları, yeni doğan bebek emzirme pozisyonu, yenidoğan bebek emzirme teknikleri, yeni doğan bebek emzirme kadınlar kulübü, Emzirmenin Temel Kuralları,Emzirmede doğru yöntem nasıldır, Emzirmenin faydaları nelerdir,Emzirmede en çok dikkat etmemiz gereken kurallar nelerdir,bebek Emzirme Rehberi,emziren kadın,La Leche League Türkiye-Emzirme Bilgi ve Destek,iyi emzirmepozisyonu,Yenidoğan Emzirme ve Süt Üretiminde İlk Günler,Emzirmenin 5 Altın Kuralı,Emzirme sırasında süt gelmesi,Başarılı Emzirme Teknikleri ,Bebeğiniz İçin Başarılı Emzirme Teknikleri Hangiler, Başarılı Emzirme İçin Dikkat Etmeniz Gerekenlerin Neler Olduğunu Biliyor Musunuz, doğru emzirme, doğru mu emziriyorum,nasıl emzirilir, emziremiyorum yardım. Yanlış mı emziriyorum?

Yenidoğanda 7 ‘acayip’ normallik

Yenidoğan bebek, bir aile için ne büyük heyecan, ne büyük mutluluktur…Yüzlerde hep tatlı bir tebessüm ama bir kadar da telaştır. Özellikle ilk defa yaşıyorsanız tam bir karmaşadır; her şeyden endişe eder, korkarsınız..

Kıpkırmızı, şiş vücutlu ve kocaman kafalı mı? Hemen endişelenmeyin! Yenidoğanınızın ‘acayip’ görünen hallerinin pek çoğu doğal gelişiminin bir parçası…

Yenidoğan bebeğiniz, hamileliğiniz boyunca özenerek baktığınız bebek fotoğraflarındaki bebeklere benzemiyor mu? Aldırmayın!

6 hafta sonra, o kartpostallardaki muhteşem bebeklere benzemeye başlayacak. Siz bu dönemde yenidoğanın ‘acayip’ normal hallerini bilin yeter. Çünkü bebeğinizi tanımanız, anneliğe uyum sağlamanızı kolaylaştıracak

Bebeğiniz zayıf mı tosuncuk mu?

Eğer bebeğiniz zamanında doğmuşsa kilosu, 3.000-3500 gram arası olacaktır. Eyvah, benimki daha zayıf diyorsanız, üzülmeyin! Çünkü normal alt sınırın 2 bin 500 gram olduğu kabul ediliyor. Tabii üst sınır olarak kabul edilen 4000 gramdan fazlaysa, tosuncuk bir bebeğiniz var demektir.

Bebeğiniz selvi boylu mu?

Uzun boylu bir bebek olup olmayacağına karar vermek için çok erken. Bebeklerin boyu 1 yaşından sonra genetik kodlarına göre uzar. Zamanında doğmuş bir bebeğin 50 cm civarında olacağını bilmeniz yeterli. 3 santim kısa ya da 3 santim daha uzun olması da normal kabul ediliyor.

Ama bebeğinizin gelecekteki boyunu tahmin etmek istiyorsanız Bebeğin uzun boylu mu olacak yazımı okuyun

Bebeğinizin kafası çok mu büyük?

Yanılmıyorsunuz, kesinlikle haklısınız! Bebeklerin beden oranı yetişkinlerden farklıdır. Başı bedenine göre daha büyük. Doğumda bebeğinizin baş büyüklüğü yetişkin baş büyüklüğünün %75’i kadardır. Zaman içinde oranı değişse de bu büyüklük, çocukluk çağında da devam edecek. Ama şimdilik siz, yenidoğanların baş çevresinin ortalama 35 cm, normal ölçü aralığının ise 33-37 cm olduğunu bilmelisiniz.

Bebeğiniz yumurta kafalı mı? Sip sivri ya da tostoparlak mı…

Bebeğinizin başının görünümü, doğum şekline göre değişebilir. Sezaryenle dünyaya gelen bebeklerin başı, genellikle yuvarlak görünümdedir. Bazı normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin ise kafası sivridir. Bunun nedeni; doğum kanalının biraz dar olmasından başka bir şey değil. Ama sakın öyle kalacak sanmayın. Yatış pozisyonuna dikkat ederseniz birkaç ay içinde yumurta kafalı bir bebeğiniz olur.

Bebeğinizin başı çok yumuşak!

Bebeğinizin başının üstünde, saçlı derinin hemen altındaki yumuşak kısımları fark ettiniz: Elinizle dokunduğunuzda sanki kalp atışını hissediyorsunuz. Bu bölgelerin ismi, ‘bıngıldak‘ tır. Bıngıldakların çapları bebekten bebeğe farklılık gösterir ve kafasının arka kısmında bulunan küçük, arka bıngıldaklar 2-6 ay arasında kapanır. Kafanın tam üstünde bulunan büyük bıngıldağın kapanması 18 aya dek sürer. Sizin yapmanız gerekense, çarpmalardan korumak. Bıngıldağın işlevi ise hayli enteresan… Doğumdan sonra beyin hızla büyümesine devam eder. Bebeğinizin 1. yaşının sonunda nihai büyüklüğünün yarısına ulaşır. Bıngıldak hızla çoğalan beyin hücreleri için bir drenaj bölgesi. Bebeğiniz doğduktan 18 aya kadar beyin hızla gelişmeye ve genişlemeye açıktır, bıngıldakta kafatasında ve beyindeki bu hızlı gelişmenin drenaj bölgesidir.

Yenidoğan bebeklerin diz kapakları yoktur

Bebeklerin diz kapaklarının oluşumun tamamlanması 2. yaşını bulur, yani bebeğiniz emeklerken dizleri acımaz endişelenmeyin. Sizin dizleriniz emeklemeye kalkarsanız acır tabii 🙂

Yenidoğan bebekler yüzünde ve vücudunda tüylerle doğar

Bebeklerimiz anne karnında su içinde doğmayı beklerken hassas cildini korumak üzere vücudu ince tüylerle kaplıdır. Dünyaya eli yüzü kıllı tüylü olarak gelen bebeğinizin kısa sürede tüyleri dökülür, eli yüzü aydınlanır 🙂


Bebek hazırlıkları ve bebek bakımına yönelik hazırladığımız yazılarımıza da gözatın…

Bebekli hayatta ilk 40 gün ve yenidoğan bakımı için öneriler…

Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!!

Anne sütü hangi koşullarda saklanmalı ve ısıtılmalı?

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir göğüs ucu yarası için krem emziren annenin göğsünün yara olması emziren annelerin göğsündeki yara nasıl geçer emziren annelerin gögüs ucu yaraları nasıl geçer emzirirken gögüslerin yara olmaması için gögüs ucu yarasi emziren memede yara bebek emzirirken memenin yara olması gögüs yarası emzirirken gögüs yarası nasıl geçer meme ucu yarası nasıl geçer gögüs ucu yarası emziren annenin gögüs yarası nasıl geçer meme ucu yarası nasıl gecer emzirme gögüs yaraları emzirirken memede çatlak emziren anne göğsünde yara göğüs ucu yarası  gögüs yaraları nasıl geçer emziren anne memede çatlak emzirme sonrası memede yara emziren annede memede çatlak meme yara emzirme döneminde memede yara emzirirken memede oluşan yaralar meme başı çatlak meme ucuna emzirmede memede çatlak tedavisi göğüs çatlağına ne iyi gelir gögüs ucu yaralari gögüs çatlagina ne iyi gelir bitkisel gogus ucu yaralari göğüs ucu çatlaması gögüs ucu kremi tavsiye gögüs ucu çatlakları nasıl geçer gögüs ucu yaraları gögüs ucu yarası için gögüs ucu yarasına ne yapılmalı ilk emzirmede yara olmaması için emziren annenin gögüs ucu yarası bebek emzirirken gögüs ucu yarası göğüs ucu yara meme ucu yara kremi meme ucu çatlaklari gögüs ucu yara gögüs yarasi icin krem göğüs ucu yarasi meme ucu catlamasi gögüs uçları yaralarına ne iyi gelir emziren anne meme ucu gogus ucu yara kremi gögüs yaraları için kremler gögüs ucu yaraları için ne yapılmalı gögüs yaralarına iyi gelen kremler göğüs ucu yaralari meme ucu yara  gögüs ucu catlakları icin emziren annede gögüs yaraları göğüs ucu yaraları meme catlaklari göğüs ucu çatlak göğüs ucu yarası nasıl geçer emzirirken gögüs yaraları doğum sonrası memede çatlak gögüs yarasına ne iyi gelir meme basi catlaklari emziren annelerin gögüs ucu yarasına ne iyi gelir meme catlagina ne iyi gelir gögüs ucu çatlakları için ne yapmalıyız gögüs ucu yaraları için krem gögus ucu catlaklari ne zaman geçer gögüs ucu yarası için krem emzirirken göğüs ucu yarası gögus ucu catlaklari gögüs ucu yaraları ne zaman geçer meme ucu yarasına ne iyi gelir  meme yaraları göğüs çatlağı kremi göğüs çatlaklarına ne iyi gelir gögüs ucu yaraları için emzirme döneminde gögüs yarası gögüs ucu yarası nasıl iyileşir  meme başı çatlağı  meme çatlaklarına ne iyi gelir gögüs ucu yarası nasıl geçer gögüs ucu catlakliklari meme ucu çatlaması gögüs ucu yarası nasıl düzelir gögüs ucu yarasi kadınlar kulübü en iyi meme ucu kremi emzirirken meme ucu gögüs çatlakları için ne yapmalıyız dogum sonrası gögüs yaraları emzirme memede yara dogumdan sonra gögüs yaraları meme ucu yarasina ne iyi gelir emzirmede memenin yara olması meme yarasi meme ucu yarıkları

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 
Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.

bebeğimi beklerken. 2017 bebek bekleyenler. 2018 bebek bekleyenler. Bebeğimi beklerken yazıları,bebeğim için hazırlıklar,bebeğim için ilk hazırlık. Bebeğim için oda hazırlığı bebeğime neler hazırlamalıyım, bebek beklerken yapılacak hazırlıklar bebek beklerken yapılan hazırlıklar 

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz