Geleneksel Paskalya Çöreği Tarifi

Pastane Paskalya Çöreği Tarifi | Gerçek Paskalya Çöreği Tarifi nasıl yapılır ? 

7
Paskalya çöreği tarifim ile paskalyanızı evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Pastane usulü Paskalya Çöreğinin tarifi ile bildiğiniz pastanelerin paskalya çöreği ile yarışacaksınız. Tam kıvamında tutan bir tarifin yerini hiçbir şey tutamaz! paskalya tarifi,Paskalya Çöreği Tarifi,Paskalya Çöreği Nasıl Yapılır,Gerçek Paskalya Çöreği Tarifi ,Paskalya Çöreği Tarifi ,Paskalya çöreği tarifi mi aramıştınız? Paskalya çöreği, hamurişi tarifleri tarifleri,Sonu garanti tarifler,Paskalya çöreği nasıl yapılır, paskalya çöreği tarifi, paskalyaçöreği yapılışı ve malzemeleri, paskalya çöreği oktay usta paskalya poğaça tarifi paskalya çöreği portakal ağacı paskalya çöreği nefis yemek tarifleri güzel paskalya tarifi paskalya çöreği ardanın mutfağı gerçek paskalya çöreği paskalya çöreği tarifi uzman tv paskalya çöreği yapma,Paskalya çöreği nasıl yapılır, paskalya çöreği tarifi, paskalyaçöreği yapılışı,Paskalya Çöreği (Tsoureki) Tarifi ,Ev Yapımı Paskalya Çöreği Tarifi,Paskalya çöreği nasıl yapılır,Paskalya Çöreği Tarifi,Paskalya Çöreği tarifi , Paskalya Çöreği nasıl yapılır,Damla sakızlı paskalya çöreği,Paskalya Tarifi Portakal Ağacı,çörek tarifleri, damla sakızlı çörek, damla sakızlı paskalya çöreği,Paskalya Tarifi Portakal Ağacı,Pastane usulü Paskalya Çöreği,Pastane usulü Paskalya Çöreğinin tarifi ve püf noktaları,paskalya çöreği püf noktaları.

Paskalya Çöreği nasıl yapılır?

Paskalya benim için dostluk demek, mis gibi damla sakızı, mahlep kokusu, yumuşacık çörek demek. Yılın hangi günü önüme paskalya çöreği çıksa kalbim yumuşacık olur. Bu arada tarifim eski aile dostlarımızdan…

Çocukluğumdan beri en sevdiğim çörektir paskalya çöreği. Ben oldum olası çok tatlı yiyecekleri sevmediğimden paskalya çöreği tam bana göre bir lezzet ne çok tatlı ne tuzlu… Yaşım ilerledikçe tatlıları ve karbonhidratları iyice tüketmekten uzaklaşırken, sadece paskalya çöreğine karşı duramıyorum. Hepimizin sevdiği nefis lezzet paskalya çöreği ne çok tatlıdır, ne de tuzlu. Sahip olduğu hafif bir damla sakızı tadı, ve ağızda dağılan pamuk kıvamı ile kalplerimizi kazanır.

Bu gece hummalı bir hazırlıkla paskalya çöreğimizi hazırlayacağız. Paskalya çöreği tarifimizle, paskalya çöreğinizi artık pastaneden almanıza gerek yok! Paskalya çöreği tarifim ile paskalyanızı evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Pastane usulü Paskalya Çöreği tarifi ile bildiğiniz pastanelerin paskalya çöreği ile yarışacaksınız.

Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir? Meme çatlaklarına ne iyi gelir

Paskalya tarifim çok yakınımızdan, çok değerli aile dostlarımızdan. Paskalya çöreği yapımı biraz el alır, mayalanması için de zamana ve dinlenip kabarmaya ihtiyaç duyar. Geleneksel paskalya çöreği tarifinde olmazsa olmaz damla sakızı ise hayli pahalı bir içerik. İş başa düştüğünde, azimle kıvamını tutturmak için uğraştığım bir tarif bu yüzden. Size de en az bir kere denemenizi tavsiye ederim. 

Pahalı çünkü damla sakızının kilosu yaklaşık 600 TL civarı, eğer pahalıya gelmesin derseniz eklemeyin damla sakızını. Yok hayır geleneksel olsun, pastane usulü bir paskalya çöreği olsun, muhteşem olsun derseniz, bir minik parça damla sakızını havanda bir güzel döverek toz haline getirip atıverin paskalya çöreği hamurunuza..

Minikler paskalya çöreğinin süslü şekline bayılıyorlar. Bu yüzden paskalya çöreğinin süslemesi için, fındık ya da badem kırığını kuruyemişçiden alabilirsiniz.

Üzerine sürdüğümüz yumurta sarısının içine birkaç damla pekmez eklerseniz paskalya çöreğinin yüzü daha da kızarıyor..

Denenmiş garantili Paskalya Çöreği Tarifi ile evinizde paskalya çöreği yapın. Paskalya tarifi,Paskalya Çöreği Tarifi,Paskalya Çöreği Nasıl Yapılır,Gerçek Paskalya Çöreği Tarifi ,Paskalya Çöreği Tarifi ,Paskalya çöreği tarifi mi aramıştınız? Paskalya çöreği, hamurişi tarifleri tarifleri,Sonu garanti tarifler,Paskalya çöreği nasıl yapılır, paskalya çöreği tarifi, paskalyaçöreği yapılışı ve malzemeleri, paskalya çöreği oktay usta paskalya poğaça tarifi paskalya çöreği portakal ağacı paskalya çöreği nefis yemek tarifleri güzel paskalya tarifi paskalya çöreği ardanın mutfağı gerçek paskalya çöreği paskalya çöreği tarifi uzman tv paskalya çöreği yapma,Paskalya çöreği nasıl yapılır, paskalya çöreği tarifi, paskalyaçöreği yapılışı,Paskalya Çöreği (Tsoureki) Tarifi ,Ev Yapımı Paskalya Çöreği Tarifi,Paskalya çöreği nasıl yapılır,Paskalya Çöreği Tarifi,Paskalya Çöreği tarifi , Paskalya Çöreği nasıl yapılır,Damla sakızlı paskalya çöreği,Paskalya Tarifi Portakal Ağacı,çörek tarifleri, damla sakızlı çörek, damla sakızlı paskalya çöreği,Paskalya Tarifi Portakal Ağacı,Pastane usulü Paskalya Çöreği,Pastane usulü Paskalya Çöreğinin tarifi ve püf noktaları,paskalya çöreği püf noktaları...

Paskalya Çöreği Tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler

 • 4.5 su bardağı un
 • 1 su bardağı sıvı yağ (3/4 de kullanabilirsiniz)
 • 1 su bardağı süt (süt ve suyu yarı yarıya kullanarak hamurunuzun sıkışmasını engelleyebilirsiniz)
 • 3 yumurta
 • 1 paket yaş maya
 • Yarım su bardağı pudra şekeri (bunu bir su bardağı olarak kullanabilirsiniz, paskalyanızı ne kadar tatlı sevdiğinize bağlı)
 • 1 çorba kaşığı mahlep
 • 1 çorba kaşığı tuz (ben çoğunlukla daha az koyuyorum, elimde ki ölçü bir çorba kaşığından biraz az olabilir)
 • Paskalya çöreğinin süsleme için yumurta sarısı ve fındık/ceviz/badem kırığı

Paskalya Çöreği Hazırlanışı

Paskalya çöreğinize damla sakızı ekleyecekseniz, ilk önce damla sakızınızı havanda 1 çay kaşığı toz şeker ile birlikte dövün. 1 paket mayayı ılık sütte eritip, biraz şekerle 4-5 dakika bekletin. Kabaran mayanıza pudra şekerini, yağı, tuz, mahlep ve yumurtaları ekleyin. (bir yumurtanın sarısı, üstüne sürmek için ayrılır).

Ayrı bir yerde birkaç kez elenen un yavaş yavaş karışıma ekleyip yoğurun. Paskalya çöreği hamurunuzun üstünü kapatıp 15 dakika dinlenmeye bırakın. 15 dakika sonunda tekrar hamurunuzu yoğurup, tekrar 45 dk. dinlenmeye bırakın. Hamurunuz iki katına çıktığında hamurumuzu bezelere ayırma zamanı gelmiş demektir. Hamur önce dörde, dörde bölünenlerde 3’e bölünüp, saç örgüsü yapılır. Örgüler tamamlanınca hamurun 2 kat kabarması için yaklaşık 1 saat beklenir. Paskalya çöreğini fırınlamadan evvel, paskalya çöreği hamurunuzun yüzeyi yumurtanın sarısı ve fındık kırıkları ile süslenip, 170 derece ısıtılmış fırında yarım saat pişirilir.

Önemli not: Paskalya çöreği hamuru kulak memesi kıvamından biraz daha yumuşaktır. Verdiğim ölçünün dışına çıkıp, unu abartmamanızı öneririm…

Paskalya çöreği tarifim ile paskalyanızı evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Pastane usulü Paskalya Çöreğinin tarifi ile bildiğiniz pastanelerin paskalya çöreği ile yarışacaksınız. Tam kıvamında tutan bir tarifin yerini hiçbir şey tutamaz! Paskalya tarifi,Paskalya Çöreği Tarifi,Paskalya Çöreği Nasıl Yapılır,Gerçek Paskalya Çöreği Tarifi ,Paskalya Çöreği Tarifi ,Paskalya çöreği tarifi mi aramıştınız? Paskalya çöreği, hamurişi tarifleri tarifleri,Sonu garanti tarifler,Paskalya çöreği nasıl yapılır, paskalya çöreği tarifi, paskalyaçöreği yapılışı ve malzemeleri, paskalya çöreği oktay usta paskalya poğaça tarifi paskalya çöreği portakal ağacı paskalya çöreği nefis yemek tarifleri güzel paskalya tarifi paskalya çöreği ardanın mutfağı gerçek paskalya çöreği paskalya çöreği tarifi uzman tv paskalya çöreği yapma,Paskalya çöreği nasıl yapılır, paskalya çöreği tarifi, paskalyaçöreği yapılışı,Paskalya Çöreği (Tsoureki) Tarifi ,Ev Yapımı Paskalya Çöreği Tarifi,Paskalya çöreği nasıl yapılır,Paskalya Çöreği Tarifi,Paskalya Çöreği tarifi , Paskalya Çöreği nasıl yapılır,Damla sakızlı paskalya çöreği,Paskalya Tarifi Portakal Ağacı,çörek tarifleri, damla sakızlı çörek, damla sakızlı paskalya çöreği,Paskalya Tarifi Portakal Ağacı,Pastane usulü Paskalya Çöreği,Pastane usulü Paskalya Çöreğinin tarifi ve püf noktaları,paskalya çöreği püf noktaları...

Of of of, her yeri mahlep ve damla sakızı kokusu sardı değil mi? Seviyorum 🙂

Afiyet olsun… 

paskalya çöreği oktay usta paskalya poğaça tarifi paskalya çöreği portakal ağacı paskalya çöreği nefis yemek tarifleri güzel Paskalya Çöreği Paskalya Çöreği Paskalya Çöreği Paskalya Çöreği Paskalya Çöreği Paskalya

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. çöreği ardanın mutfağı gerçek paskalya çöreği paskalya çöreği tarifi All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

7 YORUMLAR

  • Merhaba Maide,
   Paskalya çöreği tarifimi deneyip beğenmene çok sevindim. Ellerinize sağlık, kokusu buralara kadar geldi. 🙂 Güzel yorumun için teşekkür ederim. Sevgiler.

 1. akşam tarifinizi yaptım tam da fırına atmak üzereyken misafir geldi herkes baydılı paskalya çöreğime hatta tarifi aldılar. Daha fırındayken kokusu herkesi yani mutafağı saran o muhteşem mahlep ve damla sakızının kokusunu anlatmaya kelime yok. Şimdi sırada diğer tarifleri denemek var emeğinize sağlık. İyi ki sizin tarifinizi uygamışım 🙂

  • Müge Hanım merhaba,

   Paskalya çöreği tarifimi uygulamanıza, sizin ve konuklarınızın beğenmesine çok çok sevindim. annesininmelegi.com’da yayına aldığım tarifler; defalarca deneyip, başarısızlıkları bertaraf ettikten sonra içime sinen tariflerim. Sitede paylaştığım yemek tariflerini gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim: sağdan soldan kopyaladıkları aynı/benzer tarifleri paylaşan tarif sitelerine benzemiyoruz. Tariflerimi deneyip memnun kalan takipçilerimin yorumları beni çok mutlu ediyor. Güzel yorumunuzu paylaştığınız için teşekkürler. Afiyet olsun

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz