Yeni doğan bebekte memede şişlik ve yenidoğan mastiti

0
Yenidoğan mastiti

Yenidoğan bebeklerin göğüslerinde şişlik olması (bazen ceviz büyüklüğünde olabilir), nadiren süt bile gelmesi normaldir. Bu belirtiler, gebelik döneminde anneden bebeğe geçen hormonlardan kaynaklanmaktadır. Yenidoğanın memesindeki şişlik ağrısızdır. Doğumdan sonra 2-3 ay içinde kendiliğinden normale dönecektir. Memede şişlik ve süt gelmesi hem erkek hem kız bebeklerde görülür.

Ülkemizde özellikle aile büyükleri yenidoğanın memesindeki bu şişliklerin normale dönmesi için masaj yapılması ve sıkılması gerektiğini düşünerek, yeni anne babalara genellikle baskı yapıyorlar. Bu maalesef eskilerin dönemlerindeki bilimsel bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor.

Büyüklerin zorlaması ile yapılan masaj ve sıkma uygulamaları memedeki şişliğin geçmesine faydalı olmadığı gibi meme dokusu ve etrafındaki ciltte enfeksiyona, bunun sonucunda bazen meme dokusunda kalıcı hasara yol açabilmektedir.

Enfeksiyon geliştiğinde resimde görüldüğü gibi enfekte olan göğüste kızarıklık, şişlikte artma, şiddetli ağrı, huzursuzluk, ateş yüksekliği olabilmektedir. Enfeksiyon bazen çok ciddi olabilmekte ve yenidoğan döneminde olduğu için yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılabilmektedirler. Uzun süre antibiyotik tedavisi gerekebilmekte, abse oluşan bebeklerde absenin cerrahi müdahale ile boşaltılması gerekebilmektedir. Siz siz olun büyüklerin her dediğini kanun kabul etmeyin. Bu konularda tereddütünüz varsa bir uzman doktora danışın

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz