Hayalden gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu yarıyıl tatilinde ücretsiz

0

Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu

Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın Maslak tesislerinde yer alan “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu” ve “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi”,  yarıyıl tatili boyunca hafta içi her gün saat 10.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Türkiye’nin geleceği olan çocukların sanattan spora, bilimden kültüre farklı dallarda içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarmak amacıyla hayata geçirilen “Hayalden Gerçeğe” projesi, çocuklara tatil dönemlerinde de keyifli ve ilham verici seçenekler sunuyor. Procter & Gamble (P&G) ve Darüşşafaka işbirliği ile hayata geçirilen “Hayalden Gerçeğe” projesi kapsamında 2010’da açılan ve 3 yılda Türkiye’den ve yurtdışından 20 binden fazla öğrenciyi ağırlayan “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu” ve Ocak 2012’de açılan “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi” çocuklara gökyüzünü keşfetme imkânı sunuyor.

 “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu”, uzay ve gökyüzü hakkında öğrencileri bir astronom eşliğinde bilgilendiriyor. İstanbul’daki ilk sabit kubbeli dijital planetaryum; çocukları bilim ve gökyüzü ile yakınlaştırmak ve bilgilendirmek üzere tasarlandı. 36 kişilik izleme kapasitesine sahip planetaryumun 7 metre çapındaki küresel odasında çocuklar, gökyüzünün gizemli dünyasını keşfediyor. “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu”nda gökyüzü keşfinin yanı sıra birbirinden ilginç planetaryum gösterileri de sunuluyor. Planetaryumu ziyaret edenler Yıldızlar, Moleküleryum, Kara Delikler, Astronot ve Biz Astronomuz gösterilerini Türkçe ve İngilizce seçenekleriyle izleme olanağı da buluyor.

“Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi” ise 3 metre çapındaki kubbesiyle 24 öğrencinin aynı anda gözlem yapmasına imkân sağlamaktadır. Gözlemevinin 14 inçlik Meade LX 200 GPS-AGF teleskopu, 140 bin gökcismine ait bilgileri içermekte ve otomatik olarak bu cisimlere yönlenebilmektedir. Gözlemevinde gezegenler, yıldızlar ve derin uzay cisimlerinin yanı sıra güneş filtresi sayesinde güneş gözlemleri de yapılabiliyor.

“Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu” ve “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi”ni ziyaret etmek isteyenler 0 212 286 22 00 no.lu telefonu arayabilirler ya da  [email protected] veya [email protected]  adresine gün ve saat bilgilerini ileterek randevu alabilirler.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz