İstanbul Modern Sanat Müzesi Yarıyıl Sanat Atölyeleri

İstanbul Modern'in düzenlediği  7-12 Yaş Grubu Yarıyıl Sanat Atölyeleri’nde çocuklar resim, heykel, fotoğraf, animasyon, yerleştirme ve performans gibi disiplinlerin yanı sıra edebiyat ve tasarımı da içeren uygulamalar yapacaklar.

0
İstanbul Modern'de yariyil etkinlikleri yarıyıl çocuk etkinliği yarıyıl çocuk etkinlikleri 2019 yarıyıl çocuk aktivite önerileri yarıyıl çocuk atölyeleri yarıyıl çocuk eğitim programları yarıyıl çocuk etkinlikleri 2019 sömestr 2019 sömestr da aktiviteler çocuklara sömestr etkinlikleri 2019 Sömestr Atölyesi ücretsiz sömestr etkinlikleri sömestr tatili için öneriler Sömestr Etkinliği sömestrde ne yapsak

İstanbul Modern Sanat Müzesi Yarıyıl Sanat Atölyeleri 

İstanbul Modern Sanat Müzesi, 7-12 yaş grubundaki çocuklar için, yarıyıl tatilinde sanatla dolu, eğlenceli bir program hazırladı. 28 Ocak- 8 Şubat 2013 tarihleri arasında hafta içi her gün farklı bir etkinliğin düzenleneceği  7-12 Yaş Grubu Yarıyıl Sanat Atölyeleri’nde çocuklar resim, heykel, fotoğraf, animasyon, yerleştirme ve performans gibi disiplinlerin yanı sıra edebiyat ve tasarımı da içeren uygulamalar yapacaklar.

2012 – 2013 öğretim yılının sömestr tatili boyunca çocuklara, sabah ve öğleden sonraları için iki program seçeneği sunuluyor. Hafta içi her gün farklı bir program uygulanıyor.

İstanbul Modern 7-12 Yaş Grubu Yarıyıl Sanat Atölyeleri 2013

3 Saatlik Sabah Atölyeleri (09.00-12.00)

Evcil Dostuma Özel Bir Mekân

Çocuklar bu atölyede çevrelerinde yaşayan hayvanların yaşam biçimleri hakkkında bilgilerini ve fikirlerini paylaşarak, sevdikleri hayvan dostları için barınaklar ve oyun alanları tasarlıyorlar. Böylece doğanın dengesini ve uyumunu korumanın temel adımı olarak hayvanların yaşam alanlarına duydukları saygıyı ortaya koyuyorlar.

Çınar Ağacı Sahnesi

Günümüzün önemli yazar ve çizerlerinden Behiç Ak’ın “Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı” adlı kitabının okunmasıyla başlayan atölye çalışması, çocukların doğal yaşama duyarlılıklarını artırmayı amaçlıyor. Drama çalışmalarının, kostüm ve dekor tasarımlarının gerçekleştirildiği programın sonunda doğaçlama bir tiyatro oyunu sahneleniyor. Çocuklar, atölye çalışmasında oynadıkları tiyatro oyunun kaydını günün hatırası olarak yanlarında götürebiliyorlar.

Lunapark Atölyesi

Çocuklar bu atölyede yapıları, işlevleri, kullanımları, mekanizmaları ve görünümleriyle dönme dolap, çarpışan araba, atlıkarınca gibi birimler üretiyor ve birlikte bir lunapark oluşturuyorlar. Bu sırada fikirlerini aktarıyor, üretim için kendilerine bir yol belirliyor, görev paylaşımında bulunuyor ve ahşap parçaları, kağıt, makas gibi malzemeleri kullanarak lunaparklarını kuruyorlar.

Nuh’un Gemisi Animasyon Atölyesi

Bu atölyede çocuklar stop-motion tekniğini kullanarak Nuh efsanesini bir animasyon çalışmasında yorumluyorlar. Program, animasyon sanatının temel prensiplerinin denenerek keşfedilmesini amaçlıyor. Çocuklar günün hatırası olarak atölye çalışmasından, yarattıkları animasyonun kaydıyla ayrılıyorlar.

Düşler Adası

Bu atölye çalışmasında çocuklar, James Matthew Barrie’nin “Peter Pan” kitabının özetini dinliyor, hikayenin geçtiği Düşler Ülkesi’ni hayal ediyor ve son olarak buranın bir maketini kurup boyuyorlar.

1,5 Saatlik Öğleden Sonra Atölyeleri (13.00-14.30)

Konuşan Ejderhalar: Kukla Yapım Atölyesi

Çocuklar bu atölye çalışmasına masallara konu olan efsanevi ejderhaların görüntülerini ve olağanüstü güçlerini hayal ederek başlıyorlar.  Renkli kağıtları ve kumaşları bir araya getiriyor, ejderhalarını tasarlıyor ve tasarladıkları ejderhalarla doğaçlama bir kukla oyunu sahneleyerek programı tamamlıyorlar.

Kostüm Tasarım Atölyesi

Bu atölyede çocuklar, uzman rehber eşliğinde İstanbul Modern’i gezerek yapıtlardaki renk kullanımını ve lekeci anlatımları inceliyor, ardından inceledikleri yapıtlardan hoşlarına giden renkleri ve lekeleri tasarlayacakları kostümlere taşıyorlar.

Geleceğin Mimarları

Çocuklar bu atölyede onlar için özel hazırlanmış geometrik biçimleri bir araya getirip boyayarak oyun alanlarıyla dolu yeşil bir kent yaratıyorlar. Çalışma, çocuklarda kent kavramını geliştirmeyi ve çevre bilincini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Renkli Hayvanlar

Sanatta form ve figür kavramına odaklanan atölye çalışmasında çocuklar, etkinliğe İstanbul Modern’in koleksiyon sergisinde yer alan heykel formlarını ve figüratif çalışmaları inceleyerek başlıyorlar. Programın uygulama aşamasında, farklı hayvanlarla ilgili ipuçları veren formları bir araya getirerek figüratif heykeller yaratıyorlar.

Mozaik Atölyesi

Bu atölye çalışması ilk örnekleri tarih öncesi yıllara kadar uzanan mozaik sanatına ve mozaik sanatından esinlenilerek üretilmiş modern ve çağdaş sanat yapıtlarına odaklanıyor. Müze uzmanlarıyla birlikte koleksiyon sergisini gezen çocuklar, atölye çalışmasında farklı renklerdeki küçük ahşap parçaları bir araya getirerek mozaikler üretiyorlar.

Günlük atölye programına ulaşmak için tıklayınız.

3 saatlik sabah atölyeleri: 90 TL (üyelere 80 TL)

1,5 saatlik öğleden sonra atölyeleri: 55 TL  (üyelere 50 TL)

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için 0 212 334 73 52 no.lu telefonu arayabilirsiniz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz