İstanbul Modern’den Müze Çantam

0

Yeni Yapıtlar Yeni Ufuklar Sergisine Paralel Sergi Etkinlikleri

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Türkiye’de üretilen modern ve çağdaş sanatın evrelerini ele alan Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar sergisine paralel gerçekleştirdiği eğitim programlarıyla çocukların okulda öğrendikleri bilgileri pekiştirmelerine, sanatta yeni ifade olanakları ile tanışarak yaratıcılıklarını geliştirmelerine aracı oluyor.

Öğrenme deneyimlerinde, nesnelerle birebir çalışma imkanı sunan müzelerin eşsiz olanaklarını erişilebilir kılmayı amaçlayan bu programda çocuklar deniyor, karşılaştırıyor, araştırıyor, keşfediyor, tartışıyor ve örnekleri inceliyorlar. “Müze Çantam”  isimini taşıyan program, sanatın diğer disiplinlerle olan ilişkilerine, yaşamla kurduğu bağa ve yaratım süreçlerine odaklanıyor. Müze Çantam programının tüm etkinlikleri, Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar sergisinin bulunduğu salonda, yapıtların anlaşılırlığını artırmayı amaçlayan eğitim araçlarıyla dolu bir çantanın kullanılması ile gerçekleştiriliyor.

Müze Çantam, Pazartesi günleri hariç hafta içi her gün ilkokul düzeyindeki okul grupları, hafta sonları 5-7, 8-10 ve 11-13 olmak üzere üç farklı yaş grubundan çocuklar için düzenleniyor.

 

İstanbul Modern'den Müze Çantam
İstanbul Modern’den Müze Çantam

Hafta İçi Okul Programı

Pazartesi günleri hariç hafta içi her gün ilköğretim öğrencilerine özel

Müzenin “Yeni Yapıtlar Yeni Ufuklar” sergisinde yer alan sanat yapıtlarında kullanılan malzemelere benzer malzemeleriyle, sanatçıların yaşamları hakkında bilgiler veren ipuçlarıyla, hayal gücünü geliştiren oyuncaklarıyla ve sanat yapıtlarının yorumlanmasına aracı olan çalışma kâğıtları ve boyalarıyla Müze Çantam, öğrenciler için eğlenceli bir sergi faaliyeti sunuyor.

Müze Çantam, İstanbul Modern’in bir uzmanı ve öğrencilerle birlikte müzenin sergi salonlarında keşfederek öğrenmeye dayalı bir etkinlik. Program, İstanbul Modern’in öğrencilere tanıtılması ile başlıyor. Ardından öğrenciler, müze uzmanının yönetiminde Müze Çantası’nda yer alan nesnelerden yola çıkarak, sanat eserlerinin hangi malzemelerle ve hangi tekniklerle yaratıldığını öğreniyor, sanatçıların yaşamları hakkında bilgiler ediniyor ve inceledikleri eserlerden yola çıkarak bir sanat çalışması yapıyorlar.

 

Hafta Sonu Programı

5-7, 8-10 ve 11-13 yaş gruplarına özel eğitim programları

Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar sergisine paralel düzenlenen Müze Çantam programının hafta sonu etkinlikleri 5-7, 8-10 ve 11-13 yaş gruplarını hedef alıyor.

 

Bize Bizi Anlatan Portreler
5-7 yaş grubu 

Bu etkinlikte çocuklar müzenin sergi salonlarındaki portre çalışmalarını inceliyorlar. Gerçek ya da hayali birini, sanatçıların kendilerini ya da başkalarını anlatan portre ve otoportreleri  yorumlayarak resimde gördükleri kişilerin fiziksel özelliklerini tanımlıyor, karakterleri hakkında fikir yürütüyor, bu kişilerin gündelik yaşamlarını nasıl geçirdikleri, mesleklerinin ne olduğu konularında tahminlerde bulunuyorlar. Çocukların insan ilişkileri konusunda deneyimlerini güçlendirmeyi amaçlayan programda sergi gezisinin ardından kısa bir oyun oynanıyor. Bu oyunda çocuklar bir çerçevenin arkasına geçerek çeşitli karakterleri canlandırıyorlar. Oyunun sonunda canlandırdıkları bu karakterlerin portre çalışmalarını yapıyorlar.

Etkinlik Tarihleri ve Saatleri:

5, 26 Ocak 10.00’da, 19 Ocak 11.00’de, 12, 19 Ocak 15.30’da, 9 Şubat 10.00’da ve 13.30’da, 16 Şubat 11.00’de, 23 Şubat 13.30’da, 16 Şubat 15.30’da düzenlenir.

Eğitim çalışmasının süresi 1 saattir.

 

Renklerin Sihirbazı – Fahrelnissa Zeid’i Tanımak
8-10 yaş grubu çocuklara özel

Etkinlik, İstanbul Modern’in Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar sergisinde yer alan Fahrelnissa Zeid’in yapıtlarına odaklanıyor. Çocuklar bu programda sanatçının yaşamı ve çalışmaları hakkında bilgiler ediniyor, yapıtlarındaki renk kullanımını değerlendiriyorlar. Renkler, aralarındaki ilişkiler ve çağrışımları üzerine bilgilerini paylaşan çocuklar, Fahrelnissa Zeid’in çalışmalarında esinlendiği vitray ve mozaik sanatından örnekleri de inceliyorlar. Program çocukların renk kullanımı konusunda seçim yapmalarını teşvik eden, kullandıkları renkler arasındaki ilişki üzerine düşünmelerini sağlayan bir sanat çalışması ile tamamlanıyor. Uygulamanın bu son aşamasında çocuklar kalın çizgilerle alanlara ayrılmış kağıtlar üzerine sırayla boyamalar yaparak kolektif bir çalışma gerçekleştiriyorlar.

Etkinlik Tarih ve Saatleri:

12, 19 Ocak 10.00’da, 5 Ocak 11.00’de, 12, 19 Ocak 13.30’da, 5, 26 Ocak 15.30’da9 Şubat 15.30’da, 16 Şubat 10.00 ve 13.30’da, 23 Şubat 10.00’da düzenlenir.

Eğitim çalışmasının süresi 1 saattir.

 

Müzede Desen Çalışmaları
11-13 yaş grubundan gençlere özel

Bu etkinlikte gençler “Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar” adlı sergiyi eğitmenler eşliğinde gezerek, bir ifade biçimi olarak sanatın öznel ve değişken yapısını, sanatçıların kullandıkları sanat dilini yorumlayacaklar. Gezinin ardından gençler sanat eserlerinin karşısında, şovalelerini kurarak tıpkı bir sanatçı gibi desen çalışmaları gerçekleştirecekler.

Etkinlik Tarih ve Saatleri:

15, 29 Aralık 11.00’de, 12, 26 Ocak 11.00’da, 23 Şubat’ta 11.00’de düzenlenir.

Eğitim çalışmasının süresi 1 saattir.

Bilgi ve rezervasyon için

veya 0212 334 73 41

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz