Rahmi M. Koç Müzesi, “Bilim ve Teknoloji Haftası”nda Meraklılarını Bekliyor

0

Rahmi M. Koç Müzesi, “Bilim ve Teknoloji Haftası”nda Meraklılarını Bekliyor

Rahmi M. Koç Müzesi, “Bilim ve Teknoloji Haftası”nda Meraklılarını Bekliyor

Türkiye’deki bilim ve teknoloji tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk ve tek büyük kuruluş olan Rahmi M. Koç Müzesi, 8-14 Mart tarihleri arasında kutlanan Bilim ve Teknoloji Haftası’nda bilim, teknoloji ve tarih tutkunlarını bekliyor.  

Güneş sistemi modellerinden mikroskoplara, barograftan hesap makinalarına, gök kürelerinden rub-u tahtalarına ve teleskoplara kadar uzanan benzersiz bir koleksiyonu bünyesinde bulunduran Rahmi M. Koç Müzesi, ziyaretçilerini 8 – 14 Mart tarihleri arasında kutlanan Bilim ve Teknoloji Haftası’nda bir bilim ve teknoloji tarihi yolculuğuna çıkarıyor.

Rahmi M. Koç Müzesi, bilim ve teknoloji alanındaki geniş koleksiyonu ile konunun meraklılarına güncel gelişmeleri tarihsel bağlamda değerlendirme şansı  sunuyor.

Müze, kadim kültürler tarafından dahi hayatın ve evrenin merkezine oturtulan matematik, astronomi ve tıp gibi bilim dallarına ilişkin sergilediği eski ve yeni aletlerle ziyaretçilerine adeta geçmişten günümüze bir bilim almanağı sunuyor.

Bilim ve teknoloji tutukunları, Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonu içerisinde sergilenen karayolu ulaşımı, raylı sistemler, havacılık, denizcilik, buhar makinelerinden jet motorlarına kadar her çeşit makine, iletişim ve bilim aleti ile eşsiz bilim tarihine tanıklık edebilecekler.

 

Müze Koleksiyonunda Yer Alan Bilimsel Objelerden Seçtiklerimiz:

Elektrostatik Endüksiyon Makinesi

James Wimshurst (1832-1903) tarafından icat edilen elektrostatik endüksiyon makinesi, yüksek voltaj elde etmek için kullanılan eski bir alettir. “Philip Harris & Co. Ltd.” imzalı bu makine, okullarda kullanılan bir tanıtım modelidir ve 30.000 V’a kadar üretim yapabilmektedir.

Fuller Sürgülü Cetvel

Fuller silindirik sürgülü hesap cetveli, 1940’larda kullanılan, çok uzun olduğu için oldukça hassas ölçüm yapabilen bir sürgülü cetveldir. Ölçekleri silindir etrafında çevrilip sarılarak daha küçük bir hale getirilebilmektedir.

Cary Cep Mikroskobu

William Cary (1759-1825), döneminin ileri gelen bilimsel alet üreticilerinden biridir. Bu küçük mikroskop, çıraklarından Charles Gould tarafından 1840’larda İngiltere, Londra’da yapılmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz