Ücretsiz Eğitim Programı : Genç İstanbul Modern’in Yeni Eğitim Programı: Blobterre

0

Genç İstanbul Modern’in Yeni Eğitim Programı: Blobterre

Ücretsiz Çocuk Eğitim Programı Blobterre - İstanbul Modern
Ücretsiz Çocuk Eğitim Programı Blobterre - İstanbul Modern

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Paris’teki Centre Georges Pompidou işbirliği ve Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla gerçekleştirdiği Genç İstanbul Modern etkinliklerini, 12 Ekim 2012 – 6 Ocak 2013 tarihleri arasında düzenlenen Blobterre adlı 12. programıyla sürdürüyor. Programda 6-12 yaş grubundaki çocuklar ve aileleri, sanatçı Matali Crasset’nin tasarladığı Blobterre adlı dünyayı keşfe çıkıyor.

Matali Crasset, Blobterre’i tüm canlıların uyum içinde birlikte yaşadıkları bir özgürlük dünyası olarak tanımlıyor. Bitki hayvanlardan, bitki adamlardan oluşan bu dünyanın tüm canlıları melez. Çocuklar Blobterre’de bu canlılarla tanışarak onları anlamaya ve nasıl uyum içinde yaşadıklarını keşfetmeye çalışıyorlar. Böylece, masallarda dinledikleri mekanları, kahramanları ve olayları hayal etmek yerine, Blobterre’in büyülü dünyasından yola çıkarak kendi masallarını yaratıyorlar. Çocuklar, burada tanıştıkları canlıların büyülü dünyasını keşfediyorlar. Blobterre’in çiçek gözlü, sevimli çocuğu Flom, bu serüvende onlara rehberlik ediyor.

Çocuklar, benzerlerini görmedikleri canlılar ve nesnelerle dolu fantastik bir dünyanın canlandırıldığı Blobterre’de büyülü bir serüvene katılıyorlar. Tüm canlıları melez olan bu dünyada bitki hayvanlar ve bitki adamlar yaşıyor. Blobterre’de çocuklar önce Flom’la tanışarak, yaşadığı dünyanın nasıl bir yer olduğunu öğreniyorlar. Yarım daire şeklinde kocaman yapraklı ağaçlara dokunuyor, püsküllü bitkileri kokluyor, bitki örtüsünün seslerini dinliyor ve yarı balık yarı bitki canlılarla konuşuyorlar.

Bu keşif sırasında çocuklar Blobterre’de yaşarlarsa bu dünyaya nasıl uyum sağlayacaklarını düşlüyorlar. Bitkileri gözlemleyip faydalarına göre sınıflandırıyor; nasıl besleneceklerini, tedavi yöntemlerini, enerji üretimini, doğadan nasıl yararlanıp, doğaya nasıl fayda sağlayacaklarını tasarlıyorlar. Böylece, masallardan dinledikleri mekanları, kahramanları ve olayları, Blobterre’in büyülü dünyasında kurguladıkları macerada hayata geçiriyorlar.

 

Blobterre, pazartesi hariç hafta içi her gün saat 10.00, 13.00 ve 15.00’te okul gruplarına;

Cumartesi günleri saat 10.30, 13.00, 15.00’te ve Pazar günleri saat 10.30’da çocuklara ücretsiz düzenleniyor. Programa aileler pazar günleri saat 13.00’te katılabiliyor.

Blobterre’in kontenjanı 15 kişiyle sınırlı.

Rezervasyon ve detaylı bilgi / Reservation and information: +90 212 334 73 41

 

Matali Crasset (1965, Fransa)

Fransız sanatçı Matali Crasset, 1965 yılında Chalons en Champagne köyünde dünyaya geldi. Çocukluğunu bir çiftlikte geçiren sanatçının deneyimleri çalışmalarına yansır. Les Ateliers Ecole Nationale Superieure de Creation Industrielle’de endüstriyel tasarım eğitimi alan crasset, kendine özgü bir tasarım dili yaratır. Tasarladığı nesneler, insanı ve insanın gündelik yaşamına ilişkin eylem, tutum ve davranışlarını yansıtır. Bu nesneler sadece estetik açıdan değil, işlevi, ergonomisi, kullanım alanları gibi bir tasarım nesnesini oluşturan tüm bileşenleriyle özgün yaratılardır. ‘Konukseverlik sütunu’, ‘çift taraflı’ adını taşıyan sandalyesi, sıra dışı formlara sahip ev tasarımları bilinen çalışmaları arasında yer alır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz