“BİFO ile Barış İçin Müzik”

0

“BİFO ile Barış İçin Müzik”

Borusan Sanat ve Barış İçin Müzik Vakfı anlamlı bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. 13-19 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek “BİFO ile Barış İçin Müzik” etkinliği kapsamında 4 konser gerçekleştirilecek. Etkinliklerin geliri çocuklara klasik müzik eğitimi olanağı sunmayı ve barışın sesini müzikle duyurmayı hedefleyen Barış İçin Müzik Vakfı’na aktarılacak.

“BİFO ile Barış İçin Müzik” Borusan Sanat ve Barış İçin Müzik Vakfı

“BİFO ile Barış İçin Müzik” etkinliği kapsamında BİFO ile vakfın müzik eğitimi olanağı sunduğu çocuk ve gençlerden kurulu Barış İçin Müzik Orkestrası bir araya gelerek renkli bir repertuvarı seslendirecek. Konserlerin tüm geliri Barış İçin Müzik Vakfı’na aktarılacak.
Temel amacı, mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamak ve barışın sesini müzikle duyurmak olan Barış İçin Müzik Vakfı kendi tesislerinde ve ilköğretim okullarında kurduğu atölyelerde geçen yıl itibarı ile 4 bin çocuğun çoksesli müzik eğitiminden faydalanmasını sağladı. Vakıf çocuklar ve gençlerden farklı düzeyde üç senfonik orkestranın yanı sıra Barış İçin Müzik Bakır Üflemeliler Topluluğu ve Barış İçin Müzik Korosu’nu oluşturdu. Bugüne kadar yirmiye yakın konser veren Barış İçin Müzik Orkestrası, geçtiğimiz yıl, Venezuela’dan tüm dünyaya yayılan El Sistema’nın bir uzantısı olan Sistema Europe Gençlik Orkestrası’nın Salzburg’daki ilk yaz kampına katılmış, 2014’te de Boğaziçi Üniversitesi’nde ikinci düzenlenen kampta Sistema Europe Gençlik Orkestrası ile konser vermişti. Barış İçin Müzik Orkestrası, önümüzdeki dönemde İstanbul ’da süren eğitim çalışmalarının yanı sıra El Sistema Venezuela’yı ziyaret edecek ve birlikte bir konser verecek, Boğaziçi Albert Long Hall Klasik Müzik Etkinlikleri’ne katılacak, İtalya Sistema Yaz Kampı’na gidecek ve 2016 Mart’ında Leipzig Operası’nda bir konser verecek.

“BİFO ile Barış İçin Müzik” konserleri kapsamında BİFO’yu ve Barış İçin Müzik Orkestrası’nı şefler Sascha Goetzel, Gürer Aykal, Samuel Matus, Borusan Çocuk Korosu’nu Gülsen Yavuzkal, Barış İçin Müzik Çocuk Korosu’nu Mete Ortaç, Barış İçin Müzik Bakır Üflemeliler Topluluğu’nu da Seçkin Özmutlu yönetecek.

RENKLİ PROGRAM

13 Aralık Cumartesi günü saat 15.30’da Lütfi Kırdar’da gerçekleşecek ilk konserde BİFO’yu sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel, Barış İçin Müzik Orkestrası’nı da Samuel Matus yönetecek. Piyanist Kaan Baysal da konsere solist olarak katılacak. Konserde Glinka’nın Ruslan & Ludmila, Ravel’in Ma Mere l’Oye, Mozart’ın La Majör Piyano Konçertosu, Bizet’nin Carmen Süiti, Rossini’nin William Tell Uvertürü seslendirilecek.

14 Aralık Pazar günü saat 15.30’da Borusan Müzik Evi’nde ise Gülsen Yavuzkal yönetimindeki Borusan Çocuk Korosu ve Mete Ortaç yönetimindeki Barış İçin Müzik Korosu sevilen koral yapıtları seslendirecek.

Üçüncü konser 17 Aralık Çarşamba günü saat 20.00’de Lütfi Kırdar’da gerçekleşecek. Konserde BİFO’yu onursal şefi Gürer Aykal, Barış İçin Müzik Orkestrası’nı da yine Samuel Matus yönetecek. Konserin solisti piyanist Başarcan Kıvrak. Konserde seslendirilecek yapıtlar arasında Alfven’in İsveç Rapsodisi, Liszt’in 1. Piyano Konçertosu, Elgar’ın Enigma Varyasyonları’ndan “Nimrod”, Çaykovski’nin Slav Marşı ve Marquez’in Danzon No.2’si yer alıyor.

19 Aralık Cuma günü saat 20.00’de Lütfi Kırdar’da verilecek son konserde ise Seçkin Özmutlu yönetimindeki Barış İçin Müzik Bakır Üflemeliler Topluluğu ve Mercan Dede müzikseverlerle buluşacak.

Konserin biletleri www.biletix.com adresinden edinilebilir.
Bilet fiyatları: Tam fiyat 50 / 40 / 30 / 20 TL, BİFOKART Klasik 45 / 36 / 27 / 18 TL, BİFOKART Gold 40 / 32 / 24 / 16 TL

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz