Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Yozgatlı çocuklarla buluşuyor

0

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Yozgatlı çocuklarla buluşuyor

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Yozgatlı çocuklarla buluşuyor

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, Eylül 2014 – Haziran 2015 sezonu turnesinin onuncu durağı olan Yozgat’a gidiyor. Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, “La Fonten Orman Mahkemesinde” oyununu 14 Mart Cumartesi ve 15 Mart Pazar tarihlerinde, Yozgat Bilal Şahin Kültür Merkezi’nde saat 12.00 ve 14.00’te ücretsiz olarak sahneleyecek. Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı oyun, 2010 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlandı.

Hayvanlar, La Fonten’i yardıma çağırıyor

La Fonten Orman Mahkemesinde oyununda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral’ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyorlar ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten’den yardım istiyor. Klasik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Büyükler olarak anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocukları uyarılıyor ve onlara her şeyin hala düzeltilebileceği umudu aşılanıyor.

Ücretsiz olarak 13 ili geziyor, on binlere ulaşıyor

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, yeni sezonda perdelerini Iğdır’da açtı. Iğdır, Kars, Ardahan, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Erzincan, Sivas ve Manisa’dan sonra Yozgat’a gelen Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu’nun bir sonraki durağı ise Kırşehir olacak. Kırşehir’in ardından Kırıkkale’yi gezecek olan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, kapanışı ise Ankara’da yapacak. Böylece La Fonten Orman Mahkemesinde oyunu ile Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, tüm illerde ücretsiz olarak sahnelendiği Eylül 2014 – Haziran 2015 sezonu boyunca toplamda 13 il gezmiş, 19 hafta sonu ve 76 temsil ile on binlerce çocuk ve ailesine ulaşmış olacak.

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Turne Takvimi

20 – 21 Eylül Iğdır

11 – 12 Ekim Kars

18 – 19 Ekim Ardahan
1 – 2 – 15 – 16 Kasım Erzurum
22 – 23 Kasım Bayburt

6 – 7 Aralık Gümüşhane

20 – 21 Aralık / 10 – 11 Ocak Erzincan
24 – 25 Ocak / 21 – 22 Şubat Sivas

28 Şubat – 1 Mart Manisa

14 – 15 Mart Yozgat
28 – 29 Mart Kırşehir

4 – 5 Nisan Kırıkkale

25 – 26 Nisan / 16 – 17 Mayıs /

30 Mayıs – 1 Haziran / 7 – 8 Haziran Ankara

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz