Fırında Levrek (Fırında Balık)

0
Fırında Levrek tarifi

Fırında Levrek Tarifi

Fırında Levrek için Malzemeler (2 kişilik):

  • Kişi sayısı kadar levrek balığı (2 adet, her bir levrek 500 gram)
  • 1 orta boy kuru soğan
  • 3 diş sarımsak
  • 1 büyük boy domates
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Zeytinyağı
  • Yağlı kağıt

Balığın faydalarını önceki yazı ve tariflerde bol bol anlatmıştık. Her hafta minimum 1-2 defa balık yemeye ve yedirmeye devam ediyoruz 🙂

İnternette fırında balık için bir sürü tarif var, özellikle sebzelerin olduğu patatesli, havuçlu tarifler. Fakat ön pişirme yapılması gerektiği söylenmeyen bir sürü eksik gedik, hatalı tarif bulunmakta. 1 saate yakın ve daha fazla pişiren tarifler var ne yazık ki. 1 saat pişen balığın eti kurur ve saman gibi olur, ön pişirme yapılmayan sebzeler diri ve çiğ kalır. Fazla baharatlı tarifler balığın tadını baskılar. Fazla baharat balığa yakışmaz. Biz balığı sebzesiz ve baharatsız seviyoruz. Hafif bir çorba, arkasından balık ve salata bizim için şahane 3’lü 🙂

Eğer balığın etini kup kuru seviyorsanız ya kızartma yada mangal yapmalısınız. Daha nemli ve yumuşacık, ağızda dağılan balık eti seviyorsanız fırınlamalı veya fırının ızgara pişirme seçeneğini kullanmalısınız. Balık etini çok sulu seviyorsanız da güveç, borcam vb. bir kapta üzerini yağlı kağıt ile kapatarak bugulama şeklinde pişirmelisiniz. Aşağıdaki balık tarifi ne çok kuru ne de çok suludur.

Fırında Levrek Tarifi:

  1. Levreği satın alırken balıkçınızdan temizlemesini rica edin (pullarını traşlayacak, kuyruğunun sivri kısımlarını, yüzgeçlerini kesecek ve karın bölgesini temizleyecek). Akan suyun altında balığınızı iyice yıkayın, karın kısmında siyahlık kalmamasına dikkat edin acı bir tat bırakıyor, iyice temizlediğiniz balıkları derin bir kap içerisinde tuzlu suda 15-20 dakika kadar bekletin.
  2. Soğanı, sarımsakları ve domatesi halka halka kesin.
Halka Halka Kesilmiş Soğan ve Sarımsaklar
Halka Halka Kesilmiş Soğan ve Sarımsaklar

Tuzlu sudan balıklarınızı çıkarın, zeytinyağı ile her iki yüzeyini de ovalayın, daha sonra karın kısmındaki boşluğa halka halka kestiğiniz soğan, sarımsak ve domatesleri ekleyin. Artan olursa balıkların üzerine veya etrafına ekleyebilirsiniz daha sonra veya salatada kullanabilirsiniz.

Fırında Levrek Hazırlanışı
Fırında Levrek Hazırlanışı

Fırın tepsisine yağlı kağıdınızı serin ve içi dolu balıklarınızı yerleştirin. Bu aşamada dilerseniz balıkların üzerine çok az zeytinyağı  gezdirebilirsiniz. Önceden 180 derece ısıtılmış fırında 40 dakika pişirin (Ben 20 dakika normal pişirme seçeneği kullanıyorum, geri kalan 20 dakika ise double grill (altlı üstlü ızgara) seçeneğinde pişirmeye devam ediyorum).  

Fırında Levrek Nasıl Yapılır
Fırında Levrek Nasıl Yapılır

Bol yeşillikli bir salata eşliğinde servis ediniz 🙂 Ellerinize sağlık, afiyet olsun.

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır.Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği ve görseller (fotoğraflar) kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz