Gizemli Kutular Programı – Çocuk İstanbul Ücretsiz Etkinliği

0

Kutuların İçinde Ne Var Acaba 🙂 ?

Gizemli Kutular (Mystery Boxes)
Gizemli Kutular (Mystery Boxes)

Çocuklar kutuların gizemini çözebilecek mi acaba? Minik bilim çocukları gizemli kutuları incelemeye bayılacak 🙂

“Gizemli Kutular” (Mystery Boxes)Programı, Londra Bilim Müzesi tarafından geliştirilmiş, Londra Bilim Müzesi işbirliği ile çocukistanbul tarafından uyarlanarak uygulaması gerçekleştirilen, çocuklarda bilimsel düşüncenin geliştirilmesini hedefleyen bir atölye çalışmasıdır. 2011 2012 eğitim-öğretim döneminde pilot çalışmaları yapılarak 2012 – 2013 dönemi için uygulamaya alınmıştır. 2 saat süren ve video gösterimi, çeşitli egzersizler, çalışma kâğıtları, öğrenci sunumları ile desteklenen interaktif atölye çalışması boyunca öğrenciler, bilim ile ilgili süreçleri ve yöntemleri pratik biçimde deneyimleyerek unutulmaz, farklı ve ilginç bir grup çalışması gerçekleştirmektedirler.

10-15 yaş grubu öğrenciler 2 saat süren interaktif atölye çalışması boyunca, bilim ile ilgili süreçleri ve yöntemleri pratik biçimde deneyimleyerek farklı ve ilginç bir grup çalışması gerçekleştiriyorlar. 2012 – 13 Eğitim Döneminde 6.000 öğrenciye ulaşacak olan program, TEGEV organizasyonu ile İstanbul çapında toplam 8 TEGEV Eğitim merkezinde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek ve 10 gün içinde 400’ü aşkın çocuk daha programdan yararlanmış olacak.

Program, bilim insanlarının teorilerini ve hipotezlerini oluşturma, test etme, araştırma ve ellerindeki verilerle sonuca varma süreçleri ile paralellik göstermektedir.
Bu programda öğrenciler,“Kutuların içinde neler var?” sorusunun cevaplarını bulmaya çalışırken,

  • Tartışma, argüman geliştirme, gözlem ve takım çalışması
  • İletişim, dinleme, mantık yürütme ve sosyal becerilerini geliştirme, bakış  açılarını genişletme ve zenginleştirme
  • Bilimsel düşünme yöntemleri ile çalışarak yaratıcı bir biçimde hipotez oluşturma
  • Gözlem ve deney yolu ile analiz yapma ve işbirliği

becerilerini geliştirme fırsatı ve ortamı buluyorlar.

Hangi Yaş Grubu Katılabilir?

İlkokul;  IV. Sınıf,
Ortaokul;  V, VI, VII ve VIII. Sınıflar

Programın Grup Sayısı Nedir?

Programa katılım maksimum 25 kişilik gruplar halinde gerçekleşmektedir.

Gizemli Kutular Programının Süresi Ne Kadar?

Gizemli Kutular Atölye Çalışması 2 saat sürelidir.

Uygulama Takvimi

Gizemli Kutular Atölye programı Kasım ayından itibaren 2012 -2013 eğitim-öğretim döneminin tamamını ve 2013-2014 eğitim-öğretim dönemi Ekim-Aralık aylarını kapsamaktadır.

Program Pazartesi hariç hafta içi günlerde, saat 10.00/12.00 ve 13.00/15.00 olmak üzere günde iki seans olarak uygulanacaktır.

Program TBank, Pınar Yiyecek ve İçecek Grubu, DuPont ve Eyüp Belediyesi desteği ile tüm okul gruplarına ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Okul gruplarının rezervasyon yapılması gerekmektedir.

Yemek

Yemek için ayırabileceğimiz özel bir alanımız bulunmamakla birlikte, hava şartlarının izin verdiği zamanlarda açık alanlarımız, diğer koşullarda ise İstanbul Bilgi Üniversitesi kampusunda bulunan herkese açık yiyecek-içecek mekanları bu amaçla kullanılabilir.

Rezervasyon

Rezervasyonlar talep sırasına göre yapılır. Atölye Programı için Pazartesi hariç hafta içi günlerinde rezervasyon yaptırabilirsiniz. Sorularınız, rezervasyon ve kayıt süreci ile ilgili tüm işlemler için 0212 311 78 35 / 77 03 numaralı telefonlarımızdan ya da [email protected] veya [email protected] adresine e-posta göndererek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Katılan Kişilerden Bazılarının Görüşleri ise Şu Şekilde:

Aklımda bilim insanlarının da hep doğruyu tam olarak bilemeyecekleri kaldı. Bilim insanlarının sıklıkla hayal kırıklığına uğradıklarını anladım. (4. Sınıf Öğrencisi)

Ben de bilim insanı olmak istiyorum çünkü pes etmem! (7. Sınıf Öğrencisi)

Bilimin aslında hayatımızın ne kadar içinde olduğunu somut olarak gösteren bir çalışma oldu. Öğrencilerim adına çok mutlu oldum. (6.Sınıf Öğretmeni)

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz