Pratik Anne: Ütü yapmak ya da yapmamak..

1

Pratik Ütü Fikirleri Pratik ütü yapmak

anne-sinin-melegi-com-pratik-utu-yapmak-pratik-utu-kolay-ucretsiz-cocuk-aktiviteleri-cocuk-etkinlikleri-rehberi-618

Ütü yapmayı sevenine az rastladım. İtiraf ediyorum, kendim dahil, sevenine rastlamadım. Ütü yapmayı kolaylaştırmanın yollarını sayamam, zaten inandırıcı olmaz ama ütüye girişmek ve devam ettirebilmek için:

Ütü yapmaya en sevdiğiniz kıyafetlerinizden başlayın.

Bir gömlek ya da elbisenin önce yakalarını, manşetlerini, fırfırlarını, kollarını ütüleyin, sonra bedenini, böylece diğer zaman kaybettirici işlerle uğraşırken tekrar kırışmazlar.

Ütü yaparken eşyalarınız nemli bezle ütülenirse parlama olmaz..Ütü Yapmanın 8 Kolay Yolu 

Etek ve pantolonlarınızda ütüden veya günlük kullanımızdan kaynaklı parlaklıklar oluşuyorsa bu kısımları yeni kesilmiş bir patatesle iyice ovalayın. Kuruduktan sonra fırçalayabilirsiniz, parlaklıktan eser kalmadığını göreceksiniz.

Son olarak dolaplarımızda çok yer kaplayan nevresim takımlarını, en az yer kaplacak şekilde saklamanın yolu, katlarken ütülemek. Her katlama aşamasında ütüyle bastırmanız size oldukça fazla yer kazandıracaktır.

Ütü yaparken ütü masası örtüsünün altına alüminyum folyo koyarsanız, ütülediğiniz kıyafetlerin daha hızlı ütüleneceğini, yani altlı üstlü ütüleneceğini garanti edersiniz. :=)

Beyazları ütülerken yüksek sıcaklıkla ütülemeye başlamayın, aşırı sıcak ütü beyazlarınızı sarartır.

Tam temizlenmemiş ve lekeli çamaşırlarınızı ütülemeyin. Yüksek ısıyla birlikte lekeler kumaşa derinlemesine işler.

İpeklileri tersinden ütüleyin ve asla su püskürtmeyin. Kumaşta su lekeleri kalır.

Kadife kıyafetlerinizi dikey buhar gücüyle ütülemeye çalışın. Buruşukluk açılmazsa kumaşı tersinden ütüleyin.

Tüy bırakmayan bir ütü bezi edinin. Koyu renkli kıyafetleri özellikle de pantolonları ütülerken bu bezi kullanın. Yoksa kumaş parlama yapacaktır.

Ütü yaparken harcanan elektrik miktarını düşünerek, ütüyü f’işten çektikten sonra bir süre daha ütüyü daha kolay açılan ürünleri ütüleyerek değerlendirebilirsiniz.

Pantolon ya da etek pililerini  daha belirgin olmaları için önce tersinden sonra yüzünden ütüleyin.

Kolaylıklar…

Biraz genel kültür.. sayısal veri vs.:
346 kilometre ütü Ütü yapmayı sevmeyenler için kolaya kaçma kılavuzu
Bu, bir kadının ömrü boyunca ortalama olarak ütülediği eşyaların uzunluğu.

Pratik Ütü Yapmak, ütü yapmanın ipuçları
Pratik Ütü Yapmak, ütü yapmanın ipuçları

Elektrikli ev eşyaları üreten bir firmanın yaptırdığı araştırmanın sonuçlarına göre, bir kadının hayatı boyunca ütülediği giyecek ve benzeri eşyalar, ortalama 346 kilometre uzunluğunda kumaşa denk geliyor.

Bir kadın yılda ortalama 6 kilometre kumaş ütülüyor, bu da yılın bir tam gününü (24 saat) ütüye ayırdığı anlamına geliyor.

Erkekler ise hayatları boyunca yaklaşık 117 kilometre uzunluğunda kumaş ütülüyor.

Ayrıca araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 45’i, “bir daha kimse ütü yapmasını istemesin diye bilerek kötü ütü yaptığını” belirtti. Erkeklerin yüzde 25’i, kıyafetlerini annelerinin ütülediğini kaydetti.

Araştırmaya katılanların çoğu, ütü yapmak için en iyi zamanın pazar günü öğleden sonra olduğunu ifade etti. Katılımcıların yüzde 25’i ütü yapmanın kendisini rahatlattığını, yüzde 20’si ütü yapmayı aile gürültüsünden uzaklaşmak için fırsat olarak gördüğünü söyledi

1 Yorum

  1. Bu yaz aylarında ütü yapmak tam bir işkence Allah’tan artık ütü işleri için firmalar varda ekonomik fiyatlara ütü yaptırılabiliyor. Hatta günlük fırsat sitelerinde de ütüleme işleri içim kampanya kuponları çıkıyor, takip etmekte fayda var 🙂

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz