İstanbul Modern’den Bir Metre Kare Tiyatro Festivali

0

İstanbul Modern’den Bir Metre Kare Tiyatro Festivali

9 Ocak 2014, 17:00, 18:00

anne-sinin-melegi-com-istanbul-modern-bir-metrekare-tiyatro-festivali-ucretsiz-cocuk-aktiviteleri-cocuk-etkinlikleri-rehberi

İstanbul Modern’in 10. Yılı için düzenlenen Komşular –  Türkiye ve Çevresinden Güncel Anlatılar  sergisinin projelerinden biri One Square Meter ya da Türkçe adıyla Bir Metre Kareadlı bir festival konseptiErmenistan’ın Erivan kentindeki NPAK –  Deneysel Güncel Sanat Merkezi tarafından yaratılan bu festival, her şeyin bir metrekarelik bir sahnede gerçekleştirildiği, 45 dakikayı geçmeyen gösteri ve performanslardan oluşuyor. Düzenlenen performans ve etkinlikler mekanın kısıtlayıcılığına karşın; görsel, edebi ve işitsel sanatlardaki sözel ve bedensel ifade biçimlerinin sınır tanımazlığına ve yaratıcılığına işaret ediyor. İstanbul Modern ise bu konsepti, Komşular sergisi boyunca sergi salonunun tam ortasına aynı bir metre karelik sahneyi kurarak ödünç alıyor. Bir Metre Kare ilk olarak, NPAK’ın sanat direktörleri tarafından Ermenistan’dan davet edilen dört ayrı tiyatro grubunun gösterilerini ağırlıyor. İleriki haftalarda ise Türkiye ve yurtdışından sergi etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam edecek.

Gösteriler ve müzeye giriş ücretsizdir.

Gösteriler:

 

CİĞERLERİME

Sunum yılı 2008

William Shakespeare’in Hamlet adlı dramasından Hamlet’in tiradı.

Süre: 25:00’
Yönetmen: Gagik Ghazareh

Oyuncu: Gayane Yeghiazaryan

Sinopsis: Hamlet’in trajik sorusu, insan olmanın tanımı, medeniyetin hala cevaplanamamış sorusudur; olmak – yaratmak ya da olmak – yok etmek. Seçim, sebep olduğundan ve sonuç da şiddetli olduğundan, tragedya devam eder.

KALIP

Sunum yılı 2012
Süre: 14:00’

Yazarlar: Anahit Ter-Sargsyan, Meri Kirakosyan
Oyuncular: Anahit Ter-Sargsyan, Meri Kirakosyan
Sinopsis: İçimizde ve etrafımızda bizim tecrübesizliğimizi kullanan, mekanımızı işgal etmeye ve maddemizi ele geçirmeye çalışan enerjiler var.

UŞAK SIMON

Avetik Isahakyan’ın hikayesinden

Sunum yılı 2010
Süre: 15:00’

Yönetmen & oyuncu: Gayane Yeghiazaryan

Sinopsis: Uşak Simon günlük rutininden bezmiştir. Her şey böyle devam edecekse aklını kaçıracaktır. Sesler duymaya başlar. Uşak Simon’un kendi adını bile duymaya tahammülü yoktur.

YALAN SÖYLEYEN AVCI

Hovhannes Tumanian’ın masallarından, 1908.

Sunum yılı 2012
Süre: 10:00’

Yönetmen:  Silva Chobanyan

Oyuncular: Silva Chobanyan, Gayane Yeghiazaryan, Satenik Ohanyan
Sinopsis: Hadi varmış, Hyudi varmış, Chati varmış; bir de Mati. Bir de babam varmış, bir de ben varmışım. Biz hep beraber avlanmaya gitmişiz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz