İstanbul Modern 7-12 Yaş Grubu İçin Yarıyıl Sanat Atölyeleri | 2014

0

İstanbul Modern’de 7-12 Yaş Grubu İçin Yarıyıl Sanat Atölyeleri

27 Ocak – 7 Şubat 2014

İstanbul Modern'de 7-12 Yaş Grubu İçin Yarıyıl Sanat Atölyeleri
İstanbul Modern’de 7-12 Yaş Grubu İçin Yarıyıl Sanat Atölyeleri

İstanbul Modern, 7-12 yaş grubundaki çocuklar için, okulların yarıyıl tatilinde olduğu 27 Ocak – 7 Şubat 2014 tarihleri arasında sanatla dolu, eğlenceli bir program hazırladı. Her gün farklı bir etkinliğin düzenlendiği “7-12 Yaş Grubu İçin Yarıyıl Sanat Atölyeleri”nde çocuklar resim, heykel, yerleştirme, tasarım, mimari gibi disiplinleri içeren uygulamalar yapıyor.

Yarıyıl tatili boyunca çocuklara, sabah ve öğleden sonraları için iki program seçeneği sunuluyor. Haftanın her günü farklı bir program uygulanıyor. Müzenin kapalı olduğu Pazartesi günleri gerçekleştirilecek atölye programlarında sergi turu yer almıyor.

3 SAATLİK SABAH ATÖLYELERİ 09.00-12.00

KUŞ EVİ | Pazartesi

Etkinlikte çocuklar, tarihi uzun yıllar öncesine dayanan kuş evlerinden yola çıkarak, kendilerine verilen hazır kuş evi formlarını boyayarak tasarımlarını oluşturuyor. Farklı tarihlerde, farklı coğrafyalardan örnekleri değerlendiriyor, yaşadıkları bölgenin koşullarına özgü kuşların kullanımına uygun evler hazırlıyorlar.

BÜYÜLÜ GEZEGENLER | Salı

Yerleştirme sanatına odaklanan program, çocukların İstanbul Modern koleksiyonunda yer alan yerleştirme çalışmalarını incelemeleri ile başlıyor. Müze uzmanı ile gerçekleştirilen bu yapıt incelemesinin ardından çocuklar, atölye mekanında, mekana özel bir düzenleme hazırlıyor. Atölyede japon fenerlerini boyayarak, fenerlerin üzerine çizimler yaparak temsil ettikleri gezegenleri bu düzenleme için önceden hazırlanmış tavandan sarkan iplere asıyor ve büyülü gezegenlerden oluşan hayali bir evren oluşturuyorlar.

MAVİ HEYKELLER | Çarşamba

Bu atölye çalışmasında çocuklar form, kütle, mekan gibi heykel sanatının temel sanat kavramlarını ele alıyor. Atölye çalışması için özel olarak üretilen köpük parçalarını birleştirerek, mavi renginin anlamı ve çağrışımlarından esinlenip heykeller yaratıyorlar.

GİZEMLİ NESNELER | perşembe

Program, çağdaş sanatçı Handan Börüteçene’nin İstanbul Modern’de sergilenen sanat çalışması “Bana Kendini Getir”den esinlenilerek tasarlandı. Programın ilk adımında çocuklar; sanat atölyesinde, Börüteçene’nin sanat çalışmasında kullandığı nesnelere benzer nesnelerin izdüşümlerinden oluşan bir çizim çalışması gerçekleştiriyor. İkinci adımda ise bu nesneler çocukların yaratacakları bir masalda hayat buluyor. Çizim ve masal tasarımını içeren atölye çalışmasının ardından program, çocukların bir müze uzmanı ile odaklanılan sanat eserini tahlil etmeleri ile tamamlanıyor.

TAKI TASARIMI | cuma

Programda çocuklar İstanbul Modern’in koleksiyonunda yer alan sanat çalışmalarından yola çıkarak bu çalışmalarda kullanılan formlarla küçük objeler ve desenler üretiyor. Yaratılarını küpelere, kolyelere, yaka iğnelerine ve daha birçok farklı formdaki takılara dönüştürüyorlar.

1,5 SAATLİK ÖĞLEDEN SONRA ATÖLYELERİ 13.30-15.00

KOSTÜM TASARIMI | Pazartesi

Bu atölyede çocuklar; renklerle, lekelerle ve farklı sanat malzemeleriyle çalışarak hayal güçlerinin sınırlarını zorluyor, bugünün ve geleceğin kostümlerini tasarlıyor.

RENKLİ MOTİFLER | salı

Sanatçı Ekrem Yalçındağ’ın “Kontrastlar” adlı, müzede sergilenen sanat çalışmasına odaklanan programda, çocuklar sevdikleri şekillerle motifler hazırlayıp kompozisyonlarını tamamlıyor.

HAZIR NESNELER | çarşamba

Program çağdaş sanatta hazır nesne kullanımına odaklanıyor. Etkinlik çocukların İstanbul Modern’de sergilenen sanat yapıtlarını bir müze uzmanı ile incelemesiyle başlıyor. Müze gezisinin ardından çocuklar, kendilerine sunulan saydam kutuların içinde artık kullanılmayan nesnelerle düzenlemeler yapıyor.

GELECEĞİN TASARIMLARI | perşembe

Atölye çalışması çocukları, teknoloji ve tasarım ürünleri arasındaki ilişki üzerine düşündürmeyi amaçlıyor. Çocuklar gündelik yaşamımızı, alışkanlıklarımızı ve hatta davranışlarımızı etkileyen ve geleceğe yön veren tasarım araçlarının neler olduğunu tartışarak atölye çalışmasına başlıyor. Ardından, bundan 3000 yıl sonra nasıl bir dünyada yaşayacağımızı ve ne gibi tasarım araçları kullanacağımızı hayal ediyorlar. Atölye çalışması, çocukların ulaşım, iletişim ve bunun gibi birçok alanda tasarım ürünlerini birbirlerine sunmalarıyla tamamlanıyor.

KÖPÜK KENT | cuma

Çocuklar bu atölyede kendileri için özel hazırlanmış geometrik biçimleri bir araya getirip boyayarak oyun alanlarıyla dolu yeşil bir kent yaratıyor. Çalışma, çocuklarda kent kavramını geliştirmeyi ve çevre bilincini güçlendirmeyi amaçlıyor.

3 saatlik sabah atölyeleri: 95 TL (üyelere 85 TL)
1,5 saatlik öğleden sonra atölyeleri: 60 TL (üyelere 55 TL)

Programlar hakkında detaylı bilgi ve kayıt için: 0212 334 73 52

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz