fbpx
Ana Sayfa Anneler İçin Doğum Normal doğumu neden tercih etmelisiniz?

Normal doğumu neden tercih etmelisiniz?

Normal doğum ile bebek ve anne daha az strese maruz kalıyor, normal doğum ile anneler daha hızlı ve kolay iyileşiyor

0
Normal doğumu neden tercih etmelisiniz?

Normal doğumun anne ve bebeğe faydaları

Anne ile bebeğin beraberce gerçekleştirdiği doğum süreci, hem annenin hem de bebeğin sağlığının korunması için doğum yöntemlerine yönelik seçimlerle öne çıkıyor. Normal doğum konuşmadan önce aslında bir doğum yöntemi değil bir ameliyat olan sezaryen hakkında birkaç rakam vermek gerekiyor…

Türkiye sezaryen ile doğumda 2018 yılı Avrupa birincisi

Türkiye’nin dünya genelindeki sezaryen oranına bakıldığında yüzde 53 ile dördüncü sırada olduğu görülürken, Avrupa ülkeleri arasında ise birinci sıraya yerleştiği saptandı. Bu yazıda sezaryeni tartışmayacağız, sadece rakam çok çarpıcı olduğu için sizinle de paylaşmak istedim. Bu arada sezeryan doğum değildir ameliyattır.

Normal doğum konumuza dönersek:

Günümüzde daha çok bilinçli ebeveynler tarafından tercih edilen normal doğum, annenin hızla günlük yaşantısına dönerek doğum kilolarından kısa sürede kurtulmasını, bebeği ile birlikte yeni hayatına adaptasyonu kolaylaştırıyor. Normal doğum, bebeğin sezaryen ile dünyaya gelen yaşıtlarına göre hayata daha kolay adapte olmasını sağlıyor. Normal doğumun yaygınlaşması için, toplumdaki yanlış inanışların sona ermesi, doğum esnasında ve sonraki süreçte faydalarının bilinmesi önem taşıyor.

Endişelerinizi artıracağını düşünüyorsanız normal doğum videolarını izlemeyin.

Herhangi bir engel yoksa normal doğumun teşvik edilmesi gerekiyor

Anne ile bebeğin bir takım çalışması ile gerçekleştirdiği normal doğum, aslında hiçbir müdahaleye gerek kalmadan, tamamen içgüdüsel ve bilinçaltında yazılı bilgilerle doğal bir süreç olarak işleyen bir süreçtir. Günümüze kadar değişen yaşam şartları, fiziksel aktivite azlığı, oturarak çalışma zorunluluğu, katkılı, koruyuculu, GDO vb. müdahaleli ve işlenmiş gıdalarla beslenme her kadın için doğumu zorlaştırmıştır. Bu zorluk da çeşitli yanlış inanışlara neden olarak ebeveynlerin anne ve bebeğin sağlığı için sezaryen doğumu tercih etmelerine neden olmaktadır. Ancak günümüzde hekimlerinin de yardımı ile doğru yönlendirilen ebeveynler, normal doğumu tercih etmelerini sağlamaktadır. Sezaryen demek doktorun doğumda daha az risk alması demektir. Hastane de daha az zaman geçirmesi tatil planını daha rahat yapabilmesi demektir. Anne için ise doğum sonrası daha fazla ağrı ve daha fazla bakım ihtiyacı demektir. Sezaryen daha fazla enfeksiyon riski demektir.

Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir? Meme çatlaklarına ne iyi gelir

Baba adayının doğuma girmesi annenin yalnız olmadığı hissini pekiştiriyor 

Normal doğumun en önemli adımı mümkün olduğu kadar az ya da hiç müdahale edilmemesidir. Anne adayına hiçbir şekilde suni sancı verilmeyerek doğumun kendiliğinden başlaması beklenmektedir. Anne ve bebek için herhangi bir risk yoksa doğum süresi doğal sürece bırakılmaktadır. Bu da doğumun bazen kısa bazen de uzun olmasına neden olmaktadır. Yine gerekli olmadıkça epizyotomi yani doğum kesisi uygulanmamaktadır. Anne hareketlerinde tamamen serbest bırakılarak yatmak ya da uzanmak zorunda bırakılmayarak ayakta ve rahat olduğu şekilde ıkınması sağlanmaktadır. Normal doğum sürecinde ilaç ya da cerrahi müdahale zorunlu hallerde uygulanmaktadır. Doğal doğumun başarılı olabilmesi için anne ve baba adaylarına büyük bir görev düşmektedir. Ebeveynlerin doğum öncesinde önyargılarından tamamen arınmış, doğru bilgilendirilmiş olması ve başarılı olunacağına yürekten inanmış olmaları gerekmektedir. Bu nedenle anne adayının gebeliği sırasında doğru nefes alma, sakinleşme ve gevşeme tekniklerini de öğrenmesi önem taşımaktadır. Ayrıca annenin kendisini güvende hissetmesi için daha önceden eğitim almış babanın da doğuma girmesi önerilmektedir.

Normal doğum ile bebek ve anne daha az strese maruz kalıyor

Doğumdan sonra bebek için herhangi bir sakınca yoksa; anne ile bebeğin ten tene temas ettirildikten sonra kordonun kesilmesi aralarındaki iletişimin daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Müdahaleli doğuma göre daha az strese maruz kalan anne ve bebek için normal doğumun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Normal doğum daha hızlı ve kolay iyileşmenizi sağlayarak doğal hayatınıza erken dönmenizi sağlar.
 • Doğumdan sonra hastanede maksimum 1 gün kalan anneler, doğum sonrası herhangi bir acı yaşamadığı için bebeğiyle daha hızlı iletişim kurar.
 • Normal doğum ile ten tene temas eden anne bebek kendilerini hızla salgılanan oksitosin hormonu ile daha iyi hisseder, bebek doğumdan hemen sonra anne sütü alabilir.
 • Normal doğum yapan anneler sezaryen doğum yapan annelere göre daha az enfeksiyon riski yaşar.
 • Normal doğum yapan annenin süt hormonları daha hızlı çalışarak kolostrumdan sonra olgun süt salgılaması kolaylaşır.
 • Doğum kilolarından kolay ve hızlı bir şekilde kurtulur.
 • Plasenta, kan pıhtıları ve bebekten kalan tüm artıkları vücudunuz çok daha kolay temizler.
 • Doğum yapan annelerin en sık karşılaştığı kabızlık sorunu daha az görülür.
 • Doğum kanalına giren bebeğin baskıya maruz kalması ciğerlerindeki amniyon sıvısının boşalmasını sağlar. Böylece bebeğiniz daha az solunum problemi yaşar.
 • Doğum kanalındaki bebek, annesinden bazı faydalı bakterileri alarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Normal doğumla dünyaya gelen bebekler, sezaryen ile dünyaya gelen bebeklere göre göre daha fazla emme refleksi geliştirir.
 • Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin yoğum bakım ve kuvöze alınma olasılığı daha azdır.
 • Bebeğin uykusu, kilo alımı ve beyin gelişimi sezaryen ile dünyaya gelen bebeklere göre daha olumlu gelişir.

YORUM YOK

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz