Lohusaya Bunları Söyleme ! Yapma

0
Lohusaya yapılmaması/söylenmemesi gereken şeyler serisi yapmaya karar verdim. Sütün kalitesi, bebeğinin hep aç olduğunun ima edilmesi, sütünün hep yetersiz olduğunun ima edilmesi, bebeğin kucağa alınmaması ile ilgili garip söylemleri daha önce ele almıştım.

Lohusaya yapılmaması/söylenmemesi gereken şeyler

Lohusaya Bunları Söyleme ! Yapma Serisi yazmaya karar verdim. Sütün kalitesi, bebeğinin hep aç olduğunun ima edilmesi, senin sütünün hep yetersiz olduğunun ima edilmesi, bebeğin kucağa alınmaması ile ilgili garip söylemleri daha önce ele almıştım.

Lohusalara yapılan psikolojik eziyetler hakkında yazmaya devam…

Bu seri bitmez, bitmez.

Lohusaya Bunları Söyleme ! Yapma

Lohusaya İstenmeden Tavsiye Vermek

🌿Bizim toplumsal olarak öğrenmemiz gereken şeylerin en başında sağlıklı sınır koyma becerisi var bence. Sınırları bilmiyoruz ve sürekli kişisel alan ihlali yapıyoruz. Bu özellikle lohusalık döneminde ciddi bir psikolojik şiddet halini alıyor.

🌿Birisi özellikle de yeni anne olmuş lohusa, size özellikle fikrinizi, önerinizi sorup bir konuda yardım istemedikçe, tavsiye vermek, öğüt vermek, kendi tecrübelerinizi empoze etmek doğru değil.

🌿Lohusalık yeterince zorlayıcı bir deneyim, bir de buna en yakınınızdaki insanlardan tutun sokakta gördüğünüz yabancıların bile her yaptığınız hakkında fikri olmasını ve sürekli eleştirilmeyi ekleyin. Bebeğin doğumundan beslenmesine, emmesinden gazına, isminden kıyafetine herkesin söyleyecek bir şeyi var.

Söylemeyin lütfen içinizde tutun🙃

 

Lohusaya Duygularını Bastırmasını Tavsiye Etmek

Lohusalık korku, sevinç, endişe gibi birçok duyguyu aynı anda barındıran bir süreç ve bu süreçte yalnızca bebeğin değil annenin de en büyük ihtiyacı koşulsuz kabul ve şefkat. Bu yüzden annenin var olan duygularını yok saymasına sebep olmak sen üzülürsen bebek de üzülür gibi sözlerle annenin duygularını bastırmaya çalışmak veya dünya üzerinde sanki tek bir annelik biçimi varmış gibi herkesten aynı duyguları yaşamasını beklemek bence söylenmemesi gereken şeyler listesinin en başında.

Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir? Meme çatlaklarına ne iyi gelir

Lohusaya Birşey Demiyormuş Gibi Demek

Bunun bir diğer seviyesi de büyüklerimiz bize öyle söylerdi

En kötüsü de birşey demiyormuş gibi demek; AA altı kirli kalmış oralarda da var ama olsun bende zamanında öyle yaptım. Bu cümlelerin bir yerine olsun eklenir. Bu olsunları hatırlarsınız, kız bebekler beklediğini söylersin, olsun denir, erkek bebek beklediğini söylersin, olsun diyerek bağlı bir cümle kurulur.

Bu bir şey demiyormuş gibi konuşmanın diğer en yaygın versiyonu: Büyüklerimiz bize şöyle yapmamızı söylerdi. Bu cümledeki alt mesajı beni dinlemiyorsun, atalarını dinlemiyorsun, otoriteyim ben. Saygıyı ben bekliyorum, ama bu işin amelesi sensin, ben önereyim, sen yap.

Lohusa anne bir bebek kadar bakıma ihtiyaç duyar. Nasıl bir yardıma ihtiyacı var sor, ve yardımcı ol. Buyurma, evine davet, ayağına hizmet bekleme! Atalarımızın zamanında bu kadar bilgi ve teknoloji mi vardı da, onlar bu garip uygulamaları yapıyordu.

🌿Lohusaların desteğe ihtiyacı var ancak bu destek yargısız, sınırlara duyarlı, şefkatli olsun lütfen♥️

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. lohusalohusa 

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz