Sakıp Sabancı Müzesi Eylül 2012 Ücretsiz Çocuk Atölyeleri

0
Sakip Sabanci Müzesi Ücretsiz Çocuk Atölyeleri
Sakip Sabanci Müzesi Ücretsiz Çocuk Atölyeleri

Sakıp Sabancı Müzesi, Eylül ayı boyunca sanatsever çocuklara keyifli atölye seçenekleri sunuyor:

Kobra – Özgür Sanatın 1000 Günü Sergisi Çocuk Atölyeleri

Sakip Sabanci Müzesi Ücretsiz Çocuk Atölyeleri
Sakip Sabanci Müzesi Ücretsiz Çocuk Atölyeleri

29 Haziran – 16 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Kobra – Özgür Sanatın 1000 Günü Sergisi, Kobra Müzesi koleksiyonundan seçilmiş önemli yapıtları Türk sanatseverleri ile buluşturacak. Bu sergi boyunca çocuklar düşüncede, materyalde, konuda, üretimde kısacası tüm sanat yaratımı sürecinde özgür oldukları özel bir deneyim yaşayacaklar. Çocuklar için sanat, “üretilen” “beğenilmesi gereken” “güzel olan” “sonuç odaklı bir eylem” olmaktan çıkacak. Anlamlandırma, beğenme, beğendirme, güzel gösterme ihtiyacı/kaygısı olmadan, özgür hissederek içlerine dönecek ve ilhamlarını daha derindeki köklerinden alacaklar.

Yaş Grubu:  1998-2008 doğum tarihli çocuklar

Tarih: Pazartesi hariç her gün ücretsiz

Saat: 11.00 – 13.00 ve 14.00 – 16.00

Ücretsiz

Hat Sanatından Çizgi Filmler

Bu atölye çalışmasında yazılar, kâğıdın üzerinden kalkıp dile geliyor ve gençlerin elinde hayat buluyor. Harfler artık sadece anlatmıyor, hareket de ediyorlar. Bir hikâyenin başkahramanı olup izleyenleri şaşırtıyor, güldürüyor ve merak ettiriyorlar.

Sakıp Sabancı Müzesi, gençleri hat yazısına ve kitap sanatlarına başka türlü bakmaya, animasyon tekniklerini anlamaya ve eğlenceli senaryolar yazıp, hattan animasyonlar yapmaya davet ediyor.

Yaş Grubu: 12 – 14 (1998 – 2000 doğumlu)

Tarih:

22-23 Eylül 2012

Süre: 11.00 – 15.00 ( 2 günlük program )

Ücretsiz

Program:

1. Gün

Hat Sanatı Nedir?

Harflerin Doğası

Kitap Sanatları Sergisi Gezisi

Harflerden Karakter Tasarımları

2. Gün

Senaryoların Oluşturulması

Çekimlerin Yapılması

Kitap Sanatının Dijital Hikâyeleri

Sakıp Sabancı Müzesi, Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nu teknolojideki yeniliklerden yararlanarak oluşturduğu yeni bir düzenleme ile sergiliyor. Bu sergileme biçimi, çocuklar/gençler için kitap sanatlarını daha anlaşılır ve daha eğlenceli hale getiriyor. Çocuklar hazırlanan videolarda kitap sanatlarının inceliklerini izliyor, dijital masada yazıyla oluşturulmuş figürlere dokunuyorlar. Tablet bilgisayarlarla görünmeyen bir minyatür dünyanın içine giriyorlar. Kendilerine verilen bilmecelerin yanıtlarını hareketli minyatürlerde buluyorlar. Kendi sayfalarını hazırlayarak bu eğlenceli güne ait bir anı yaratıyorlar.

Yaş Grubu:

Eylül ayı boyunca Salı–Perşembe–Cumartesi günleri  8 –10 yaş (2002–2004 doğumlu)

Eylül ayı boyunca Çarşamba–Cuma–Pazar günleri  11–14 yaş (1998–2001 doğumlu)

Saat: 11.00 – 13.00

Ücretsiz

Türk Resim Ustalarının İzinde

“Tanzimattan Cumhuriyete Türk Resmi” Sergisi’nde çocuklar, Türk resim sanatının önce Batı’ya, sonra da Osmanlı topraklarına yaptığı yolculuğa eşlik ediyorlar.  Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne sanat ve sanatçı kavramlarının nasıl değiştiğini ve resimde modernleşmenin öyküsünü, Sakıp Sabancı Müzesi’nin zengin koleksiyonu aracılığıyla öğreniyorlar. Türk ressamlarını tanıyor; peyzaj, natürmort, portre, izlenimcilik gibi kavramlar konusunda farkındalık geliştiriyorlar. Osman Hamdi Bey’le İstanbul mekânlarındaki ayrıntıları keşfediyor, Hoca Ali Rıza’nın tablolarındaki İstanbul manzaralarını seyre dalıp kendi manzaralarını resmediyorlar. Fikret Mualla ile saf renklerin peşine düşüp, Çallı ile özgür fırça izleri bıraktıkları tablolar yaratıyor, Şeker Ahmed Paşa ve Süleyman Seyyid gibi natürmortlar yapıyorlar.

Yaş Grubu:

Eylül ayı boyunca Salı–Perşembe–Cumartesi günleri  8 –10 yaş (2002–2004 doğumlu)

Eylül ayı boyunca Çarşamba–Cuma–Pazar günleri  11–14 yaş (1998–2001 doğumlu)

Saat: 14.00 – 16.00

Ücretsiz

 

Atölyelere rezervasyon yaptırmak için tıklayınız.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için 0 216 550 97 62 no.lu telefonu arayabilirsiniz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz