Ücretsiz etkinlik: Çocuklar için belgeseller

0

14. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali

Çocuklar için belgeseller: Geleceğin Çocukları İçin Büyük Define Sandığı
Çocuklar için belgeseller: Geleceğin Çocukları İçin Büyük Define Sandığı

İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin on dördüncüsü, 29 Eylül – 3 Ekim 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festival, 1997 yılından bu yana Türkiye’den ve dünyadan yüzlerce belgesel filme ev sahipliği yaptı. Çok sayıda belgeselciyi ve belgesel kuramcısını seyirciyle buluşturdu. Sinema sanatının evrenselliğini önde tutarak, belgesel sinema aracılığıyla farklı toplumların birbirlerini tanımalarının ve anlamalarının da önünü açarak sıcak bir ortam oluşturdu. 

ÇOCUKLAR İÇİN BELGESELLER

Gelecek yıllarda da sürdürmek üzere,  konferans ve atölyelerle geliştirilmesi planlanan bu bölümün adı ve içeriği “Çocuklar için Belgeseller”. 7-15 yaş çocuklara yönelik olarak, konusu çocuk olan değil, çocukça konuşan, çocukların izlemesi için yapılmış her konuda belgesellere bu bölümde yer veriliyor.
1001 Belgesel Film Festivali, yeryüzünün en eski metropolünde düzenlenen, İstanbul’un konumunun getirdiği şansla, aynı anda iki kıtada birden düzenlenen tek festivaldir. Ortadoğu, Kafkasya ve Balkanlarla, başka deyişle, günümüz dünyasının en sıcak coğrafyasıyla çevrili konumdadır. İşte bu nedenle, önceki yıllarda olduğu gibi, dünya belgeselcilerinin, sinemaları ve söyleyecek sözleriyle burada olmalarının, bu olağanüstü platformda belgesel sinemanın gücünü göstermelerinin önemine inanıyoruz. Tüm dünya belgeselcilerine 14. kez sesleniyoruz: Yenilenmiş atmosfer içinde, sinemanız, öykülerinizle bu yıl da bizimle, dört gözle festivali bekleyen belgesel izleyicisiyle birlikte olacağınıza inanıyoruz… 14.1001’de buluşmak üzere…

Geleceğin Çocukları İçin Büyük Define Sandığı

Pierre Hoffmann tarafından tasarlanan bu proje 2000 yılında 12 ülkede farklı yönetmenler tarafından gerçekleştirildi. Hazine sandıkları, ülkelerin geleneklerine göre bir çeyiz sandığı, çömlek, sepet gibi nesnelerden oluştu. Her ülkenin çocukları define sandığına 2050 yılının çocukları için gelecek dileklerini, hayallerini, isteklerini ve hediyelerini koydular. 2050 yılında açılacak bu sandıklar 2000 yılının çocuklarından 2050 yılının çocuklarına mesajlar taşıyor. Belgeseller bu sandıkları oluşturan çocukları ve hikayelerini anlatıyor. Ülkeler: Tibet, Türkiye, Tanzanya,Kanada

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz