Ücretsiz Etkinlikler: 14 Ocak İBB Kültür Merkezleri oyun programları

0
Ücretsiz Etkinlikler: İBB KÜLTÜR MERKEZLERİ’NDE SAHNELENECEK ÇOCUK OYUNLARI
Ücretsiz Etkinlikler: İBB KÜLTÜR MERKEZLERİ’NDE SAHNELENECEK ÇOCUK OYUNLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezleri‘nde 14 Ocak 2012 Cumartesi günü ücretsiz olarak sahnelenecek çocuk oyunları şu şekildedir:

14 Ocak 2011 Cumartesi Saat: 12:30 KELOĞLANIN KISMETİ

Düzenleyen: Tiyatro Yansıma Tiyatrosu Yer: YEŞİLPINAR KÜLTÜR MERKEZİ

Keloğlan’ın anası oğlunun tembelliğinden bıkar. Onu iş araması için evden gönderir. Keloğlan, ormanda kaybolur. Karşısına çıkan Kocamış ihtiyarla yemeğini paylaşınca ihtiyar periye dönüşür. Peri bu iyiliğine karşılık ona büyülü bir eşekle içinde yemek olan bir pelerin hediye eder. Keloğlan, yolda konakladığı evde kötü kalpli insanların onu kandırması suretiyle hediyelerini yitirir. Periye gider. Peri kötü kalpli insanlarla konuşup kendilerine ait olmayan bir şeyi almanın uygun bir davranış olmadığını söyler. Keloğlan, eşeğine ve pelerinine kavuşur. Köyünde daha mutlu olacağını düşündüğü için tekrar köyüne ailesinin yanına döner.

14 Ocak 2011 Cumartesi Saat: 12.00 BİR TAVUĞUN GÜNLÜĞÜ

Düzenleyen: Bihter Sanat Alkış Yer: ÜMRANİYE ATAKENT KÜLTÜR MERKEZİ
Bir Tavuğun Günlüğü isimli Müzikal Çocuk Oyununda, Bir gün tavuklar ülkesinin başkanı hastalanır. Yerine kimin seçileceğini nasıl bulacağız? Üstelik üç aday var.

14 Ocak 2011 Cumartesi Saat: 12:00 RENKLER ÜLKESİNİN HİKAYESİ

Düzenleyen: Temmuz Yapım Yer: TUZLA İDRİS GÜLLÜCE KÜLTÜR MERKEZİ

Ödevi için hikâye okuması gereken Işıl çok sıkılır ve ailesinden yardım ister. Işıl’ın hikayeyi okumadan özetini çıkarmak istediğini anlayan ablası ona bir kalem verir ve arkadaşları gelmeden ödevini bitirmesini ister. Hikayeyi okumaya başlayan Işıl kalemini yatağının altına düşürür ve kalemini ararken kendisini Renkler Ülkesi’nde bulur. Burada tanıştığı Kırmızı kalem, Kurşunkalem, Silgi ve Suluboya’dan okuduğu hikayeyi anlatmalarını ister. Hikayeyi anlatmanın Işıl’a faydası olmayacağını düşünen kahramanlar, hikaye okumayı nasıl eğlenceli hale getirebileceğini göstermek için Işıl’ın okuduğu hikayeyi canlandırmak isterler.

14 Ocak 2011 Cumartesi Saat: 12.00 TAŞ DEVRİ

Düzenleyen: 5 Taş Çocuk Tiyatrosu Yer: SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Televizyonlarda severek izlediğimiz “TAŞ DEVRİ” çizgi filmi sevgili çocuklar için tiyatro sahnemize uyarlanarak, kötülüğün karşısında daima iyiliğin kazandığını, sağlık ve temizliğin öneminin işlendiği, aklımızı kullanmanınve bu sayede bir çok icadın ortaya çıkarabileceğimizin hikayesi komik bir dille anlatılmaktadır.

14 Ocak 2011 Cumartesi Saat: 12.00 BALIKÇI VE PİSİLER

Düzenleyen: Arena Tiyatrou Yer: KARTAL BÜLENT ECEVİT KÜLTÜR MERKEZİ

Eskiden dünyaca ünlü bir opera sanatçısı olan Semiha Teyze şimdi unutulmuş ve bir balıkçı kulübesinde yaşamaya başlamıştır. Onu anlayan ve seven dostları ise kedileri olmuştur. Semiha Teyze’nin birbirinden farklı ve şirin kedileri ile onları yuvalarından atmaya çalışan insanlara karşı verdiği mücadeleyi anlatan müzikli danslı çocuk oyununu Can Karakaş yazdı Kıvanç Tiner yönetti

14 Ocak 2011 Cumartesi Saat: 12.00 PİNOKYO

Düzenleyen: Tiyatro Mie Yer: GÜNGÖREN ERDEM BAYAZIT KÜLTÜR MERKEZİ

Gepetto iyi bir kuklacıdır. Bir gün kukla yaparken kuklanın konuştuğunu fark eder.

Bu olaya çok şaşırır ve sevinçle ona Pinokyo adını verir. Pinokyo komiklikler yapar insanlar gibi konuşur, dans eder. Pinokyo, bir gün diğer çocuklar gibi olmak ister ve Gepetto’yu dinlemez sorumluluklarını yerine getirmez, bahaneler bulur. Gerçeği söylemediği zaman burnu uzar…

Yolda iyi kalpli periyle tanışırlar. Peri onu kötü kalpli Tilki ve Kedi’den korur, eve dönmesi için yardım eder. Ancak, kötü kalpli Tilki ve Kedi Gepetto’ya tuzaklar kurarlar.

Gepetto kurtulacak mı? Pinokyo gerçek insan olabilecek mi? Bunları hep birlikte öğreneceğiz.

14 Ocak 2011 Cumartesi Saat:11.00 DOĞAYLA EL ELE
Düzenleyen: Tiyatro Rejidans Yer: FATİH ALİ EMİRİ EFENDİ KÜLTÜR MERKEZİ

Müzikli bir oyun olan “Doğayla El Ele” bir çocuk oyunuyla başlar. Çanak, Çömlek ve Çilek’in yeteneklerini yarıştırdığı oyuna, Karagöz ve Hacivat’ın da katılmasıyla eğlence dolu dakikalar başlar. Rejidans Tiyatro ekibi, çocukları hem güldürecek, hem doğayla el ele olmanın gerekliliğini anlatacak.

14 Ocak 2011 Cumartesi Saat:12.00 BENİM GÜZEL PABUÇLARIM

Düzenleyen: Tiyatro Yeniden Yer: BAŞAKŞEHİR KÜLTÜR MERKEZİ
Günün birinde sirke bir robot palyaço gelir ve palyaço Kırmızburun sirkten kovulur. Bu kadarıyla da kalmaz çok sevdiği pabuçları elinden alınır. Palyaçomuz pabuçlarını almak için iş aramaya başlar. Girdiği işlerden çocuksu duyarlılığı nedeniyle bir bir kovulur. Pabuçlarına asla kavuşamayacağını düşünüp umutsuzluğa kapıldığında, onu hiç yalnız bırakmayan çocukların desteğiyle pabuçlarına ulaşır ve yeniden çocuklarla birlikte kahkaha dolu gösterisini gerçekleştirir… Renkli, eğlendirici, müzikli palyaço şovlarıyla ve şarkılarla görsel bir şölene dönüşen oyun, tiyatronun eğlendirerek eğitmek kuralını ön plana çıkarmayı amaçlamıştır.

14 Ocak 2011 Cumartesi Saat: 12.00 SEVGİ ÇEMBERİ
Düzenleyen: Bizim Tiyatro Yer: ALTUNİZADE KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ

“Sevgi Çemberi”, çocuklar için özel olarak yazılmış bir masal. Eski masallara hem benziyor, hem de onlardan ayrılıyor. Sevgiden, barıştan yana bir masal. Hepimiz aynı dünyada yaşıyoruz, aynı sevgi çemberinin içindeyiz. Bütün eylemlerimiz, edimlerimiz, sevgimiz, küskünlüklerimiz tüm dünyayı etkiliyor. Küçük çatışmalar şiddete, şiddet kavgaya, kavga savaşa dönüşebildiği gibi, küçük sevgiler de büyüyüp dünya barışına hizmet ediyor. Nasıl mı oluyor tüm bunlar? Oyunu izleyip görelim…

2012 Oyun Günleri:

Halis Kurtça Kültür Merkezi’nde: 27 Ocak Cuma 13:oo ve 15:00
Caddebostan Kültür Merkezi’nde: 30 Ocak P.tesi 13:00 ve 15:00
Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde: 1 Şubat Çarş. 13:00 ve 15:00
Kozyatağı Kültür Merkezi’nde: 2 Şubat Perşembe 13:00 ve 15:00
14 Ocak 2011 Cumartesi Saat: 12.00 OYUNCAKLAR
Düzenleyen: Tiyatro Alkış Yer: BAKIRKÖY CEM KARACA KÜLTÜR MERKEZİ

Bozuldukları için bir rafa atılan oyuncaklar artık işe yaramadıkları için çok üzgündürler ama yaz gelince açılan pencereden tesadüfen eve giren uğur böceği ile bir anda hayatları değişir, çünkü uğur böceğinin tamir etme yeteneği vardır. Bozuk oyuncaklarla dost olan uğur böceği, onları teker, teker tamir etmeye başlar. Bu arada çocuklara yeni bir robot oyuncak alınmıştır. Bu robot, bozuk oyuncakların tamir olduğunu görünce gözden düşmemek için, bir gece tamir olan oyuncakları tekrar bozar. Sabah uyandığında uğur böceği hem bozuk oyuncakları, hem de sonbahar geldiği için kapanmakta olan pencereyi görür. Çok acil bir karar vermek zorundadır. Yaşamak için doğada olmak zorundadır. Bozuk oyuncaklara ve kendine bir dahaki yaza onları tamir etmek için geri döneceğine söz verir ve gider. Bu sefer çocuklar, sırf sıkıldıkları için robot oyuncağı bozuk oyuncakların yanına atarlar. Bütün oyuncakları bozduğu için robot yalnız kalır, konuşacağı hiç kimsesi yoktur. Yaptığına çok pişmandır. Yaz gelir, uğur böceği sözünü tutar ve geri döner. Hemen bozuk oyuncakları tamir eder ve en büyük yardımcısı da robot olur.
14 Ocak 2011 Cumartesi Saat: 13:00 Sihirli Renkler
Düzenleyen: Oyuncu Tayfası Yer: Yenibosna Kültür Merkezi

Yazan – Yöneten: Beyza BİRGEN (Çocuk Oyunu)

Renkler Krallığı’nda her şey yolundadır. Kral, obur ve tembel biridir. Kara Büyücü, ülkeyi mutlu kılan “renkler sandığı’nı çalar, hileler ve oyunlarla ülke yönetimini ele geçirir. Çaresiz kalan Kral, arayışlara girer, fakat tüm dostları onu terk etmiştir. Kara Büyücü, ülkeyi karalara büründürmüştür. İyi Yürekli Büyücü, ortalarda görünmüyordur. Çünkü Kara Büyücü onu tuzağa düşürmüştür.

Durumun kötüye gittiğini gören Kraliçe, Kara Büyücü’ye bir oyun oynar ve onu tuzağa düşürür. Ülkeyi Kara Büyücü’den kurtarır. Kendi hesaplaşmalarını yapan bütün halk, krallığın iyi bir şey olmadığına, en iyi yönetimin “Cumhuriyet” olduğuna karar verir. Artık halk kendi kendini yönetmeye başlar. Yani, Renkler Krallığı yerini yeni ve çağdaş yönetim biçimi olan Sihirli Renkler Cumhuriyeti’ne bırakmıştır.

Sanat Yönetmeni: Kerem YILMAZ

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz