​Pera Eğitim Çocukları ve Gençleri Yaz Atölyelerine Bekliyor!

0
​Pera Eğitim Çocukları ve Gençleri Yaz Atölyelerine Bekliyor! “Kendi Matbaanı Kur” atölyesi,13-17 yaş grubu,Hera Büyüktaşçıyan,Kitap Kapağımı Tasarlıyorum,Sihirli Mürekkep: Çin Sanatı,Kitap Kapağımı Tasarlıyorum,Rüzgar Çanları ,Çizgi Hikayem atölyesi,Nerede, Ne Olmak İstersin,Rengarenk Saatim,pera eğitim,Kat Kat Tuval atölyesi,yaz okulu,yaz atölyeleri,yaz sanat atölyeleri,Rüzgar Çanları atölyesi, Sancho’nun Doğası, Kağıt Tabaklarla Akvaryum, Bir Daha Bak!, Fırıldak Parmaklar ve Neon Harfler.

Pera Eğitim, Çiftdüşün: Çiftgörü ve José Sancho sergileri kapsamında sanat dolu, birbirinden farklı ve eğlenceli atölyelere yaz tatilinde de devam ediyor.

4-16 Temmuz 2017 tarihleri arasında düzenlenen ve üç farklı (4-6, 7-12 ve 13-17) yaş grubuna yönelik geliştirilen bu atölyelerin sonucunda çocuk ve gençlerin yarattıkları nesnelerden bir seçki Pera Eğitim Atölyesi’nde, Ağustos-Eylül ayları arasında sergilenecek!

Pera Eğitim, 4-16 Temmuz 2017 tarihleri arasında Yaz Atölyeleri kapsamında on dört farklı atölye ve üç farklı yaş grubuna özel hem keyifli hem de öğretici bir program sunuyor. Pera Müzesi’nin Çiftdüşün: Çiftgörü ve José Sancho sergilerinden esinlenen atölyeler özellikle doğa ve kitap temalarına odaklanıyor.

4-6 yaş grubu hayvanlar ve doğayla iç içe!

4-6 yaş grubuna özel düzenlenen atölyeler Kosta Rikalı sanatçı José Sancho’nun hayvanlar ve doğayla olan ilişkisini keşfe çıkarıyor; çocuklar Çiftdüşün: Çiftgörü sergisi kapsamında ise sanatçıların çarpıcı eserlerinden yola çıkarak farklı teknikleri öğrenme fırsatı bulacaklar. 4-6 yaş grubuna sunulan atölyeler şöyle: Sancho’nun Doğası, Kağıt Tabaklarla Akvaryum, Bir Daha Bak!, Fırıldak Parmaklar ve Neon Harfler ve Kat Kat Tuval.

7-12 yaş grubu çift düşünüyor!

7-12 yaş grubuna özel düzenlenen atölyeler, farklı tekniklerle kitap kapak tasarımı, yazı, çizim ve geri dönüşüm gibi konulara odaklanıyor. Çiftdüşün: Çiftgörü kapsamında Rengarenk Saatim, Nerede, Ne Olmak İstersin?, Çizgi Hikayem, Kitap Kapağımı Tasarlıyorum! ve Sihirli Mürekkep: Çin Sanatı atölyeleri gerçekleştirilirken, Rüzgar Çanları ve Bir Sürü Balık atölyeleriyle doğayı José Sancho’nun bakış açısıyla keşfe çıkıyorlar.

Sanatçı Hera Büyüktaşçıyan ile 13-17 yaş grubuna özel “Kendi Matbaanı Kur” atölyesi!

Çiftdüşün: Çiftgörü sergisinde yer alan sanatçı Hera Büyüktaşçıyan “Kendi Matbaanı Kur” atölyesiyle iki ayrı dili bir metinde birleştirmeye odaklanırken matbaalarda uygulanan basım tekniklerinin de temel mantığını öğretiyor. 4 Temmuz Salı, 5 Temmuz Çarşamba ve 6 Temmuz Perşembe günleri 14:00-17:00 saatleri arasında gerçekleşecek atölyelerin sonunda katılımcılar, hazırlanan harfleri kağıtlara basarak büyük bir metin ortaya çıkaracak.

Tüm atölyelere katılım bedeli kişi başı 45 TL’dir. 10 kişilik kontenjanı bulunan atölyelerin biletleri Biletix üzerinden temin edilebilir. Atölye katılım ücretleri PERAkart aile sahiplerine %50 indirimli!

Detaylı bilgi ve rezervasyon için: 0212 334 99 00 (4)  [email protected]

 

Basın İlişkileri:

Hilal Güntepe – Grup 7 İletişim Danışmanlığı / [email protected] / 0212 292 13 13

Büşra Mutlu – Pera Müzesi / [email protected] (212) 334 09 00

Pera Eğitim Yaz Atölyeleri

4-6 Yaş Grubu

Doğayı bir bütün olarak görme ve yansıtma biçimini örnek alan Sancho’nun Doğası atölyesinde katılımcılar, kolayca şekil alıp katılaşan “sihirli plastik“ kullanarak çeşitli hayvanları, doğal ortamlarıyla birlikte üç boyutlu biçimde tasarlıyor. Atölye 4 Temmuz Salı ve 12 Temmuz Çarşamba günleri 11:00-13:00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Kağıt Tabaklarla Akvaryum atölyesinde heykeltıraş José Sancho’nun deniz kıyısında geçirdiği çocukluğu, balık sürülerinin kusursuz düzeni ve kıvrımlı hareketlerinin sanatçının görsel hafızasına nasıl kazındığı hakkında bir sohbet gerçekleşecek. Ardından “Küçük Kara Balık Sürüsü” adlı eserinden esinlenerek kağıt tabaklarla akvaryumlar tasarlanacak. 4-6 yaş grubuna özel düzenlenecek olan Kağıt Tabaklarla Akvaryum atölyesi 5 Temmuz, Çarşamba ve 11 Temmuz, Salı günleri 11:00-13:00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Çiftdüşün: Çiftgörü sergisi kapsamında 6 Temmuz, Perşembe günü 11:00-13:00 saatleri arasında gerçekleşecek Bir Daha Bak! atölyesi, Estonyalı sanatçı Merike Estna’nın desenlerinden esinleniyor. Atölyede çocuklar kolilerin içerisinde, içi boya dolu balonları patlatacak, ardından ortaya çıkan şekillere kendi çizgilerini fırçanın tekrarlayan hareketlerini de ekleyerek yepyeni desenler yaratacak.

Marcel Dzama ve Raymond Pettibon’un “Dolunay” isimli eserinden esinlenerek hazırlanan Fırıldak Parmaklar atölyesinde, bitki ve hayvanlar rengarenk parmak boyalarıyla boyanacak. Ebru sanatında kullanılan teknelerin kaygan zemininde yeni desenler yaratıldıktan sonra bu desenlerin baskılarını pleksilerden parça parça oluşturacak. 7 Temmuz, Cuma ve 13 Temmuz, Perşembe günleri 11:00-13:00 saatleri arasında 4-6 yaş grubuna özel gerçekleşecek atölyede, ortaya çıkan desenler birleştirip onlarla ilgili düşünceler üzerine sohbet edilecek.

Sanatçı Tracy Emin ve Gavin Turk’ün Çiftdüşün: Çiftgörü sergisindeki neon eserlerinden yola çıkan Neon Harfler atölyesinde, katılımcılar neon sanat eserleri hakkında bilgi edindikten sonra kendi eserini yaratacak. İki aşamalı olarak gerçekleşecek atölyede, ilk aşamada yün bir boyama aleti olarak kullanılacak ve neon akrilik boya yardımıyla çocuklar hayallerindeki dünyayı resmedecek. İkinci bölümde ise, dokuma yöntemiyle katılımcıların isimlerinin baş harfleri rengarenk yünler kullanılarak boyanacak. Atölye 8 Temmuz, Cumartesi günü 11:00-13:00 ve 16 Temmuz, Pazar günü 12:30-14:30 saatleri arasında düzenleniyor.

Çiftdüşün: Çiftgörü sergisinin girişindeki dev piramitten esinlenen Kat Kat Tuval atölyesinde, sanatçı Keith Tyson’ın “Atölye Duvar Çizimleri” adlı eseri incelenecek ve katılımcıların kendi yorumlarıyla tekrar üretilecek. İki aşamalı olarak düzenlenecek atölye çalışmasında ilk olarak tuval üzerine yağlı pastel boya kullanarak katılımcılar, kendi motiflerini tasarlayacak. Ardından tuval tasarımları üzerine mürekkep ve alkol damlatılarak renkli ve soyut şekiller oluşturulacak. Atölye sonunda tuvallerin bir araya getirilmesiyle üçgen kuleler oluşturulacak. Atölye 9 Temmuz, Pazar günü 12:30-14:30 saatlerinde ve 14 Temmuz, Cuma günü 11:00-13:00 saatlerinde gerçekleşiyor.

7-12 Yaş Grubu

7-12 yaş grubuna özel düzenlenen atölyeler, farklı tekniklerle kitap kapak tasarımı, yazı, çizim ve geri dönüşüm gibi konulara odaklanıyor. Kosta Rikalı heykeltıraş José Sancho’nun 2010 yılında yaptığı “Küçük Balık Sürüsü” adlı heykeline öykünen Bir Sürü Balık atölyesinde, teller kullanılarak çeşit çeşit balıklar yapılacak. 8 Temmuz, Cumartesi günü 14:00-16:00 saatleri arasında gerçekleşecek atölyede katılımcılar, bir yandan tele şekil verip, farklı formlarda balıklar üretirken, bir yandan da Sancho’nun doğaya bakış açısı ve işlerindeki doğa vurgusu üzerine sohbet edecek.

José Sancho sergisinden esinlenen Rüzgar Çanları atölyesinde, yenilenebilir enerjinin öneminden bahsediyor ve rüzgar enerjisi hakkında bilgi veriliyor. 9 Temmuz, Pazar günü 15:00-17:00 saatleri arasında gazoz kapaklarıyla bir rüzgar çanı tasarlanacak atölyede katılımcılar, hem geri dönüşümün önemi konusunda bilinçleniyor, hem de yaratıcılığını konuşturuyor!

Rengarenk Saatim atölyesinde, günün farklı bölümleri katılımcılar tarafından yeniden isimlendiriliyor. Çiftdüşün: Çiftgörü sergisi sanatçılarından RAQS Media Collective’in “Ne Zaman Kalp Teklerse” adlı videosu izlenerek başlayacak atölyede, katılımcılar gün içerisinde yapmaktan keyif aldığı aktiviteleri düşünerek, renkli keçelerle saatleri baştan yaratıyor. Atölye, 7 Temmuz Cuma günü 14:00-16:00 ve 16 Temmuz Pazar günü 15:00-17:00 saatleri arasında gerçekleşiyor.

 

Nerede, Ne Olmak İstersin? atölyesinde Çiftdüşün: Çiftgörü sergisi sanatçılarından Erdem Taşdelen’in kartvizitlerinden yola çıkarak meslekler, işler, ofisler, iş yerleri konuşuluyor. 11 Temmuz, Salı günü 14:00-16:00 saatleri arasında gerçekleşecek atölyenin sonunda katılımcılar hayalindeki mesleği kartvizit olarak tasarlıyor, alfabe zarflarının içerisine yerleştiriyor.

 

Çizgi Hikayem atölyesinde, katılımcılar sanatçı Yuri Albert’in “Ben Lichtenstein değilim!” eserindeki çizgi roman diline yakından bakıyor; çizgi roman, ifadeler, duruşlar, jestler ve mimikler hakkında sohbet ediliyor. 7-12 yaş grubuna özel hazırlanan, 12 Temmuz Çarşamba günü 14:00-16:00 saatleri arasında gerçekleşecek atölyede, her bir katılımcı kendi çizgi romanını yaratıyor.

Kitap Kapağımı Tasarlıyorum! atölyesinde sanatçı Claire Fontaine’in “Enfance et histoire tuğlası” adlı eserinden ilham alıyor, tuğlalardan kitap kapağı tasarımları yapılıyor. Çiftdüşün: Çiftgörü sergisine paralel olarak düzenlenen atölye, 13 Temmuz Perşembe günü 14:00-16:00 saatleri arasında gerçekleşiyor.

 

Sihirli Mürekkep: Çin Sanatı atölyesinde ise Çiftdüşün: Çiftgörü sergisinde eseri yer alan Yangjiang Grubu’nun çalışmalarından yola çıkarak Çin’in kaligrafi sanatı teknikleri inceleniyor. “Sihirli Mürekkep: Çin Sanatı” atölyesinde, tümüyle doğaya dönük çalışan Çinli ressamların tekniğiyle törene hazırlanır gibi, fırçalar seçilip mürekkep hazırlanıyor ve katılımcılar kağıt üzerine kendi imzalarını tasarlıyor. 14 Temmuz Cuma günü 14:00-16:00 saatleri arasında gerçekleşecek atölyede katılımcılar, aynı zamanda basit kaligrafi methodu ve mürekkeple daldırma tekniğini öğrenerek doğa resimleri yapıyor.

 

13-17 yaş grubu sanatçı Hera Büyüktaşçıyan ile “Kendi Matbaanı Kur” atölyesinde buluşuyor

Çiftdüşün: Çiftgörü sergisinde yer alan sanatçı Hera Büyüktaşçıyan 13-17 yaş için “Kendi Matbaanı Kur” adlı bir atölye çalışması düzenliyor. Atölye, iki ayrı dili bir metinde birleştirmeye odaklanırken matbaalarda uygulanan basım tekniklerinin de temel mantığını öğretiyor. 4 Temmuz Salı, 5 Temmuz Çarşamba ve 6 Temmuz Perşembe günleri 14:00-17:00 saatleri arasında gerçekleşecek atölyelerin sonunda katılımcılar, hazırlanan harfleri kağıtlara basarak büyük bir metin ortaya çıkaracak.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz