fbpx
Ana Sayfa Anneler İçin Sağlık Bebeklerde isilik nasıl geçer? | 2024

Bebeklerde isilik nasıl geçer? | 2024

Bebeklerde isilik nasıl önlenir? İsilik nasıl geçer?

1
Bebeğim isilik oldu, ne yapmalıyım?

Bebeğim isilik oldu, ne yapmalıyım?

Havalar çok sıcak, 7’den 70’e kundaktaki bebeğe kadar isilik olduk diyorsan yazıma göz at! 

Bebeğinin isiliğine sen sebep oluyor olabilir misin? İşte sorular

– Bebeğini kat kat mı giydiriyorsun?

– Bebeğini kundaklıyor musun?

– Bebeğine duş aldırmıyor musun?

– Bebeğin uyurken üstüne battaniye örtüyor musun?

– Bebeğin isilik oldukça kremler ve yağlarla masaj mı yapıyorsun?

– Bebeğin isilik diye bebeğine pudra, nişastası, karbonat ve türlü tuhaf şey sürüyorsun!

Yapma!

Bugün ve daha önceki günler bunları bebeğine yaptın, yarın da kendin için uygula bakalım, senin isilik olman kaç saat sürecek?

Yapma!

mumsy natural doğal balm stick BOO BOO stick herşeyin en doğalını tercih ettiğimiz çocuklarımızın günlük olarak kuruyan dudakları, sinek ısırıkları, minik sıyrıklar ve çizikleri için...

Bebeklerde İsilik Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sıcak yaz günlerinde yetişkinlerden çok daha fazla terleyen bebeklerin/çocukların yeteri kadar sıvı aldıklarından emin olun… Yaz aylarında havaların ısınması ile cilt hastalıkları artış gösterir. Yaz aylarında bebeklerimizin hassas ciltlerine bağlı sorunların başında isilik gelir. Ama bebek üşür diyerek 30 derece sıcakta kat kat giydirdiğiniz bebeğiniz sadece isilik olmaz, ciddi su kaybı yaşar… İsilik için ilaç, krem çareleri aramadan önce bebeğinizi hava sıcaklığına uygun giydirin ne olur?

İsiliğin genel nedeni terin tıkanan ter bezlerinden(gözeneklerden) atılamayıp cilt içinde sıkışıp kalmasıdır.

Tıp dilinde Miliaria olarak adlandırılan isilik, çoğunlukla yaz aylarında ortaya çıkar ve ter kanallarının tıkanması ile meydana gelir. Tıkanan ter kanalları vücutta küçük kabarcıklara neden olur. İsilik, gözeneklerin kapanması sonucu oluşan deri döküntüsüdür. Halk arasında sıcak döküntüsü olarak da adlandırılan isilik, kış aylarında çok sıkı giydirilen bebeklerin aşırı terlemesiyle de oluşabilen bir deri hastalığıdır. İsilik, aileleri görünümüyle endişelendirse de gerekli önlemleri aldığınızda, 3-4 gün içinde kaybolur.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari

İsilik neden olur?

İsilik her yaş gurubunda hatta yetişkinlerde dahi görülebilmesine rağmen en çok küçük bebeklerde görülür. Çünkü bebeklerin cilt gözenekleri yetişkin insanlara göre daha küçüktür ve terlediklerinde teri gözeneklerinden atmaları daha zordur. Yetişkinler gibi terlediğinde üstünü değiştiremediği için eğer aileleri veya bakıcıları tarafından yoğun terledikleri fark edilmezse, uzun süre terli eşyaları ile kalabileceğinden maalesef bebekler daha fazla isilik olur. Bebeklerde ter kanallarının tıkanmasıyla ciltten atılamayan ter cildimizin katmanları arasına sızar Bu da bebeğimizin cilt yüzeyinde kırmızı kabarıklıklar yani isilik olmasına sebep olur. Ter salgısının deri altında kalmasından oluşan bu kabarcık ve döküntüler sıcak havada ya da bebeğin aşırı sıcak ortamda tutulması ile daha da artar.

İsilik vücudun hangi bölgelerinde oluşur?

Hava aldırmayan, sentetik, dar ve kalın giysiler terlemeyle birlikte ciltte minik su kabarcığı benzeri döküntülerin oluşmasına sebep olur. Ter bezi kanallarının tıkanmasıyla oluşan isilik, çocuklarda en çok boyun, ense, eklem iç kısımlarında ve bez kenarlarında görülür. Bebeğin iç çamaşırının lastikli bölgelerinin değdiği yerlerde de oluşur. Yüzde alın, göz kapağı, burun gibi bölgelerde de görülebilir. Özellikle kilolu bebeklerde eklem birleşimlerindeki boğum yerleri de isilik olur.

[Makale önerisi: Pişiğe ne iyi gelir? Bebeklerde pişik nasıl geçer? ]

isilik nasıl geçer bebeğim isilik oldu isilik tedavisi bebeklerde

Bebeklerde isilik nasıl önlenir? İsilik nasıl geçer?

İsiliği önlemek için, teri emen pamuklu giysileri tercih etmek, her gün bebeklerimize/çocuklarımıza duş aldırmak ve serin yerlerde bulundurmaya çalışmak gerekir. Bebeğiniz/çocuğunuz isilik olduysa küvetinizi yoksa leğeni suyla doldurun bırakın miniğiniz suyla keyfince oynasın. Bebeğinizin terle tıkanmış gözenekleri bir güzel açılsın ve rahat etsin. Bu yöntemle bile isiliklerin rengi kırmızılıktan kurtulur. Sadece bunu deneseniz dahi farkı görebilirsiniz. Bebeğinizi banyosu esnasında isilik olan bölgeleri suyla hafifçe yıkayın, fakat aşırı ovalamayın ve sert sabun, lif gibi malzemeler kullanmayın. Cildin PH dengesini koruyan banyo ürünleri tercih edin. Banyo şampuanınızın sabun içermemesine önem verin.

Banyo sonrasında vücutta tüm bölgeleri, boğum aralarını, koltuk altlarını, boynunu iyice kurutulmalı ve nemli bırakılmamalısınız. Bebeğinizin altını sık sık değiştirerek, altını bir süre açık bırakarak tamamen cildininin kuruması sağlanmalıdır. Bebeğinizin altını nemli iken bağlamayın.

İsilik olan bebeğinizin/çocuğunuzun cildine bir süre nemlendirici krem, merhem sürmeyi bırakmanızı öneririm. Sıcak havalarda  kremler gözenekleri tıkayarak bebeğinizde isilik oluşumuna sebep olur.

Bebeğinizin eşyalarını yıkadığınız temizlik ürünleri mutlaka gözden geçirmelisiniz. Bebeğinizin eşyalarında deterjan vb. ürünlerde bebeğinizin cildinde çeşitli sorunlara sebep olur.

[Makale önerisi: Bebeğinizin eşyalarını yıkarken dikkat etmeniz gereken konular ile ilgili önerilerimizi incelemek için tıklayınız.]

mumsy natural en iyi pişik kremi

Bebeğin terlemesi isiliğin geçmesini engeller….

Bebeğinizi sık sık yıkamanız ve terli bırakmamanız isiliğin oluşmamasına ve isiliğin iyileşmesine yardımcı olur. Her banyoda cildini sabunlamasanızda cildini terden arındırmak isilik için ilk önemli adımdır.
Bebeğinize pamuklu giysiler giydirerek, bebeğiniz terlediğinde giysilerin teri emmesini ve böylece isiliğin oluşmasını engellemiş olursunuz. Bebeğinizi ince katlar halinde giydirerek hava ısındığında katları azaltabilirsiniz. Unutmayın üşür endişesiyle kalın kalın giydirilen çocuk terler ve isilik olur, bu korumacı ama yanlış tutum ile bebeğinizin isilik olmasına siz neden olursunuz.

Bebeğin cildinde kaşıntı varsa doktor kontrolünde kaşıntı giderici kremler kullanılabilir.
Eğer bebeğinizin isiliği 3-4 gün içinde geçmemişse veya giderek yayılıyorsa ve bebeğinizin ateşi yükselmişse mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna görünmeniz gerekmektedir. Ateş bir enfeksiyon, virüs habercisi olabilir. Tüm önlemleri aldığınız halde, isilik döküntüleri geçmek bilmiyorsa başka bir alerjik rahatsızlığın belirtisi de olabilir.

 

İsilik ile ilgili Sık Sorulan Sorular:


İsilik için pudra kullanılır mı?

Hayır, isililik için pudra kullanılmaz! Pudra gözenekleri tıkayarak isiliğin artmasına sebep olur. Pudranın kanserojen etkisi dolayısıyla bebeklerde hiçbir sebeple pudra kullanmanızı önermiyoruz. İsilik için mısır nişastası vs. kullanılmaz.

İsilik mi ? kızamık mı?

İsilik bulaşıcı çocuk hastalıkları gibi ateşe sebep olmaz. Bebeğinizi ateşi varsa, cildinde döküntü, kabarıklıklar varsa virüse, bakteriye bağlı sebepler aranmalıdır. Bebeğinizin cildinde gördüğünüz kızarıklıklar dışında bebeğinizin neşesi yerinde ise ve kızarık yerler steril su ile silinip havalandırılındığında eski haline dönme eğilimi gösteriyorsa isilik ile ilgili önerilerimize bir kere daha göz atın.

İsilik ve kızamık arasındaki fark nedir?

Cildinde isilik olan bebekler ve çocukların ateşleri olmaz, genel halleri iyi neşesi kaşınmak ve hafif huzursuzluklanmak dışında iyidir. 

İsilik için cilde hangi kremi sürmeliyiz?

İsilik için cilde herhangi bir şey sürmeyin. Bilakis isilik olan cildi steril su ile temiz tutmanız önemli. Krem sürerek cilt gözeneklerini tıkayarak isiliğin daha fazla yayılmasına sebep olabilirsiniz. İsilik olan bebeğinize krem, bebe yağı ve size önerilen türlü doğal olan olmayan maddeleri sürmeyin… Sadece Mumsy Natural İsilik Losyonu ile silebilirsiniz. İsilik Losyonu ile cildini rahatlatıp gözenekleri açmaya yardımcı olacaktır.

İsilik için okunacak dua

Bebeğinizin isilik olan cildini steril su ile silerken ve banyo yaptırırken tekrarlayın:Duei bashrat tifli khaliatan min alearaq takhalas min tilk altafh aljildii alsaghir ealaa jild alqutn’atamanaa ‘an tunaqiy alraayihat alhulwat waqalb tiflay alnaqia qulubana jmyean. sahib hadhih alsalat hu milak walidatih kum.

İsilik olan bebeğin cildini ne ile silelim?

İsilik olan bebeğimin cildini Mumsy Natural İsilik Losyonu ile sildim. Çok tavsiye ederim. Hem bebek cildi için çok doğal ve sabun içermeyen bir temizlik losyonu, hem cildi yatıştırıyor hem de  kaşıntıyı alıyor, cildi temizleyip gözenek açtığı için de isilikte çok işe yarıyor. Öneririm.

İsilik için gülsuyu

Gülsuyu bekledikçe fermente olur. Bu yüzden isilik olan ciltte kullanıldığında cilt gözeneklerini tıkar. İsilik olan bebeğinizin cildini Mumsy Natural İsilik Losyonu ile silin. Çok tavsiye ederim. Hem bebek cildi için çok doğal ve sabun içermeyen bir temizlik losyonu, hem cildi yatıştırıyor hem de  kaşıntıyı alıyor, cildi temizleyip gözenek açtığı için de isilikte çok işe yarıyor. Öneririm.

 


Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur.

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında annesininmelegi.com’a aittir. annesininmelegi.com’un yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to annesininmelegi.com regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

1 Yorum

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz