Ücretsiz etkinlik: “Sanat Fabrikası” Çocuk Atölyeleri

0

İstanbul Modern Sanat Müzesi “Sanat Fabrikası” Çocuk Atölyeleri

Ücretsiz Etkinlik: "Sanat Fabrikası" İstanbul Modern'de
Ücretsiz Etkinlik: "Sanat Fabrikası" İstanbul Modern'de

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Paris’teki Centre Pompidou işbirliği ve Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla gerçekleştirdiği Genç İstanbul Modern etkinliklerini 25 Ekim 2011 – 15 Ocak 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Sanat Fabrikası” ile sürdürüyor.

4-12 yaş grubundaki çocuklar ve ailelerine yönelik ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Sanat Fabrikası, katılımcıları fabrikayı çağrıştıran bir ortamda, nesnelerle sanatsal düzenlemeler kurmaya davet ediyor.

İnteraktif atölye çalışmalarında çocuklar ve aileler, bir araya getirme, toplama, ayırma-ayıklama, sökme ve takma gibi nesnelerin üretim süreçlerine ait eylemlerle,  asıl adı Armand Fernandez olan Fransız sanatçı Arman’ın yaratım sürecinin izinden giderek sanat uygulamaları gerçekleştiriyorlar.

Program, eserlerinde nesnelerin üretiminden, tüketim sürecine kadar geçirdiği maceraya dikkat çeken Arman’ın rastlantısallığa, birleştirmeye ve  yığınlar oluşturmaya dayanan sanat yaşamına odaklanıyor.

Sanat Fabrikası’nda beş uygulama alanı bulunuyor:

“Bitpazarı”, fırça, sünger, kova, tahta kaşık gibi gündelik nesnelerle dolu bir oyun alanı. Bu alanda çocuklar, ilk olarak nesneleri tanımlıyor, onları malzeme ve işlevlerine göre sınıflandırıyorlar. Ardından nesneleri form, renk, doku gibi estetik öğelerle değerlendirerek onlarla yeni kompozisyonlar oluşturuyorlar. Böylece, işlevlerinden farklı olarak değerlendirilen nesneler yeni bir kimlik kazanıyor.

“Kaşeler”, Arman’ın aynı adlı çalışmalarından esinlenerek tasarlandı. Çocuklar bu alanda tekrar, rastlantısallık ve hareket öğelerine dayanan bir eylem gerçekleştiriyorlar. Bir üretim şeridini çağrıştıran, kaşelerle dolu bu alanda, kağıt yüzeyini kaşeleyerek örtüyor ve yüzeye doygunluk kazandırıyorlar.

“Parçalı Oyunlar” aşamasında çocuklar, çeşitli nesnelerin parçalarını art arda ve üst üste getirerek nesneleri çözümlüyor ve dinamiklerini yeniden kuruyorlar.

“Robot Resim”, özel eşya, giysi ve cepten çıkan nesnelerle kendini tarif etmekle ilişkili bir oyun alanı. Çocuklar uygulamanın bu aşamasında, kendilerini tanımladığına inandıkları nesneleri kullanarak kendi portrelerini oluşturuyorlar.

 “Yapı Köşesi”, Sanat Fabrikası’nın son uygulama alanı. Program boyunca nesnelerle, üretim süreçlerinden tüketimlerine kadar geçirdikleri maceralardan yola çıkarak sanatsal kompozisyonlar kuran çocuklar, bu son aşamada onları bir araya getirerek yaratıcı mekânlar kurguluyorlar. Sanatta boşluk ve doluluk kavramlarını dikkate alarak nesnelerle kat kat, yan yana, üst üste düzenlemeler kuruyor, mimari tasarım örnekleri yaratıyorlar.

Genç İstanbul Modern’in Sanat Fabrikası adlı programı, Pazartesi hariç hafta içi her gün saat 10.00 ve 13.00’te okul grupları için; Cumartesi günleri saat 10.15 ve 13.00’te ve Pazar günleri saat 10.15’da çocuklar için düzenleniyor. Programa aileler Pazar günleri saat 14.00’te katılabiliyor1,5 saat süren Sanat Fabrikası atölyelerinin kontenjanı 30 kişi ile sınırlı.

Rezervasyon ve ayrıntılı bilgi için 0 212 334 73 41 no.lu telefonu arayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz