Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Dadaşlar diyarı Erzurum’da!

0
Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, “La Fonten Orman Mahkemesinde”

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Dadaşlar diyarı Erzurum’da!

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu'ndan "La Fonten Orman Mahkemesinde"

2008’den bu yana yaklaşık 92 bin çocuğa ulaşan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu’nun, çevre bilinci ve doğa sevgisi aşılayan “La Fonten Orman Mahkemesinde” oyunu, Erzurumlu minik tiyatroseverlerle buluşuyor. Tüm Erzurum halkının davetli olduğu oyun, 1-2 Kasım tarihlerinde Erzurum Hizmetiçi Eğitim ve Seminer Yeri’nde ücretsiz olarak sahnelenecek.

 

Bosch Ev Aletleri, doğa dostu teknolojilerle çevreyi ve doğal kaynakları korurken, aynı zamanda tiyatronun eğlendirirken öğreten gücünden yararlanarak gelecek nesilleri bilinçlendirip, geleceği korumaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Sahnelere ilk kez 2008 yılında “Çevreci Nasreddin Hoca Kukla Oyunu” ile merhaba diyen ve bugüne kadar yaklaşık 92 bin çocuğa ulaşan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, Eylül 2014 – Haziran 2015 sezonunu turnesinin dördüncü durağı olan Erzurum’a gidiyor. “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı oyun, 1 Kasım 2014 Cumartesi günü saat 13.00 ve 15.00’te, 2 Kasım 2014 Pazar günü ise saat 12.00 ve 14.00’te Erzurum Hizmetiçi Eğitim ve Seminer Yeri’nde ücretsiz olarak sergileniyor. Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı oyun, 2010 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlandı.

 

Hayvanlar, La Fonten’i yardıma çağırıyor

La Fonten Orman Mahkemesinde oyununda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral’ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyorlar ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten’den yardım istiyor. Klasik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Büyükler olarak anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocukları uyarılıyor ve onlara her şeyin hala düzeltilebileceği umudu aşılanıyor.

 

Ücretsiz olarak 12 ili geziyor, on binlere ulaşıyor 

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, yeni sezonda perdelerini Iğdır’da açtı. Iğdır, Kars ve Ardahan’dan sonra Erzurum’a gelen Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu’nun bir sonraki durağı ise Bayburt olacak. Ardından Gümüşhane, Erzincan, Sivas, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale’yi gezen Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, kapanışı ise Ankara’da yapacak. Böylece La Fonten Orman Mahkemesinde oyunu ile Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, tüm illerde ücretsiz olarak sahnelendiği Eylül 2014 – Haziran 2015 sezonu boyunca toplamda 12 il gezmiş, toplam 18 hafta sonu ve 72 temsil ile on binlerce çocuk ve ailesine ulaşmış olacak.

 

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Yeni Sezon Turne Takvimi

1 – 2 – 15 – 16 Kasım Erzurum
22 – 23 Kasım Bayburt
6 – 7 Aralık Gümüşhane
20 – 21 Aralık / 10 – 11 Ocak Erzincan
17 – 18 Ocak / 14 – 15 Şubat Sivas
14 – 15 Mart Yozgat
28 – 29 Mart Kırşehir
4 – 5 Nisan Kırıkkale
25 – 26 Nisan / 16 – 17 Mayıs / 30 Mayıs – 1 Haziran / 7 – 8 Haziran Ankara

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz