Çocuklar ve büyükler için haftasonları Sanat Atölyeleri Pera Müzesi’nde

0

Pera Müzesi’nde atölye çalışmaları 31 Ekim’e kadar devam ediyor

16 Eylül-31 Ekim 2015

Çocuklar ve büyükler için haftasonları Sanat Atölyeleri Pera Müzesi'nde

Pera Eğitim, “Günümüz İmgeleri: Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” sergisi kapsamında düzenlenen “Karıştır Yakıştır” adlı programıyla katılımcıları hayal dünyalarını yansıtmaya davet ediyor. 31 Ekim 2015 tarihine kadar devam edecek atölyelerde 4-6 yaş, 7-14 yaş ile 15 yaş ve üzeri katılımcılar Saraybosnalı genç sanatçıların eserlerini keşfederek farklı alanlarda sanatsal becerilerini geliştirecek.

Pera Eğitim Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi işbirliği ile gerçekleştirilen ve Akademi’nin altı fakültesinden lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile mezunlarının resim, heykel, baskı, grafik ve ürün tasarımı gibi çeşitli mecralarda ürettikleri işlerin yer aldığı “Günümüz İmgeleri: Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” adlı sergi kapsamında “Karıştır Yakıştır” atölye programını düzenliyor. 31 Ekim 2015 tarihine kadar devam edecek atölyelerde son zamanlarda büyük ilgi gören kağıt kıvırma sanatı (quilling) ve çizgi roman tasarımı da bulunuyor.
Kağıtlar yeniden canlanacak
30 Ekim tarihine kadar Pera Müzesi’ni ziyaret eden okul grupları “Günümüz İmgeleri: Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” adlı sergiyi gezdikten sonra Quilling: “Kağıt Kıvırma Sanatı” eğitim programına katılabilecekler. Eğitim kapsamında öğrenciler renkli ince şeritler halinde kesilmiş kağıtları kürdan yardımıyla elle sararak üç boyutlu objeler oluşturmayı ve bunları birleştirerek kartpostallar tasarlamayı öğrenecekler.
Pera Eğitim’den alternatif haftasonu programları
4-6 yaş, 7-14 yaş ve 15 yaş ve üzerine seslenen 5 farklı atölyenin bulunduğu programda katılımcılar önce eğitmen eşliğinde Saraybosnalı genç sanatçıların eserlerini keşfedecek, ardından çeşitli malzeme ve tekniklerle atölyelerde farklı projeler gerçekleştirecek. “Günümüz İmgeleri, Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” adlı sergi kapsamında yapılacak atölye programlarında 11 ve 24 Ekim tarihlerinde 4-6 yaş gurubu için kolajlar oluşturarak becerilerini geliştirebilecekleri “Şekillerle Kes Yapıştır” ve 7-14 yaş grubu için iki boyutlu yüzeyde derinlik etkisini keşfedecekleri “Portren Kutuda” atölyesi yer alıyor. 10 ve 18 Ekim tarihlerinde 4-6 yaş gurubu için heykel sanatının bir parçası olan rölyef sanatıyla tanışacakları “Doğayı Kabart”, 7-14 yaş grubu için farklı dokuları kompozisyonda nasıl kullanacaklarını öğrenecekleri “Geri Dönüşümle Kolaj” atölyesi gerçekleştirilecek.
“Karıştır Yakıştır” atölyeleri kapsamında 15 yaş ve üzeri gruplar için ise 17 ve 31 Ekim tarihlerinde “İllüstrasyon ve Çizgi Roman Tasarımı” atölyesi düzenlenecek. Bu eğitimle katılımcılar günümüzde film, reklam ve yayıncılık sektöründe oldukça yaygın kullanılan illüstrasyon teknikleriyle tanışacaklar.
10 kişilik kontenjanları bulunan eğitimlerin biletlerine Biletix üzerinden ulaşılabilir. 15 yaş altı için 45 TL ve 15 yaş üstü için 50 TL olan atölye katılım ücretleri Pera PERAkart Aile sahiplerine %50 indirimli.
Detaylı bilgi için: 0212 334 99 00 (4) / [email protected]

DETAYLI EĞİTİM BİLGİLERİ

4-6 yaş

ŞEKİLLERLE KES YAPIŞTIR
Bu eğitimde çocuklar kare, daire, üçgen gibi geometrik biçimler oluşturarak renkli fon kartonları üzerinde boyutlu kolaj çalışması yapıyor. Çocuklar “Günümüz İmgeleri, Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” sergisinden ilham alarak kolajlar oluşturulurken kesme, yapıştırma, şekillendirme gibi teknikler kullanarak becerilerini geliştiriyorlar.
Eğitmen: Mihriban Mirap
11 Ekim Pazar 12:20-14:20
24 Ekim Cumartesi 11:00-13:00
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat
Atölye başına katılım bedeli: 45 TL

DOĞAYI KABART
Havayla çabuk kuruyabilen hamur ile çocuklar kabartma tekniğini keşfediyor ve farklı dokularla renkli rölyef çalışmalarını tasarlıyor. Bu çalışmada çocuklar “Günümüz İmgeleri, Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” sergisinde gördükleri heykel sanatının bir parçası olan rölyef sanatını, dokular arasındaki farkı ve iki boyut üzerinde biçimleri elle düzenleyerek farklı dokular yaratmayı öğreniyor.
Eğitmen: Mihriban Mirap
10 Ekim Cumartesi 11:00-13:00
18 Ekim Pazar 12:20-14:20
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat
Atölye başına katılım bedeli: 45 TL

7-14 yaş

PORTREN KUTUDA
“Günümüz İmgeleri, Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” sergisini gezen çocuklar bu atölye çalışmasında “karışık teknik” yöntemini kutulara uyarlıyor, leke baskı ve portre çizim yöntemlerini öğreniyor, iki boyutlu yüzey üzerinde derinlik etkisini keşfediyor. Tasarladıkları renkli kutuları çanta veya çerçeve gibi hatıra eşyaları haline getiriyor.
Eğitmen: Mihriban Mirap
11 Ekim Pazar 15:00-17:00
24 Ekim Cumartesi 14:00-16:00
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat
Atölye başına katılım bedeli: 45 TL

GERİ DÖNÜŞÜMLE KOLAJ
“Günümüz İmgeleri, Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” sergisin i gezen çocuklar bu atölye çalışmasında 3 boyutlu materyalleri, yazı ve farklı dokuları kompozisyonda nasıl kullanacaklarını öğrenerek, tipografik kolaj çalışmaları yaratıyor. Görsel sanatlarda kullanılan karışık teknik, asamblaj, kolaj, enstalasyon hakkında bilgi sahibi oluyorlar.
Eğitmen: Mihriban Mirap
10 Ekim Cumartesi 14:00-16:00
18 Ekim Pazar 15:00-17:00
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat
Atölye başına katılım bedeli: 45 TL

15 yaş ve üzeri

İLLÜSTRASYON VE ÇİZGİ ROMAN TASARIMI
Bu atölye çalışmasında katılımcılar günümüzde film, reklam ve yayıncılık sektöründe oldukça yaygın kullanılan ve resim sanatı ile grafik tasarımın birleşiminden meydana gelen genellikle gerçeküstü kompozisyonların resmedildiği bir sanat dalı olan illüstrasyonun çeşitli tekniklerini ve tarzlarını tanıyor.
“Günümüz İmgeleri, Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” sergisi turunun ardından katılımcılar atölyede, illüstrasyon tekniklerinin çizgi romandaki kullanımı ve çizgi romanda hikaye anlatımı, kadraj, mekan tasarımı ve karakter tasarımını inceledikten sonra, kendi kısa çizgi hikayelerini tasarlıyor.
Eğitmen: Merve Atılgan
17 Ekim Cumartesi 14:00-16:00
31 Ekim Cumartesi 14:00-16:00
Yaş Grubu: 15 yaş ve üzeri
Kontenjan: 10 kişi
Atölye başına katılım bedeli: 50 TL

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz