“Çocuktan Al Haberi” Gazetecilik Okulu Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi’nde

0

Gazetecilik Okulu

Çocuk Kulübü, 13 ve 20 Ocak tarihlerinde “Gazetecilik Okulu”nun meraklı mı meraklı minik öğrencilerini alanında ağırlayarak “Çocuktan Al Haberi” diyecek.

2012 yılının başında Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi’nin minik ziyaretçiler için hizmete açtığı Çocuk Kulübü, Ocak ayında benzeri görülmemiş bir aktiviteye sahne oluyor. Hizmete girdiği günden bu yana standart etkinlik anlayışından oldukça farklı, akademi niteliği taşıyan seri aktiviteleriyle göze çarpan Çocuk Kulübü, 13 ve 20 Ocak tarihlerinde “Gazetecilik Okulu”nun meraklı mı meraklı minik öğrencilerini alanında ağırlayarak
“Çocuktan Al Haberi” diyecek. Beylikdüzü Migros AVM’nin uzmanlar danışmanlığında hazırladığı 2 günlük aktivite 7 ders içeriğinden oluşurken, tüm Çocuk Kulübü aktiviteleri gibi ücretsiz olacak. 7-14 yaş grubuna özel olarak hazırlanan dersler, gazetecilik serüvenlerine aktif olarak devam eden basın mensuplarının desteğiyle sürdürülecek. Dersler; 13 Ocak günü Zaman Gazetesi’nden Bünyamin Köseli’nin eğitmenliğinde sürdürülecekken, 20 Ocak günü Cihan Haber Ajansı’nda Ramazan Solak küçük gazetecilere liderlik edecek. Temel İletişim, Gazeteciliğe Giriş, Haber Toplama ve Yazma Teknikleri, İFSAK desteğiyle Basın Fotoğrafçılığı, Haberin Öğeleri, Haber Kaynakları, Kaynağı Habere Dönüştürme başlıklarıyla sunulacak olan dersler, ustalarla sohbet ve uygulama bölümleriyle de pekiştirilecek.
Standart Gazetecilik eğitiminin sıkıştırılmış ve miniklere indirgenmiş biçim ve içeriğiyle devam edecek olan Gazetecilik Okulu’nun finalinde, tüm katılımcılara sertifika verilerek bu büyük emek belgelenecek. Usta Gazeteci ve Türk Çocuk Edebiyatı’nın değerli ismi Yalvaç Ural, minikleri farkındalık odaklı bir atölyeyle haberin zihinlerdeki kaynağına götürecekken; Sabah Gazetesi’nden Neslihan Tunç, röportörlük ve makale yazarlığı konularındaki tüm deneyimini çocuklara aktaracak. Anne-Bebek Dergisi Yayın Danışmanı Berna Paşahan’ın süreli dergilerin yayıma hazırlanışını tüm süreçleriyle çocuklarla paylaşacağı Gazetecilik Okulu, İBB Kültür A.Ş. Basın Danışmanı Hüseyin Örgün’ün birikim dolu sohbetiyle iyice zenginleşecek.
Gazetecilik Okulu’nun bir diğer önemli sonucu ise Beylikdüzü Migros AVM’nin aylık yayını Gazete’m Çocuk Kulübü sayfasında görülecek. 2013 yılı boyunca “Benim Çocuk Kulübü’m” sayfasında kulüp üyelerine ayrılmış bir sütun bulunacak. “Çocuktan Al Haberi” adlı sütunu her ay gazete editörleriyle beraber hazırlayacak olan çocuklar; röportaj, spot haberler, kişisel görüşler içeren mini makaleler yazarak habere ve haberciliğe doğru hızlı ve önemli adımlar atacaklar.

PROGRAM:
20 OCAK 2013 PAZAR

14.00 – 14.30 Ders 5: Haberin Öğeleri
14.30 – 15.00 Ders 6: Burada ve Şimdi / Bilgi Kaynaklarımız – Değerlendirme
15.00 – 15.30 Ders 7: Çapraz Bakış / Kaynağı Habere Dönüştürme – Uygulama
15.30 – 16.00 USTALARLA SOHBET – NESLİHAN TUNÇ / SABAH GAZETESİ
16.00 – 17.00 USTALARLA SOHBET – BERNA PAŞAHAN / ANNE BEBEK DERGİSİ
17.00 – 18.00 USTALARLA SOHBET – YALVAÇ URAL / GÖRSEL OKUMA VE FARKINDALIK EŞİĞİNİN YÜKSELTİLMESİ

*Program, 7-14 yaş aralığındaki çocuklar için hazırlanmıştır. Katılım ücretsizdir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz