“Herkesin Kendi Bakış Açısı Var” Atölyesi İstanbul Modern’de

0

“Herkesin Kendi Bakış Açısı Var” Atölyesi İstanbul Modern’de

"Herkesin Kendi Bakış Açısı Var" Atölyesi İstanbul Modern'de

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Paris’teki Centre Pompidou işbirliği ve Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla on sekizincisini gerçekleştirdiği Genç İstanbul Modern etkinliklerini 13 Ekim 2015 – 10 Ocak 2016 tarihleri arasında “Herkesin Kendi Bakış Açısı Var” adlı, fotoğraf sanatını keşfe odaklanan program ile sürdürüyor.

6-12 yaş grubundaki çocuk ve ailelerine yönelik düzenlenen program, fotoğraf sanatçısı Henri Cartier-Bresson’dan esinleniyor. Manzara, portre ve çektiği önemli olayların fotoğrafları ile tanınan, Magnum fotoğraf ajansının kurucusu sanatçı Henri Cartier-Bresson’un yazılarında ve röportajlarında bahsettiği, fotoğrafı çekerken deklanşöre basılan an, yani “karar anı”nı belirleyen unsurlar bu programda mercek altına alınıyor.

Program “Fotoğraf Stüdyosu”, “Küçük Sahneler Yaratmak”, “Farklı Kompozisyonlar” ve “Işık” adlı dört aşamadan oluşuyor. Çocuklar ve aileler bu programa katılarak, kadrajı belirleme, pozlama, derinlik, denge ve ışık kavramlarını ele alan uygulamalara katılarak kendi bakış açılarını keşfetmeye çalışıyor.

Programın “Fotoğraf Stüdyosu” adlı bölümünde çocuklar ilk olarak kendilerine kartondan vizörler hazırlıyor. Vizörlerle etraflarını gözlemlemelerinin ardından, çeşitli fotografik görüntülerin önüne geçerek poz belirliyor, fotoğraflıyor ve bir sanatçının fotoğrafı çekmeye karar verdiği anların neler olabileceğini tartışıyorlar. “Küçük Sahneler” adlı bölüm fotografik görüntülerin önüne minyatür nesneler yerleştirerek bir tür “sahne” yaratımına odaklanıyor. Çocuklar bu aşamada görüntüde derinliğin nasıl değişebileceğini ve bunun fotoğrafın anlatım dilini nasıl belirleyebileceğini sorguluyor. “Farklı Kompozisyonlar” bölümü,  görüntülerin detaylarına ve bütününe dikkat çekiyor. “Işık” adlı bölümde ise çocuklar fotoğrafın oluşmasında ve anlatım dilindeki etkilerinde ışığın rolünü gözlemliyorlar.

 

Genç Modern Hafta Sonu Aile Etkinliği

 

Henri Cartier-Bresson (1908-2004)

Fransız fotoğrafçı Henri Cartier-Bresson 1908 yılında Canteloup-en-Brie, Fransa’da doğmuştur. Temel eğitimini aldıktan sonra resme olan ilgisi nedeniyle, André Lhote Akademisi’nde resim; İngiltere’ye giderek Cambridge Üniversitesi’nde sanat ve edebiyat dersleri aldı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1947’de Robert Capa, David Seymour ve George Rodge ile birlikte dünyanın en proestijli fotoğraf ajanslarından olan Magnum Photos’u kurdu. Dünyanın çeşitli ülkelerine giderek manzara, portre ve önemli olayların fotoğraflarını çekti. Henri Cartier-Bresson’un üslubundaki en dikkat çekici özellik, fotoğrafı çekerken deklanşöre bastığı ve “karar anı” dediği ana atfettiği önemdir.

 

Genç İstanbul Modern

Genç İstanbul Modern, İstanbul Modern’in Paris’teki Centre Pompidou işbirliğive Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla gerçekleştirdiği bir eğitim programı dizisidir. Taşın İçinde Saklı Kuş, Ayın Altında, Dokunduğum Dünya, Oyunbaz Nesneler, Matisse-Picasso, Su İçinde Suluboya, Işığın Sihri, Tasarım Atölyesi, Sanat Sirki, Sanat Fabrikası, Module Home, Blobterre, Meka-Kolaj, Hareketin Büyüsü, Harflerin Dünyası, Havalı Nesneler ve Plastik Bahçe adlı atölye çalışmalarını tamamlayan Genç İstanbul Modern, çocuk ve aileleri “Herkesin Kendi Bakış Açısı Var” başlıklı 18. etkinliğiyle ağırlıyor.

Genç İstanbul Modern’in uluslararası etkinlik dizisinin bir parçası olan “Herkesin Kendi Bakış Açısı Var” adlı çalışma, 13 Ekim 2015 – 10 Ocak 2016 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Genç İstanbul Modern’de çocuklar sanatçıları tanıyor, sanatsal yaratının gizemlerini anlıyor, işlevleri, çağrışımları ve hissettirdikleriyle nesneleri keşfediyor, etkileşimli oyunlarla farklı deneyimler kazanıyor.

“Herkesin Kendi Bakış Açısı Var” adlı program, pazartesi hariç hafta içi her gün saat 10.00, 13.00 ve 15.00’te okul gruplarına ücretsiz olarak düzenleniyor. Cumartesi günleri saat 10.30, 13.00, 15.00’te çocuklar, pazar günleri ise 10.30’da çocuklar ve 13.00’te aileler için düzenlenen program, ücretli olarak gerçekleştiriliyor. Bir saat süren “Herkesin Kendi Bakış Açısı Var”  atölyeleri 25 çocukla ya da 15 aile ile gerçekleştiriliyor.

Rezervasyon ve ayrıntılı bilgi için: 0212 334 73 41

Görsel: Atelier jardin©hervé véronèse Centre Pompidou

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz