Anneler için: Şirin Pancaroğlu, Notre Dame De Sion’da sizlerle

0

Klasik Müzik Dinletileri

 

17 Ocak, 19:30

Notre Dame De Sion, Harbiye
Rezervasyon 0212 219 16 97

Arp: Şirin Pancaroğlu

Program:

Ceren Necipoğlu Anma Konseri

Alonso Mudarra: Fantasia
Derviş Mustafa: Rehavi Saz Semaisi
Benjamin Britten: Suite Op. 83 – Toccata, Nocturne, Fugue, Hymne
Enrique Granados: Epilogo
Isaac Albeniz : Torre Bermeja
Carlos Salzado: Lamentatiom
Marcel Tournier: Sonatine – Allègrement, Calme et expressif, Fièvreusement
André Caplet: Divertissement à l’espagnole

Şirin Pancaroğlu, arp

Türkiye’nin en tanınmış arp sanatçısı olan Şirin Pancaroğlu’nu ilk bakışta farklı kılan, arpla nasıl bir müzik yapılabileceği konusuna getirdiği özgün yaklaşımıdır. Yorum yeteneği ve çok yönlü müzisyen kişiliği ile müzik çevrelerinde kendisine ayrı bir yer edinen sanatçı, arpın çoğul bir kimlik geliştirmesine önemli bir katkı sağlamıştır. Farklı geleneklerden gelen yorumcular ve bestecilerle gerçekleştirdiği işbirliklerinde klasik müziğin yanı sıra çeşitli yerel müziklere de el atan sanatçı, bir yandan arpla daha önce denenmemiş değişik buluşmalara kapı açarken, diğer yandan da kendisi için yazılan çağdaş yapıtları arp repertuvarına kazandırmıştır.

Mesleki formasyonu, “Renie” ve “Jamet” olarak bilinen iki ayrı Fransız arp ekolünden gelen Pancaroğlu, 1968 yılında Ankara’da doğdu. Avrupa’daki eğitimini Cenevre Konservatuvarında, ABD’deki eğitimini ise Indiana Üniversitesi Müzik Fakültesinde yüksek lisans derecesiyle tamamladı. The Washington Post’un “uluslararası kalibrede büyük bir yetenek” olarak övdüğü Pancaroğlu, 1998 yılında ilk albümü Hasret Bağı’nın yayınladı. Bunu, 2000’de Kuyruklu Yıldız Altında (Doublemoon Records), 2005’te Barokarp (Triolila) 2009’da Telveten (Kaf Müzik), 2010’da Eski Dünya, Yeni Dünya (AK Müzik) ve İstanbul’un Ses Telleri (Kalan), 2011’de Elişi (Kalan) ve Resonating Universes (Sargasso) izledi. Fransa’da Printemps des Arts, Festival de la Harpe en Avesnois, Berlioz, Trièves ve Chirens Festivalleri ve Villeveyrac Müzik Haftalarında; ABD’de Millenium Stage, Imagine New Music Festival, Ebb and Flow Arts Festivallerinde; Festival del Centro Historico de la Cuidad de Mexico, Uluslararası Belgrad Arp Festivali, Uluslararası Rio de Janeiro Arp Festivali, Uluslararası Kudüs Ud Festivali ve Üsküp Yaz Festivalinde solist olarak yer aldı.

Pancaroğlu, 2010 yılının son çeyreğinde “İstanbul ve Arp”, “Alem-i Aks’i Seda” ve “Cafe Tango” gibi büyük ölçekli işbirlikleri içeren albüm ve konser çalışmalarının dünya prömiyerlerini hayata geçirdi ve Türk bestecilerle gerçekleştirdiği çalışmalarla dikkat çekti. 2011 yılında ise; farklı bir müzikal yaklaşımla ortaya çıkardığı; Anadolu türkülerinin arpla buluştuğu son albümü “Elişi”nin prömiyerini gerçekleştirildi.

2007 yılında Arp Sanatı Derneğini kuran sanatçı, halen derneğin başkanlığını yürütmektedir. Şirin Pancaroğlu, 2008 yılında ODTÜ Rektörlüğü tarafından Orta Doğu Teknik Üniversitesi Senato Takdir Ödülüne layık görülmüştür. Dünya Arp Kongresi Yönetim Kurulu Üyesi olan Pancaroğlu; 2012 yılı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi 2. OMU Ödülleri’nde en iyi virtüoz dalında halk arasında yapılan bir anketle birincilik kazanmıştır…

ASD/ARP SANATI DERNEĞİ

ASD bağımsız bir kültür hareketi olarak 2007 yılında Şirin Pancaroğlu önderliğinde kuruldu. “Arp”ı Türkiye’de tanıtmak ve müzik dünyasındaki konumunu güçlendirme amacından hareketle, ASD, arpın kültürlerarası birleştirici özelliğini vurgulayan ve Türkiye’nin kültürel mirasına sahip çıkan özgün müzik projeleri gerçekleştirmeyi benimsemiştir

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz