Dersimiz “ekoloji”

0

Dersimiz “ekoloji”

Dersimiz Ekoloji: Ekolojik Okuryazarlık Eğitimi
Dersimiz Ekoloji: Ekolojik Okuryazarlık Eğitimi

TEMA Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştireceği ”Ekolojik Okuryazarlık Eğitimi” kapsamında öğretmenlere, toprak etiği, erozyon ile mücadele gibi birçok alanda çevre eğitimi verilecek.

Proje ile verilecek eğitimlerle 4 yılda 81 ilden 400 eğitici öğretmen ”ekolojik okuryazar” olacak ve ülkenin dört bir köşesinde yeni ekolojik okuryazar öğretmenler olması için eğitim verecek.

TEMA Ankara Temsilcisi Mukadder Ekremoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekolojik okuryazarın, doğanın ilkelerini ve sınırlarını bilen ve doğayla uyumlu yaşamayı ilke edinmiş kişi olduğunu söyledi. ”Ekolojik Okuryazar Eğitimi” ile Türkiye’de bir ilkin gerçekleşeceğini belirten Ekremoğlu, doğa konusunda ”okur ve yazar” yani ”bilen ve uygulayan” nesillerin olması adına çok önemli bir adım atılacağını kaydetti.

”Doğada her şey birbirine bağlıdır, her şey bir yere gider, hiçbir şey sonsuz değildir ve son sözü doğa söyler” diyen Ekremoğlu, eğitime katılacak öğretmenlerle bu ilkelerin günlük yaşamdaki yerini ve bu ilkelerle uyumlu yaşamın Türkiye ve dünyadaki örneklerini ele alacaklarını anlattı.

Ekremoğlu, eğitimle birlikte öğretmenlerin sorumluluklarına bir yenisinin ekleneceğini dile getirerek, ”Ekolojik okuryazarlık eğitimi alan öğretmenlerin katkısıyla doğayı doğru algılayacak bir toplum meydana getirme konusunda önemli bir aşama kaydedilecektir. Doğayı ve çevre olaylarını ancak doğru olarak algılayabilirsek, çocuklara anlatabiliriz” dedi.

Çalışma kapsamında, Türkiye’nin değişik illerinden seçilen 85 öğretmenin iki haftalık eğitime tabi olacağını kaydeden Ekremoğlu, eğitim sonunda öğretmenlere sertifika verileceğini söyledi.

Ekremoğlu, amaçlarının eğitim alan öğretmenler sayesinde diğer öğretmenlere ve öğrencilere ulaşmak olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:”Çalışma, bireylerde doğa bilinci oluşturma, doğanın kanunlarını öğretme ve bu doğrultuda doğayla iletişim kurma amacını güdüyor. Doğal dengenin gözetilmesi, doğal kaynakların korunması, erozyonun önlenmesi ve toplumsal duyarlılığın artırılması konusunda yıllardır mücadele veren TEMA, ekolojik okuryazarlık eğitimi alan öğretmenlerin, doğaya daha duyarlı, doğa ile güçlü iletişim kurabilen bireyler yetiştireceğini ve bu sayede oluşturulacak sosyal bilincin gelecek kuşaklara aktarılacağına inanıyor.”

Mukadder Ekremoğlu, proje kapsamında ilk olarak Türkiye’nin çeşitli illerinden seçilen 85 öğretmene, eylül ayında Yalova’da 2 haftalık eğitim verildiği belirterek, proje kapsamında eğitimlerin ilerleyen tarihlerde devam edeceğini sözlerine ekledi.

28 Ekim 2011 Ntvmsnbc

evde tereyağı yapımı, yoğurt yapımı, bebek dönencesi, dönence, tereyağ, yourt, bebek aksesurarları

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz