Hamilelerin en çok merak ettiği sorular ve cevapları

0
Gebe Eğitim Programı,doğum eğitimi,ücretsiz gebe eğitimi,ücretsiz doğum eğitimi,doğuma hazırlık eğitimi,Gebe Eğitim Takvimi,doğuma hazırlık kursu, anne ve baba adayları için doğuma hazırlık kursu, anne ve babalar için doğuma hazırlık kursu, doğum öncesi hazırlık kursu, doğuma az kaldı, doğuma hazırlık eğitimi, doğuma hazırlık kursları, doğuma hazırlık kursu, ücretsiz doğuma hazırlık kursu,doğum öncesi hazırlıklar. Hamilelik Bilgi ve Tavsiyeleri - Bilmeniz Gereken Her Şey,Gebelik, hamilelik belirtileri, hamile kalmak,hamilelik hesaplama, hamilelikte beslenme öneriler, hamilelik kıyafetleri, hamilelik belirtileri ilk hafta, hamilelik takvimi, hafta hafta hamilelik, hamilelikte beslenme, hamilelik testi, hafta hafta hamilelik ultrason görüntüleri,Hafta Hafta Hamilelik ,hamilelikte Beklenen Değişiklikler,Yenidoğan Bakımı,Doğuma Hazırlık,Hamilelik takvimi: Hafta hafta hamileliğiniz,Hamilelik Öncesi Belirtiler,Hamilelik: Hamileliğe Hazırlık, Beslenme, Sağlık, Beslenme, Spor,AY AY HAMİLELİK GELİŞİMİ,Hamilelikte Hafta Hafta Bebeğin Boyu ve Kilosu, Hamilelikte Hafta Hafta Yapılacak Testler ve Tahliler,Otomatik Hesaplayıcı,Hamilelik süresince yaşayacaklarınız, bebeğinizin sağlığı, bebeğin anne karnındaki gelişmesi,hamilelikte aklınıza takılan soruların cevapları,Hafta hafta gebelik (hamilelik) boyunca bebekte ve annede oluşan değişiklikler nelerdir?

Hamilelikte aklınıza takılan soruların cevapları

Hamilelik süresince anneyi ve bebeğin sağlığını ilgilendiren, hamilelik süreciniz ve bebeğin anne karnındaki gelişmesine dair aklınıza takılan konuları  derledik.

Bulantılarım ne zaman son bulacak? Bulantılarımı azaltmak için neler yapabilirim?

Hamileliğinizin ilk döneminde yaşadığınız  bulantı ve kusmalar genellikle 3. ayın sonunda kendiliğinden kaybolur. Açlık süresinin uzun olmaması, beslenme düzenine ara öğünlerin eklenmesi, bir defada tüketilen porsiyonların daha küçük tutulması, öğünlerde sıvı ve katı gıdaların ayrı alınması, protein ve karbonhidrat yönünden zengin bir diyetin uygulanması,  bulantı ve kusmaların daha sık yaşandığı sabah saatlerinde yavaş hareket edilmesi, yeterli olabilir. Özellikle zencefil içeren bisküviler bulantınızı rahatlatmaya yardımcı olur. Zencefilli bisküvileri evinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Zencefilli kurabiye tarifi için tıklayınız!

Kendimi daha sinirli ve alıngan hissediyorum. Rahatlamak için neler yapabilirim?

Anne adaylarının stresli hissetmesi vücutlarında ki hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Hamilelerin stresli ortamlardan uzak durması, uyku ve dinlenmeye zaman ayrılması, yoga vb. gevşeme tekniklerinin kullanması, nefes egzersizleri, eş ve çevrenin de desteği, bu dönemin daha rahat atlatılmasını sağlar.

Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorum. Bu normal mi?

Hamilelerin hemen hemen tamamında ilk ve son 3 ayda tuvalete gitme sıklığı belirgin olarak artar. Böbrek fonksiyonlarının artması, artan sıvı alımı ve ilerleyen aylarda büyüyen gebelik kitlesinin mesane baskısını arttırması bu durumun başlıca sebepleridir.

Göğüslerim sızlıyor. Acıyı azaltmak için ne yapabilirim?

Göğüslerde sızlama, ilk 3 ayda daha belirgindir; zamanla azalır. Uygun destekli iç çamaşırı kullanılması ve kafein içerikli kahve vb. maddelerin tüketiminin azaltılması yeterlidir. Göğüs uçlarınızda kuruluk, yara ve çatlaklar var ise Mumsy Natural Göğüs Ucu Kremi kullanabilirsiniz.

Bacaklarımdaki kramplar normal mi? Nasıl hafifletebilirim?

Bacak krampları 5-6. aylardaki hamilelerde sıkça rastlanır. Kanda fosfor-kalsiyum dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkar. İstirahat ve düzenli kalsiyum takviyesi ile sorun çözülür. Kramplarınız arttığında temiz hava almak krampları azaltacak ve sizi rahatlatacaktır. Hamilelerin bol bol açık hava da vakit geçirmeleri ve düzenli yürümeleri kramplarının azalması için önemli bir önlem.

Hamilelikte mide yanmalarımın sebebi nedir?

Hamileliğiniz süresince salgılanan progesteron hormonu özellikle sindirim organlarında kasların gevşemesine sebep olur. Midenin asidik içeriğinin yemek borusuna geri kaçışını engelleyen kapakçığın, fonksiyonunu yerine getiremediği için üretilen asit, mide içeriğinin yemek borusuna kaçması mide yanmasına sebep olur. Büyüyen karnınınız midenize baskı yapar.  Uykudan önce 2 saat önce yiyecek tüketiminden kaçınmak, yüksek yastıkta yatarak asit kaçağının azaltılması ve bazı gıdalardan kaçınarak (acılı, baharatlı, ekşili gıdalardan uzak durmak) ve öğünleri küçültmek sıkıntınızı azaltacaktır.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari

Hamilelik sürecinde cildimdeki değişikliklerin nedeni nedir? Bu değişiklikler kalıcı mıdır? Ne yapabilirim?

Cildinizdeki değişikler ve lekelenmeler hormonal değişim kaynaklıdır. Hamileliğe bağlı cilt değişiklikleri ve cilt lekelenmelerinin geçmesi için doğum sonrasını beklemek gerekir. Hamileliğiniz süresince cildinizi korumak üzere güneşten sakınmak, yüksek koruma faktörlü mineral güneş kremleri kullanmak, folik asit takviyesi de yararlıdır.

Kabızlık şikayetim var ne yapmalıyım?

Yeterli sıvı alımı, lifli gıdaların tüketilmesine özen gösterilmesi, sık aralıklarla küçük porsiyonların tüketilmesi, düzenli yürüyüşler sorunun çözümü için yeterlidir. Lifli gıdalara örnek vermek gerekirse; buğday ekmeği, fasulye, kabuğu ile yenilebilen meyveler, kuru baklagiller, kepekli makarna, bulgur pilavı, bal kabağı, bamya, brokoli, yulaf ezmesi vb.

Aşerdiğim her şeyi yiyebilir miyim?

Bebeğiniz ve sizin için zararlı olmayan içeriklere sahip canınızın istediği gıdaları abartmamak üzere tüketebilirsiniz. Sırf canınız istiyor diye yoğun kalorili kremalı bir bütün pastayı tüketmek zorunda değilsiniz. Karbonhidrat yükü olan birçok aburcubur size sadece kilo kazandırır.

Hemoroid oluştu. Ne yapmalıyım?

Hamilelerin yarısında hemoroid oluşumuna rastlanır. Uzun süre ayakta kalmaktan sakınmak, yan yatış pozisyonu, fazla ıkınmaktan sakınmak, ılık oturma banyoları, doktorunuz tarafından önerilecek lokal tedaviler sıkıntınızı azaltacaktır. Öğünlerinizi bol lifli gıdalar ile oluşturmanız hemoroid için önlemler içerisinde sayılabilir. Kabızlık meselenizi çözmek üzere sabah ve akşamları aç karnına siyah erik tüketmenizi öneririz. 2 üst başlıkta kabızlık önerilerimize tekrar göz at!

Bacaklarımda varisler oluştu. Ne yapmalıyım?

Uzun süre ayakta kalınmaması, ilerleyen vakalarda varis çorabı kullanılması, uygun zamanlarda ayakların kalp seviyesinin üzerinde uzatılması ve kontrollü kilo alımı yeterlidir.

Zaman zaman idrarımı kaçırıyorum. Bu normal mi?

Hamileliğinizin son 3 ayda büyümekte olan rahimin mesaneye yaptığı baskı sonucu idrarın kaçırılması normaldir. Doğumdan sonra çoğunlukla kendiliğinden düzelir. Kegel egzersizleri, faydalı olabilir. Bu egzersiz için idrarınızı yaparken birkaç kez tutup, bırakın.

Bebeğimin hareketlerini ne zaman hissedeceğim?

Gebeliğin 6-7.haftalarında ultrasonla bebeğin kalp hareketleri gözlenebilir. Ancak anne adayları, bebeklerinin hareketlerini genellikle ilk hamileliklerinin 18-20. haftalarda, tekrarlayan gebeliklerde ise 16-18. haftalarda hissedebilirler. Bebeğinizin ilk hareketleri kelebeğin kanat çırpışına benzer bir his verir.

Belimdeki ve sırtımdaki ağrıların sebebi nedir? Bu ağrıları nasıl hafifletebilirim?

Hamilelik dolayısıyla, göbeğinizin büyümesi ile kilo yükünün artması ve gebelik kitlesinin büyümesi, bel kemiğinde eğriliği daha da arttırır. Bunların sonucu, sırt ve bel ağrılarıdır. Kontrollü kilo alımı, uygun vücut egzersizleri, hafif masaj takviyesi yeterli olacaktır. Hamileliğe bağlı bel ağrıları düzenli masaj ve egzersizle giderilebilir. Bel ağrılarınız için de düzenli yürüyüş öneririz.

8 adımda A'dan Z'ye Bebek Alışverişi 

Hamileliğim boyunca ne kadar kilo almalıyım?

Gebeliğin ilk 6 ayında ayda 1 kg artış, son 3 ayda da ayda 1,5 kg artış öngörülen kilo artışıdır. Yani ortalama alınması hedeflenen kilo 9-13 kg´dır. “Anne adayı aşırı kilo almamak için nasıl beslenmelidir?” yazımı okumak için tıklayın!

Leke tarzında kanamam oluyor. Bu tehlikeli midir?

Hamileliğinizin ilk 3 ayında, lekelenme tarzında kanamalar olabilir. Ancak, kanamanın fazla ve uzun sürmesi, kramp türü ağrıların eklenmesi, bir düşüğün habercisi olabilir. Takip etmek gerekir.

Hafta hafta gebelik (hamilelik) takibi boyunca bebekte ve annede oluşan değişiklikler nelerdir? diye merak ediyorsanız, gebelik haftanıza özel olarak hazırladığımız hafta hafta hamilelik yazılarımıza göz atmak için tıklayın!

Süt yapan yiyecekler Anne Sütü Arttırmak için,anne sütü yapan yeni keşfim,süt yapan yiyecekler süt yapan besinler anne sütü yapan yiyecekler anneye süt yapan yiyecekler süt yapan şeyler süt yapan gıdalar sut yapan yiyecekler süt yapan içecekler süt yapıcı yiyecekler süt yapan yiyecekler içecekler süt yapan besinler nelerdir süt yapan yiyecek ve içecekler süt yapan yemekler süt yapan yiyecekler listesi en çok süt yapan yiyecekler emziren annelerde süt yapan yiyecekler sut yapan yemekler anne sütü yapan besinler bebeğe süt yapan yiyecekler annede süt yapan yiyecekler süt yapıcı besinler süt yapacak yiyecekler sut yapan besinler anneye süt yapan besinler anne sütü yapan gıdalar süt yapan yiyecekler nelerdir anneye süt yapan şeyler süt yapıcı gıdalar süt yapan tatlılar süt yapan yiyecekler ve içecekler süt yapıcı şeyler süt yapan emzirirken süt yapan yiyecekler en çok süt yapan besinler süt yapan yiyecek içecekler anneye süt yapan içecekler anneye süt yapan sut yapan seyler süt yapan meyveler süt yapan sebzeler bol süt yapan yiyecekler doğum sonrası süt yapan yiyecekler anında süt yapan yiyecekler en çok süt yapan şeyler anne sütü yapan şeyler anneye süt yapan gıdalar en iyi süt yapan yiyecekler emziren anneler için süt yapan yiyecekler süt yapam yiyecekler lohusalıkta süt yapan besinler süt yapan yiyecek süt yapan seyler süt yapan kuruyemişler sut yapan gidalar anne sutu yapan yiyecekler emziren annelere süt yapan yiyecekler süt yapan yiyecekler neler süt yapacak yiyecek ve içecekler sut yapan yiyecekler nelerdir süt yapan gidalar süt yapacak besinler emziren anneye süt yapan yiyecekler hızlı süt yapan yiyecekler anne sütü yapan yiyecekler ve içecekler sut yapan icecekler en çok süt yapan yiyecek ve içecekler annede süt yapan besinler emziren anne süt yapan yiyecekler anne için süt yapan yiyecekler sut yapan anne süt yapan yiyecekler yeni doğum yapan anneye süt yapan yiyecekler lohusa anneye süt yapan yiyecekler en cok anne sütü yapan yiyecekler hemen süt yapan yiyecekler süt yapan yemekler nelerdir süt yapıcı yiyecekler ve içecekler anneye süt yapan yiyecekler nelerdir süt yapıcı içecekler anne sütü yapan besinler nelerdir anne sütü yapan yiyecek ve içecekler emziren anneye süt yapan besinler en çok süt yapan yiyecek süt yapıcı yiyecek ve içecekler en hızlı süt yapan yiyecek anneye süt yapan yiyecek ve içecekler sut.yapan.yiyecekler süt yapan yiyecek ve içecekler nelerdir lohusa süt yapan yiyecekler süt yapan yiyecek ve içecek süt yapıcı en cok sut yapan yiyecekler annelere süt yapan yiyecekler süt yapan şeyler nelerdir süt yapan bitkiler süt yapacak şeyler anne sütü yapan yemekler emziren anne için süt yapan yiyecekler anne için süt yapan besinler lohusaya süt yapan yiyecekler anneye süt yapacak yiyecekler anne sütü yapan annelerde süt yapan besinler süt yapıcı yemekler emzirme döneminde süt yapan yiyecekler sut yapici yiyecekler süt yapan tarifler anneye sut yapan yiyecekler en hızlı anne sütü yapan besinler süt yapan yicekler süt yapan içecek en çok süt yapan gıdalar anneye süt yapan yemekler en çabuk süt yapan yiyecekler annede süt yapan şeyler bebek emzirirken süt yapan yiyecekler anne sütü yapıcı besinler anne sütü yapacak yiyecekler süt yapıcı besinler nelerdir sut yapan.yiyecekler en çok süt yapan besin süt yapan ürünler lohusa kadına süt yapan yiyecekler bol süt yapan gıdalar çok süt yapan yiyecekler emzirmede sut yapan yiyecekler anneye süt yapacak besinler annelerde süt yapan yiyecekler acil süt yapan yiyecekler emziren anneye sut yapan seyler dogumdan sonra süt yapan yiyecekler en hızlı süt yapan gıdalar annelere süt yapan besinler süt yapıcı yiyecekler nelerdir süt yapan çorbalar bebek için süt yapan yiyecekler sut yapan yicekler emziren annede süt yapan yiyecekler anne sutu yapan besinler emzirmede süt yapan yiyecekler hamilelikte süt yapan besinler süt yapan içecekler nelerdir anne sütü yapan yiyecekler listesi annede süt yapan gıdalar anne sütü yapan icecekler anne için süt yapan gıdalar annelerde süt yapan gıdalar en hızlı süt yapan yiyecekler en çok anne sütü yapan besinler en iyi süt yapan besinler emziren anneye süt yapan gıdalar süt yapan yiyeceklerin listesi süt yapan gıdalar nelerdir sut yapici besinler emzirme döneminde süt yapan besinler emziren anne süt yapan besinler sut yapici seyler emziren annelere süt yapan yiyecek ve içecekler hemen süt yapan besinler süt yapacak yemekler en iyi süt yapan gıdalar sut yapacak yiyecekler sut yapan yiyecek ve icecekler hangi yiyecekler süt yapar süt yapan kuruyemiş sut yapan yiyecekler icecekler lohusalıkta süt yapan yiyecekler anne sütü yapan şeyler nelerdir kahvaltıda süt yapan yiyecekler sut yapan meyveler sut yapan yıyecekler en hizli süt yapan besinler süt yapan yemek hızlı süt yapan besinler hamilelikte süt yapan yiyecekler emziren annelere süt yapan besinler lohusada süt yapan yiyecekler annede süt yapan içecekler en iyi anne sütü yapan besinler anne sütü yapan meyveler doğum öncesi süt yapan yiyecekler anne sütü yapan kuruyemişler süt yapan içecekler ve yiyecekler annelerde sut yapan besınler emzikli annelere süt yapan yiyecekler süt yapan gidalar nelerdir lohusalara süt yapan yiyecekler anneye süt yapıcı yiyecekler sut yapan seyler nelerdir süt yapıcı şeyler neler süt yapan çerezler en cok sut yapan sey nedir annede süt yapan ürünler sut yapan.besinler süt yaptıran yiyecekler bebeğe süt yapan gıdalar emzirirken süt yapan gıdalar anneler için süt yapan yiyecekler süt yapan yemek tarifleri yeni dogum yapan kadina ne sut yapar emziren annelerde süt yapan yiyecekler nelerdir yeni annelere süt yapan yiyecekler hamile kadına süt yapan yiyecekler süt yapan meyveler neler çabuk süt yapan yiyecekler annelere süt yapan gıdalar anneye süt yapan meyveler süt yapan sebze ve meyveler sut yapan caylar süt arttıran yiyecekler ve içecekler emzirirken süt yapan besinler lohusa iken süt yapan yiyecekler en çok süt yapan içecekler süt yapmayan yiyecekler süt yapıcı meyveler süt yapan otlar süt yapan meyve sebzeler süt yapıcı gıdalar nelerdir anneye süt yaptıran yiyecekler emziren anneler için süt yapan besinler sut yapan yiyecek lohusaya süt yapan besinler anneye süt yapıcı şeyler neler süt yapar anne sütü yapan gidalar annede süt yapan anneye en çok süt yapan şeyler sut attiran besinler sut yapacak yiyecek ve icecekler süt yapacak içecekler anneler icin sut yapan besinler en iyi süt yapan içecek anneye sut yapici gidalar anne sutu yapan gidalar yapan yiyecekler annede sut yapacak yiyecekler bebeğe süt yapan şeyler hemen sut yapan besinler en iyi süt yapan nedir süt yapan icecekler emzirmede süt yapan besinler anneye süt yapan meyveler süt yapan sebze ve meyveler sut yapan caylar süt arttıran yiyecekler ve içecekler emzirirken süt yapan besinler lohusa iken süt yapan yiyecekler en çok süt yapan içecekler süt yapmayan yiyecekler süt yapıcı meyveler süt yapan otlar süt yapan meyve sebzeler süt yapıcı gıdalar nelerdir anneye süt yaptıran yiyecekler emziren anneler için süt yapan besinler sut yapan yiyecek lohusaya süt yapan besinler anne sütünü bozan yiyecekler kaliteli süt yapan yiyecekler süt artırıcı yiyecekler ve içecekler anne sutu yapan seyler en çok süt yapan yemekler annede sut yapan yiyecekler sut yapici icecekler emzirmek icin sut yapan yiyecekler hamileyken süt yapan yiyecekler en çok süt yapan meyveler anne sütü yapan yeşillikler süt yapan çaylar süt yapıcı bitkiler süt arttırıcı yiyecek ve içecekler emziren anneler süt yapan besinler emzikli anneler için süt yapan yiyecekler sut yapici gidalar dogumdan sonra sut yapan seyler annede süt yapan yiyecek ve içecekler neler sut yapar emziren annelere süt yapan içecekler sut yapan gidalar neler sut yapici cok sut yapan besinler kadınlarda süt yapan yiyecekler emziren anne için süt yapan besinler emziren anneler için süt yapan içecekler süt yapan yiyecek içecek süt yapan.yiyecekler kilo almadan süt yapan yiyecekler hangi yiyecekler sut yapar anne sütü yapan caylar anne sütü yapan çorbalar anne sütünü besleyici yapan gıdalar süt yapan meyveler sebzeler anneye en çok süt yapan yiyecekler emzikli anneye süt yapan yiyecekler sut yapan urunler bol süt yapan şeyler annede süt yapıcı gıdalar anneye süt yapan sebze ve meyveler anne sütünün tadını bozan yiyecekler lohusa döneminde süt yapan yiyecekler annede süt yapan meyveler anne süt yapan besinler en çok süt yapan süt yapan çorba tarifleri sut yapan sebzeler sut yapan seyler neler annede süt yapacak besinler hamilelikte süt yapıcı besinler anne sütünü artıran yiyecekler canan karatay anne sütü nasıl artar canan karatay süt yapıcı içecek anne sütünü arttıran yiyecekler süt yapan meyveler ve sebzeler anne sutunun tadini bozan gidalar emziren anneler için süt yapan çaylar doğum sonrası süt yapan şeyler hangi içecekler süt yapar süt yapıcı tarifler sütü arttıran yiyecek ve içecekler sütün tadını bozan yiyecekler anneye süt yapan ürünler emziren kadınlarda süt yapan yiyecekler süt arttiran yiyecek ve içecekler canan karatay süt yapan yiyecekler süt yapan meyve süt bebek süt yapan meyve suları gıdalar hangi yiyecek süt yapar süt yapan caylar doğru emzirme anne sütünü artırıyor bebek süt anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır anne sütünü arttıran gıdalar yeni anneler hangi meyveler süt yapar anne sütünün yaradığı nasıl anlaşılır anneye süt yapan çay anne sütü arttırıcı bitkiler yiyece sağlıklı anne sütü nasıl olur hangi süt yapar kaliteli anne sütü yapan yiyecekler bebekler için sağlıklı besinler süt yapan besinler canan karatay

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. hamilelikte kabızlık hamilelikte hemoroid hamilelik bel ağrısı gebelik lekeleri hamilelik kiloları hamilelik kadınlar kulübü gebelik |kadınlar kulubü Hamilelik Bilgi ve Tavsiyeleri hamilelik tavsiyeleri İyi Bir Hamilelik Dönemi İçin Tavsiyeler hamilelikte okunması gereken dualar nihat hatipoğlu ibrahim saraçoğlu hamilelere tavsiyeleri Rahat bir hamilelik geçirmek için All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz