Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları yaz aylarında artıyor

0
Çocuklarda yaz aylarında artan idrar yolu enfeksiyonlarına dikkat İdrar yolu enfeksiyonları yaşamın ilk yıllarında bebek ve çocuklarda

İdrar yolu enfeksiyonları yaşamın ilk yıllarında bebek ve çocuklarda, sıklıkla yaşanan rahatsızlıklardan biri ve özellikle yaz aylarında daha sık rastlanıyor. Uzman Dr. Murat Yaycı, Yaz aylarında sebebi açıklanamayan ateş nedeni ile hastanelere başvuran çocuklarda en geç 24 saat içinde idrar analizi yapılması gerektiğini hatırlattı.

Çocuklarda yaz aylarında artan idrar yolu enfeksiyonlarına dikkat 

Yaz aylarının gelmesi ile özellikle havuz sularının yeterince temiz olmaması sonucu artan hastalıklardan birisi de idrar yolu enfeksiyonları. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık gözlenen bakteriyel nedenli hastalıklardan biri. Uzmanlar, yaz aylarında çocuklarda sık gözlenen idrar yolu enfeksiyonları ve korunma yöntemleri konusunda aileleri uyarıyor. Atabay İlaç Medikal Direktörü Uzman Dr. Murat Yaycı, konu ile ilgili, “Yaşamın ilk yılında idrar yolu enfeksiyonları sıklığı kızlarda yüzde 0,7 iken sünnet olmamış erkeklerde yüzde 2.7. Ateşli bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu gözlenme oranı;  yaşamın ilk 2 ayında kızlarda yüzde 5 ve erkeklerde yüzde 20’ye kadar çıkıyor. 2-24 aylık çocuklarda sebebi belli olmayan ateş vakalarının yaklaşık yüzde 7’sinde idrar yolu hastalıkları teşhis ediliyor” dedi.  Murat Yaycı, sebebi açıklanamayan ateş nedeni ile başvuran çocuklarda en geç 24 saat içinde idrar analizi yapılması gerektiğinin altını çizdi.

En iyi pişik kremi Mumsy Natural

Çocuklarda idrar yolları enfeksiyon belirtileri

Çocukta ateş, idrar yaparken yanma ya da idrar yaparken ağlama, sık idrara çıkma, idrar kaçırma, idrarın renk ve kokusunda değişiklik olması, bel ağrısı, yan ağrısı çocuğun idrar yolları enfeksiyonu olduğunu düşündürebilecek bulgulardır

Çocukları enfeksiyondan korumak büyük önem taşıyor

İdrar yolu enfeksiyonlarının bebek ve çocuklarda böbrek hasarına yol açabildiğini vurgulayan Murat Yaycı, “İdrar yolu enfeksiyonu geçiren her 10 çocuktan 1 ile 4’ünde gözlenebilecek böbrek hasarı, ilerleyen dönemde kronik böbrek yetmezliği ve hipertansiyon gibi hastalıklara yol açıyor. Bebek ve çocukları idrar yolu enfeksiyonlarından korumak, tedavi kadar büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı. 

Çocukları idrar yolu enfeksiyonlarından korumada öncelikle bol su tüketiminin önemine değinen Yaycı, yapılması gerekenleri şu şekilde özetledi: “Çocukların idrarını tutmamasına özen gösterilmeli ve idrar torbasını tamamıyla boşalttığından emin olunmalı. Hijyen koşullarına dikkat edilmeli. Tuvalet temizliği özellikle kız çocuklarında önden arkaya doğru yapılmalı. Çocuklara pamuklu ve rahat çamaşırlar giydirilmeli. İşeme ertelenmemeli. Ayrıca yüzme sonrası ıslak mayo mutlaka değiştirilmeli. Kabız olmamasına da özen gösterilmeli.”

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz