A dan Z ye Bebek Alışverişi

0
8 adımda A'dan Z'ye Bebek Alışverişi 

8 adımda A’dan Z’ye Bebek Alışverişi 

Karnında gram gram büyüttüğün bebeğine kavuşmaya hazırlanırken, bebeğe hazırlık listendeki tüm yapılacaklar arasında, bebek için temel alışverişler listenizin üst sıralarında yer alır. A dan Z ye Bebek Alışverişi için doğru ürünü tercih etmek kadar seçilen ürünlerin bilinçli kullanımı da çok önemli…

Bebeğini kucağına aldığında, ihtiyaç duyduğun herşeyin elinin altında olmasını isteyeceksiniz. Bebek odasını ve yatağını hazırlamak, yemek masasında size eşlik edeceği mama sandalyesi ve bebek banyosu, beslenmesi ve bakımı için gerekli eşyaları ile bebeğin olmazsa olmazlarını satın almakla meşgul olmak çok keyiflidir. Yeni doğmuş bir bebeğin ihtiyaç duyduğu (veya sahip olabileceği) bebek malzemelerinin miktarı, herhangi bir ebeveyn adayını şaşırtabilir. Bunca eşyanın depolanması ve düzenlemesi dahi dikkatle planlanması gereken bir detay. Hangi bebek eşyalarının alınmasa da olurunu ve hangilerinin olmazsa olmaz bebek eşyaları olduğunu nasıl anlayacağınızı mı merak ediyorsunuz? Stres yapmayın! Yeni bir bebek için ihtiyacınız olan şeylerin tam listesi için okumaya devam edin.

Bebeğinizle ilk aylarınızı rahat geçirmek için temel bebek alışverişini tamamlamak sizi rahatlatacak

Hamileliğin esnasında bebek alışverişini tamamlarsan, maddi ve manevi olarak doğum sonrası rahat edeceksin. Doğum öncesi bebek ihtiyaçlarını bilmek ve bebek alışverişini doğuma hazırlık ve doğum sonrası ilk ihtiyaç duyacaklarımla şekillendirmek istiyorum dersen; bütçeni yormadan bebeğin için doğumdan sonra gerekli ihtiyaçları tamamlamaya öncelik vermelisin. Diğer ürünleri ihtiyaç duydukça satın almanı öneririm.  Doğuma giden annenin doğum çantasında olması gerekenler, emzirmeye yönelik detaylı ihtiyaçlar, annenin bakımı ve sağlığına yönelik hazırlıkları anlattığım A’dan Z’ye Doğum Öncesi Bebek Alışverişi yazımı okuyun

Doğum çantasında olması gerekenler Doğum öncesi bebek hazırlıkları

Her yeni anne bebek alışverişini yapmayı iple çeker ve aslında bebeğinin ihtiyaçları ile uyumsuz bir çok alışverişe de imza atar. Özellikle baby shower ve yakınların ziyaretleri ile hediye edilen eşyalarla geniş bir giyim koleksiyonuna sahip bebeğin, doğduğunda kullanamayacağı kadar çok sayıda yenidoğana uygun giyim eşyası olabilir. Benim önerim yaptığın yeni doğan alışverişini de dikkate alarak nazın geçen yakınlarına yenidoğan ve 0-3 aylık giyim eşyaları yerine daha büyük beden giyim eşyalarını tercih etmelerini ve hatta hediyeleri için değişim kartı rica etmelerini hatırlatabilirsin.

Aşağıda sıraladığım A dan Z ye Bebek Alışverişi Listesinde bebeğin doğumundan, onun yürümeye başlayarak etrafı keşfe çıkması ile alınacak güvenlik önlemlerine kadar geniş ölçekte ihtiyaç duyacağın bebek alışveriş detayları var.

Bebeğini sadece anne sütü ile besleyeceksen hamileliğinde göğüs ucu yaralarına önlem almalısın

Bebek alışverişi listeme geçmeden önce bence en önemli bebek hazırlığı olan emzirmeye hazırlıktan bahsetmem gerekiyor. Emzirme yardımcıları ve biberon gibi ürünlerin kullanım süreçleri ve sterilizasyonu bebek sağlığında göz ardı edilemez önceliğe sahiptir. Bebeğinizin istenmeyen sonuçları yaşamaması için bu süreçleri iyi araştırmak gerekir

Eğer bebeğini anne sütü ile büyütmek istiyorsan, bebek hazırlıkları içerisinde en önemli hazırlık annelerin göğüs ucu yaraları oluşmaması için hamileliğinin son ayında göğüs ucu kremini düzenli kullanmasıdır. Bebek hazırlıkları listenizdeki ürünleri kısa sürede ya da ihtiyaç duydukça alabilirsiniz. Fakat hamileliğinde göğüs ucu bakımını ihmal edersen ağrılı göğüs ucu yaraları ile zor zamanlar geçirebilirsin. Önerdiğim kremi kullanarak önlem alabilirsin. Ya da ihmal edip göğüs ucu yaraları ile tanıştıysan krem ve losyon önerimi hemen kullanmaya başlamanı öneririm.  Ben ilk bebeğimde yaşadığım göğüs ucu yaraları yüzünden işe yaramaz bir sürü şey denedikten sonra Mumsy Natural ürünlerini keşfettim. İkinci hamileliğimde önlemimi baştan aldım.

Göğüs ucu bakımı ile ilgili yazımı henüz okumadıysan, doğumundan önce mutlaka gözat: Göğüs ucu bakımı ile ilgili yazımı okumak için tıkla!

Yeni doğan bebeğinizi günde en az 8 kez emzireceğiniz için, doğuma giderken emzirme sürecinde ihtiyacınız olacak herşey yanınızda olmalı.

bebek alişveriş joker bebeği joker cocuk joker baby toys bebek alış veriş

A dan Z ye Bebek Alışverişi

Bebekler için satın alınacak her ürün titizlikle seçilmeli, sağlık bakımından tehlike içermeyen ürünler tercih edilmeli.

Bebek Banyo İhtiyaçları

Bebek banyosu ve cilt bakımına yönelik seçilen kozmetik ürünlerde içeriğinde koruyucu, paraben, sls, parfüm vb. zararlı kimyasalların yer almamalı.

Bebek Şampuanı

Bebeğinizin cildinin PH değerini korumak üzere üretilmiş sabun içermeyen şampuanlar tercih edin. Göz yakmayan, cildi kurutmayan, tamamen doğal içerikli ve kremsiz şampuanlar tercih edin. bebek alışveriş

Bebek Nemlendirici Krem veya losyonu

Bebeklerimizin cildini ve PH dengesini bozmayacak, nem dengesini sağlarken alerjik reaksiyonlara sebep olmayacak tipte organik ürünlere yönelmenizi öneririm. Bebek losyonun içeriğinde paraben, alüminyum ve çeşitli koruyucular olmadığını mutlaka kontrol edin.

Bebek Banyo Küveti

Bebek hazırlıkları yaparken ilk aldığım ürünlerden olmasına karşın, bebek küvetini bebeklerim altı aylık olana kadar kullanmadık. Biz bebeklerimizi elimizde tutarak, yahut oturur vaziyette kucağımızda yıkadık. Banyo küveti 6. aydan 3 yaşına kadar da meleklerimizin vazgeçilmezi oldu. bebek alışveriş

Bebek Küveti Filesi

Küvet filesini bebeklerimin oturmaya heveslendiğinde kullanmaya başladık, 5.5 – 6 ay civarı..  Bebeğinizin ilk banyosundan itibaren bebek küvetini kullanacaksanız bir küvet filesine ihtiyaç duyacaksınız. Bu arada zaman geçtikçe bebeklerimizin ihtiyaçlarına ve annelerin işini kolaylaştırıcı ürün piyasaya sürülüyor. Küvet filesi yerine, bebeğinizi kolay yıkamak için geliştirilmiş alternatif süngerler banyo çözümleri, bebeğinize özel yıkama aparatları var. Küvet filesi ile sınırlı kalmayın bebek banyosunu kolaylaştırıcı ürünlere mutlaka göz atın. 

Bebek Banyo Süngeri

Bebeğimizin ilk 6 ayında herhangi bir sünger vb. malzeme kullanmadık. 6. aydan itibaren doğal sünger kullandık. Ve sık sık süngeri yeniledik. Bebek banyo süngerleri nemli şekilde muhafaza edildiğinden çok çabuk bakteri barındırmaya meyilli bir malzemedir. Yıkanıp kurutulabilen yumuşak pamuklu bezlerle de bebeğinizi yıkayabilirsiniz.

Bebek Sabunlama Bezi

Bebeğimizin ilk 6 ayında sadece su ve şampuan kullandık. Bebeğinizin ilk altı ayında cildini sürterek temizlemek doğru değil. Bebeğinizin altıncı ayından itibaren sabunlama bezi kullanarak yıkayabilirsiniz. Bebek sabunlama bezini sık sık kaynatarak temizlerseniz nemli banyo ortamında muhafaza ettiğiniz bezin hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz. En iyisi bebek sabunlama bezini her banyodan sonra güzelce durulayıp kurutarak saklamak.

Banyo havlusu

Bebeğinizin doğumundan itibaren başlıklı havlu ve ince bir tülbent çok iş görüyor, 2-3 adet edinin. 2 yaş civarı komik görünümlü bornoz kullanarak banyoyu iyice eğlenceye çevirdik.  Bebeğinizi kurulamak için “müslin” bezlerden de kullanabilirsiniz. Müslin bezler her derde deva.

Bebe Yağı

Bebek yağı seçerken mutlaka bebe yağının içeriğini inceleyin. Paraben, alüminyum vb. içeriklerle üretilip üretilmediğini araştırın. Piyasada satılan tüm bebek yağları benim yetişkin cildimde kırmızı benekler çıkarak yoğun kaşıntıya sebep olduğundan, ben bebeklerimde bebek yağı kullanmaktan kaçındım. Birçok bebe yağı yapısı gereği cildin gözeneklerini tıkıyor, bebeğinizin cildine masaj yapmak için bebe yağı tercih edecekseniz organik, katkısız ve koruyucusuz içeriğe sahip bebek losyonlarından tercih etmenizi öneririm.

A'dan Z'ye Bebek Alışverişi Bebek banyosu ihtiyaçları

Bebek Beslenmesi İhtiyaçları

Ağız Bezi 

%100 pamuktan üretilmiş müslin bezlerden bol bol temin ederek evinizde uygun fiyata ağız bezi dikebilirsiniz. Hazırı organiği birçok seçenek var…

Biberon

Doğumdan sonra, hastanede görüşünüz ve izniniz alınmadan bebeğinizi biberonla beslemelerine izin vermeyin. Bebeğiniz hızlı akışa sahip bir biberona alışırsa, emmeyi reddedebilir. Bebeğinizi emzirmekle ilgili ciddi sorunlar ile karşılaştıysanız, anne sütünü kaşık, enjektör ve kupa ile vermeye çalışın. Kaşık ve kupa ile bebeğinizi besleyemezseniz kaşık biberonları deneyin. Bu önerdiğimiz seçeneklerin hiçbirine bebeğiniz alıştıramadıysanız son seçenek olarak biberon düşünün. Biberon seçimi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bpa içermeyen biberonlar tercih edin.

Biberon kurutma alanı

Yıkadığınız biberonları temiz hijyenik bir kurutma alanında kurutmalısınız. Mutfağınız böyle bir alan tahsis edin. Bebeğinizin biberonları için kurutma dalları olan bir kurutmalık tercih etmelisiniz.

Biberon Temizleme Fırçası

Biberon kullanımı, bebeğinizin emmeyi reddetmemesi için ilk zamanlar önerilmez. Eğer çeşitli zaruri sebeplerle kullanmak zorundaysanız, biberon fırçası almayı unutmayın. Ben hala bu tip fırçaları satın almaya devam ediyorum. Dar ağızlı şişelerin içini temizlemek için başka bir çözüm bilmiyorum.

Alıştırma Bardağı

Bebeğiniz 6. aylık olduğunda artık su içmeye başlayacak. Suyu bir süre biberon ile verseniz dahi, bebeğiniz yutkunmayı iyice başardığında alıştırma bardağı ile su içmeye alıştırmalısınız.Bpa içermeyen ağız kısmı yumuşak bir alıştırma bardağı tercih edin.

Sterilizatör

Emziren annenin ilk 6 ay ihtiyaç duymayacağı bir ürün. Emzik, biberon kullanan annenin ise mutlaka satın alması gerekiyor. Yüksek ısıda bebeğinizin eşyalarını steril ederek, çeşitli enfeksiyonlardan ve pamukçuk gibi beslenme sonrası yeterli temizlik ve bakım yapılmamasından kaynaklı ağız içini ilgilendiren sorunları bertaraf edebilirsiniz. İsmini söylerken zorlandığım bu aleti saçma alet, ben kaynatır hallederim diyerek almadım başta. Kızımın biberonlarını, süt sağma makinesinin aparatlarını kaynatarak başladım. Bir iki kere bebeğim çığlık çığlığa ağlarken telaşla elimi yaktım. Baktım hiçbir şeye yetişemiyorum, koşa koşa bir sterilizatör aldım.

Sterilazatör alırken, yüzde 100 kurutma özelliği olmasına dikkat edilmeli. Kurutma özelliği olmayan sterilazatörlerden çıkan biberon ve emzikler ıslak ve nemli kaldığı için bakteri oluşumuna elverişli bir hale geliyor. Bu nedenle yüzde 100 kurutma yapan bir model seçilmeli ya da sterilizasyon sonunda bebek ürünlerinin el değmeden çıkarılıp kurutulması için kurutma dalları kullanılmalı.

Cam Rende

Bebeğiniz yaklaşık 4-6 aylıkken katı gıdalara başladığında,  ilk meyve suları için ihtiyacınız olacak bir ürün.

Yumuşak çatal kaşık

Bebeğiniz 6 aylıkken başladığınız ilk katı gıda denemelerinde ihtiyaç duyacaksınız. Bebeğinizin ani hareketlerinde canı acıtmayacak tipte yumuşak kaşıklar edinin.

Önlük

Bebeğinizin ilk doğduğu andan itibaren kullanılacak bir ürün. Bebeğinizin ilk zamanlarında emzirme sonrası çıkardığı fazla süt ve süt kesikleri için kullanırken, katı gıda denemeleri itibariyle zaruri bir ihtiyaca dönüşür. Günlük kullanım için fular tipi önlükler tercih edebilirsiniz.

Mama Koltuğu

Katı gıdaya geçen bebeğinizin oturması için ihtiyaç duyabilirsiniz. Ama bebeğinizi mama sandalyesinde bırakıp birkaç iş halledeyim diyerek bebeğinizi tehlikeye atmayın.

Saklama Kabı

Sağdığınız sütü, hazırladığınız mamayı, meyveyi, sebzeyi, çorbayı vb. saklamak üzere BPA içermeyen saklama kapları tercih edin.

Tabak takımı

Özellikle kendi başına yemek yemeye alıştırdığınız 9 aylık bebeğiniz için canlı renklerde desenli eğlenceli figürlere sahip tabak, kaşık çatal takımı alabilirsiniz. Aldığınız ürünün sert parçalara, metallere sahip olmadığından emin olun.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari

Bebek ile Gezinti Alışverişi

Araba Koltuğu

Bebeğinizin güvenliği açısından tüm güvenlik testlerini geçen ürünler tercih edin.

Bebek Arabası

Araba koltuğu seçerken hafif, tek elle katlanır ürünler tercih edin. İnsan ilk başta en pahalı en havalı görünümlüleri istiyor ama o arabaları taşımak açmak zor, hele de diğer tarafta bebekle ilgilenirken.

Portbebe

Bebeğinizin ilk 3 ayında bebek arabasında kullanılan bir parça. Bebeğinizin oturmaya başlamasına kadar bebeğiniz yatarak taşınmalıdır. Bebeğiniz ana kucağı ve taşıma koltuğunda 2 saaten fazla vakit geçirmemelidir. Ama 3 ay için böyle bir parça için çok miktarda para harcamak ister misiniz? Karar sizin, portbebeyi bebek sepeti yerine kullandığımızdan çok memnun kaldık. Uzun bir süre bebeklerimizi  yatak odasında bebek arabasının portbebesinde uyuttuk.

Kanguru / Sling

İlk bebeğimde değil ama ikinci bebeğimde kangurudan çok faydalandım, bebeğimi sırtıma bağladım, geçtim mutfağa yemeğimi yaptım, miniği kucağıma bağladım, 3 yaşındaki kızımın elinden tutup alışverişe, parka gezmeye gittim. Uzun süreli kullanımı önerilmemekle birlikte çok rahatlık sağlayan bir ürün. Bunların giyilebilen modelleri var. Her ne tercih ederseniz edin ten teması sağlayan bebeğinizi sakinleştirip size de iki elinizi kullanma şansı veren bir ürün.

Güneş ve Yağmur Tentesi

Bebek arabasında gezdireceğiniz bebeğinizi hava şartlarına göre korumak için rüzgarlık, yağmur tentesi gibi aksesuarlardan edinin. Bebek arabasının şemsiyesini de aldık ama sadece sempatik bir ürün, şemsiye gerçekten çok gereksiz.

Bebek Bakım Çantası

Bebek çantası için, sırt çantası tipinde olanları tercih edin. Kolda taşınan bebek bakım çantaları anneye sadece yük. Bir kolda bebek, bir kolda çanta sizi bunaltacak detaylar. Bebek arabalarının sırt çantası tipinde ve bebek arabasına monte edilebilir bakım çanta modelleri oluyor, ben bebek arabamızın sırt çantasını uzun süre kullandım. Bebeğinizin ihtiyaçlarını taşımak üzere bol bölmeli bir çanta mümkünse anne sütünüzü saklamak üzere soğuk saklama bölmeli bir çanta edinin.

Emzirme Örtüsü

Lütfen eve tıkılıp kalmayın, emzirme örtünüzü bebek bakım çantanıza atın, parkta bahçede ne zaman emzirmek gerekirse bebeğinizi besleyin, hayata devam edin.

Bebek Güvenliği Alışverişi

Bebeğiniz hareketlendiğinde evinizin içinde keşif gezileri başlayacak. Bebeğiniz emekleden önce bebeğinizin güvenliği için evinizde gerekli tedbirleri aldığınızdan emin olun. Yani park yatak hariç aşağıdaki ürünleri 5-6. aylardan itibaren temin edebilirsiniz

Bebek oyun parkı

Bebeğinizin yanında bir süre uzaklaşacaksanız bebeğinizi oyun parkında oynaması için bırakabilirsiniz. Oyun parkında bebeğinize zarar verebilecek küçük parçalar olmadığından emin olun. Oyun parkları çok işlevli ürünler, bebeğinizi uyutmaktan, alt açmaya ve korumaya yardımcı bir ürün. Şart mı? Değil.. Ama benim çok işime yaradı.

Dolap Kapağı Koruyucu

Bebeğiniz oturup, emekleme işini çözdüğünde evde keşif turlarına başlayacak, bu durumda ya erişebildiği dolaplarda kendine zarar verecek ürünleri kaldırarak oluruna bırakabilirsiniz, yahut devamlı dolap toplamaktan bunalma noktasında dolap kapağı koruyucu temin edebilirsiniz.

Güvenlik Kapısı

Özellikle birkaç katlı evlerde yaşayan ailelerin alması zorunlu bir ürün bebek güvenlik kapısı.

Kapı Kolu koruyucu

Kapılarda minikler için tercih ettikleri oyuncaklardan. Basit bir kapı kolu koruyucu ile bebeğinizin kapı ile duvar arasına sıkışmasını engelleyebilirsiniz.

Priz koruyucu

Küçük kızımın kurcalamaktan en çok hoşlandığı parçadır. Gittiğimiz hastane, okul vb. her türlü mekanda açık prizleri tespit edip o minik parmakları ile prizin deliklerini kurcalamak için uğraştığı anlarda hayli zorluk çektim. 🙁 Siz prizleri farketmeden çocuğunuz tespit etmiş hatta ilk hamleyi yapmış bile olabilir.

Sivri kenar koruyucu

Evinizde sivri köşeli eşyaları ya bir süreliğine kullanımdan kaldırın, yahut sivri kenar koruyucularından edinin.

Bebek Giyim İhtiyaçları

Bebek giyim eşyaları alışverişinde ürünlerin üretim standartlarına, yüzde 100 pamuk ve sık dokuma olmasına dikkat edilmeli, aksesuarlı ürünlerden kaçınılmalı. Hava aldırmayan ve terleme yapan polyester ürünler özellikle kışın bebeklerin kolayca hastalanmasına neden olabilir.

Bebeğinizi kendinizden bir kat fazla giydirmeniz yeterli. Bebeğinizi gereğinden fazla sarıp sarmalayarak, terleyerek su kaybetmesine sebep olmayın. Bebeğinizin üşümesinden endişeliyseniz ısısını anlamak için sırtının ısısını kontrol edin.

Body

Bebeğinizin kafasından ve kollarından rahat geçebilen %100 pamuklu bodyler tercih edin. Özellikle baş bölümü genişleyebilen tipte bodyler tercih edin.

Zıbın

Zıbınlar demode kalsa da en kolay giydirilen ürünler, modaya takılmıyorsanız yenidoğan giyiminde zıbınla daha fazla rahat edebilirsiniz.

Tulum

Bebeğinizin uyku esnasında ısısını koruyabilmek için ayaklı tulumlardan temin edebilirsiniz

Patikli patiksiz alt

Yenidoğanın altını günde 5-8 kez değiştireceğinizi hesap ederseniz, tulum yerine patikli/patiksiz altlar sizi daha fazla rahat ettirecek

Uzun | Kısa Kollu Üstler, tişörtler

Baş bölümü geniş üstler tercih edin.

Ayakkabı

Bebeğinizin dışarıda yürüyeceği ana kadar ayakkabıya ihtiyacınız yok, aksesuar olarak alabilirsiniz elbette. Bebeğin yürümeye başladığında bebekler için ayakkabı seçimi ile ilgili yazıma göz atabilirsin.

Şapka & Eldiven

Minikler doğduklarında vücut ısılarını ayarlayamıyorlar. Doğuma giderken elleri ve kafaları için birkaç set yanınıza alın. Tabii jilet gibi kesici tırnakları da atlamamak lazım.

Çorap

Bebeğinizin minik ayacıkları üşümesin.

Bebek odası alışverişi listesi

Bebek Odası Alışverişi

Bebek odasının boyasından başlayarak, öncelikle odanın duvarlarının boyası için yağlı boya yerine; tiner gibi kimyasallarla seyreltilmeyen ve duvarların nefes almasını sağlayan, kokmayan ve hızlı kuruyan su bazlı boyalar tercih edilmeli. Bebek odasının renk seçimine kadar anlattığım bir yazımda daha var blogda.. Renk seçimi için göz atabilirsiniz.

Bebeğiniz 1 yaşın altındayken, yatağına yastık, yorgan ve battaniye gibi yumuşak eşyalar koymayın. Bebeğiniz uykudayken üstünü örtmek yerine uyku tulumları tercih edebilirsiniz. Bebek odası için satın almayı planladığınız mobilyaların boyasının kurşun vb. zararlı maddeler içermediğinden emin olun

Ana Kucağı

Ana kucağı olarak biz ünlü bir markanın ürünü kullanmayı çok denedik ama ilk bebeğimiz hiç hoşlanmadı, ikinci bebeğimiz ise sakin sakin ana kucağında vakit geçirdi. Bebekler ana kucağından ya çok hoşlanıyorlar ya da  çığlık çığlığa nefret ediyorlar 🙂

Bebek monitörü/telsizi

Büyük bir eviniz varsa bebeğinizin uykusunun bölündüğünü ve ağlamasını duyamayabilirsiniz. 2 kanallı uygun fiyatlı bir bebek telsizi ihtiyacı görüyor. Kameralılarda görüntüler karışıyor, bir bakıyorsunuz bir başka evin bebek odası ve hiç tanımadığınız bir bebek. Bebek yerine başka görüntüler vesaire karışıyor, tam evlere şenlik…

Bebek Sepeti

İlk birkaç ay, 3 saatte bir uyanıp beslediğiniz, her ağlamasına kalktığınız bebeğinizin yanınızda yatağınızın yakınında olması çok önemli. Biz sepet yatak yerine kullandığımız bebek arabasının portbebe bölümünü kullandık başta.. Aynı sepet yatak işlevini gördü ve tekerlekleri sayesinde evde istediğimiz yere taşıdık. Yani sepet almadık portbebe alarak daha pahalı bir alışveriş yaptık.

Çarşaf & Nevresim

Pamuklu, organik tekstil ürünleri tercih edin.

Elbise Dolabı

Bebeğinizin dolabının kurşun içermeyen, su bazlı kokusuz boyalı ürünlerden tercih edin. Dolabın çekmecelerinin çocukların güvenliğine uygun olduğundan ve duvara monte edilmiş olduğundan emin olun.

Yan Yastık 

Biz yan yastık kullanmadık, battaniyelerden birini rulo yapıp yanak üstü yatırdığımız bebeğin arkasına destek yaptık. Bir yan yastık satın alabilirsiniz, ama şart değil. Önemli olan bebeğin yan-sırtüstü uykularını belirli sürelerde takip ederek değiştirmek.

Emzirme Koltuğu

Keşke dediğim bir detay. Almadım ama emzirirken iki büklüm olup belim ağrıdığında almadığıma pişman oldum. Şart mı? Değil ama rahat bir koltukta bebeğinizi emzirdiğinizde  farkı farkediyor ve keşke diye içinizden geçiriyorsunuz.

Gece Lambası

Bebeğiniz için bir gece lambası temin etmeyin. Bebeğinizin büyümesi için ihtiyacı olan melatonin hormonu tam karanlıkta salgılanır. Bebeğinizin korkmasından değil yeterli melatonin salgılamamasından endişe duyun.

Karyola

Biz bebek karyolası satın almadık. Kızları odamızda park yatakta yatırdık, sonra da alçak çocuk karyolası ile odasına uğurladık.

Yatak

Nem tutmayan anti alerjik malzemeler kullanılmış kaliteli bir yatak tercih etmek en doğrusu

Yatak Koruyucu Alez

Başta adetten olsun diyerek aldık, sonra çok önemli bir parçaya dönüştü. Özellikle tuvalet eğitimi sırasında evin her yerinde alez vardır.

Yorgan, Pike, Battaniye

Biz ilk heves ünlü bir markadan cicili bicili bir yorgan almıştık ve kızımız 2 yaşına geldi hala kullanmadık. İlk bebeklik döneminde kontrolsüz refleks el hareketleri ile yorganı kafasına çekerek boğulur endişesiyle bir yılı aşkın süre kullanmadık sonrasında da gerek kalmadı. Dışarıda gezintileriniz için ince pamuklu pike ve battaniye alabilirsiniz.

Oda termometresi 

Evin ısısıyla ilgili en önemli detay evin yaz kış 22-24 derecede tutulmasıydı. Evin ısısını hep aynı tutabilmek isterseniz bir oda termometresi bulundurabilirsiniz. Bizim kombinin bir oda termometresi olduğundan evi hep aynı derecede tutabiliyoruz, ayrıca ısınırken tasarruf etmek için kombiye bağlı bir termometre bebekli/bebeksiz evler için zaten son derece önemli.

Alt değiştirme ünitesi

İlk başta satın almadığım alt değiştirme ünitesini devamlı at temizliği ve emzirmeye bağlı bel ağrılarım başlayınca alıp, kızlarımın odasında yerini ayarladık. Bebeklerimin bez değişiklikleri ve giydirme işlerini ayakta dik bir şekilde yapınca bel ağrısından kurtuldum. Bende oldu diye sizde de bel ağrısı olacak diye bir şart yok. Tamamen size kalmış bir ürün, şart değil. Bugün hala bana lüks gelen bir ürün ama çekmeceli bir ürün seçerseniz en azından üst bölümünü kaldırarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Soğuk buhar nem makinesi

Evinizin nem dengesi uygunsa, bebeğinizin burnu kurumuyorsa, bebeğinizi üst solunum yolları enfeksiyonu geçirene kadar çok da ihtiyaç duymayacağınız bir ürün fakat nezle geçiren ve burun tıkanıklığıyla uykusuz huzursuz bebeğiniz için gerekli bir alet.

Bebek Oyuncak Alışverişi

Oyuncak seçimi çocukların beyin gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Ama bebek oyuncağı için bebeğinizin 40’ının çıkmasını bekleyebilirsiniz. Öncesinde renklere, şekillere ve seslere sizin arzu ettiğiniz seviyede tepki vermeyebilir

Bebek Dönencesi

Bebek dönencesi araştırmalarınız sırasında farklı seçenekler ile kafanız karışabilir. Bebek dönencesi seçerken en önemli detay dönencenin parlak canlı renklere sahip olmasıdır. Satın alacağınız bebek dönencesi mutlaka uzaktan kumandası olmalı. Bebek dönencesi bebeğinizin gelişimi için oldukça faydalı bir parçadır. Ve neden pahalı bir ürün olduğu da bebek gelişimindeki önemli rolündendir. Bu arada bebek dönencesi önemli, faydalı derken reklam almıyorum, çok para harcamak şart değil, kendiniz de bebek dönencesi yapabilirsiniz. Dönence ile ilgili tüm detayları anlattığım yazı için tıklayınız

Çıngırak

Bebeğin 40’ndan sonra çıngırağın sesine tepki vermeye başlar. Özellikle ağlayan bebeğin dikkatini dağıtarak sakinleşmesine yardımcı olduğundan ben bu oyuncağa bayılıyorum.

Diş kaşıma oyuncağı

Sert plastik ve sivri köşeli diş kaşıma oyuncağı almaktan kaçının.

Emzik & Emzik Kutusu

Ben her iki bebeğimde de emzik kullanmadım. Emziğin bebek için tonla zararı olmakla beraber, daha az ağlaması, daha kesintisiz uyuması gibi getirileri de var. Seçim sizin, damak yapısının bozulması ve bebeğimin anne memesini reddetmesi riskini ben almadım. Bu konuda görüşleri dinleyin ama kararı siz hislerinizle verin. Bu dünyada kesin doğru diye birşey yok.

Emzik zinciri

Emzik zinciri zararlı bir aksesuar, bebeğinizin kontrolsüz el hareketleri ile boğulmaya götürecek türde problemler yaratabilir

Oyun minderi

3. aydan itibaren bir oyun minderi bebeğinizin kendini avutmasına, motor yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacak.

Kumaş Oyuncak

Bebeğinin kolayca kavrayabileceği ama istemsiz el kol hareketleri sebebiyle canını yakmayacağı kumaş oyuncaklar alabilir, bebeğinizin ilk oyuncağını kendiniz üretebilirsiniz

Oyuncak seçerken nelere dikkat edilmeli  Oyuncakların çocukların beyin gelişimindeki etkileri nelerdir  Çocuklarımız hayal dünyalarını oyuncakları ve kurdukları oyunlara yansıtır çocuk oyuncak seçimi oyuncak seçimi   hangi oyuncak   bebeğim için hangi oyuncak  Oyuncak seçerken nelere dikkat edilmeli

Bebek Temizlik ve Bakımı İhtiyaçları

Bebeğinizin hassas cildi özel ilgi gerektirir. Bebek cilt bakımı ile ilgili detaylı okumak isterseniz tıklayın!

Alkollü Mendil

Yenidoğan bebeğinizin göbek bağı bakımı için alkollü mendillerden ihtiyacınız olacak. Göbek bağı bakımı için tıklayınız!

Alt değiştirme örtüsü

Yenidoğanlar, bezleri açıldığında çiş, kaka yapmaya bayılırlar. Özellikle bebeğinizin sadece anne sütü aldığı dönemde daha  sıvı kaka yaptıklarından mutlaka alt temizliği esnasında bebeğinizin altına alt değiştirme örtüsü serin. Olmazsa olmaz…

Bebek çamaşır deterjanı

Bebeğiniz için granül sabun tercih edin.

Bebek Bezi

Yenidoğan’dan itibaren hangi numara bezleri kullanacağınız ile ilgili yazımıza göz atmak için tıklayın! Ucuz bebek bezi haberlerini paylaştığım bir email grubu var bu arada. Ucuz bebek bezinden haberdar olmak için e-posta adresini bırakabilirsin.

Bebek Bezi Çöp Kutusu

Koku sızdırmaz özellikli çöp kutuları önce gereksiz gelse de bu bebek bezleri bir fena kokutabiliyor ortalığı.

Burun Aspiratörü

İlk bir ay kullanımı önerilmez. Burun temizliği için elinizde altında olması gereken bir ürün. Hastalık dönemleri için O… edinmenizi öneririm. Burun aspiratöründen sizin nefesinizle çekmeniz yerine elektrikli süpürgeye bağlanan modelleri tercih edebilirsiniz. Nasıl olur demeyin, son derece nazik çekiyor. Özellikle bebeğinizin hasta olduğu dönemde siz nefesinizle burun içini temizlemeye çalışırken, bu yolla size de hastalık bulaşıyor.

Buhar makinesi

Bir buhar makinesi edinmeden önce evinizin nemliliğini mutlaka öğrenmelisiniz. Özellikle İstanbul gibi Marmara ve Karadenizde bulunan şehirlerde yaşayan bir çok ailenin evleri yüksek nemli evlerdir ve bir buhar makinesi bu evlerin daha da nemlenmesine sebep olurken, bebek sağlığını oluşturduğu küf mantarı ortamı ile olumsuz etkileyebilir.

Bazı bebekler için gerekli olan buhar makinesi doktora danışılmadan bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında bebeklerin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Eğer buhar makinesi kullanılması gerekiyorsa, her kullanımdan sonra içindeki suyun temizlenmesi gerekir. Temizlenmeyen buhar makinelerinin içindeki su bakteri üretecek ve bir sonraki kullanımda sağlıksız bir buhar üfleyecektir.

Islak Mendil

%100 pamuklu, kimyasal ve alkol içermeyen ıslak mendiller tercih edin.

Sıkıştırılmış Pamuk Mendil

Bebeğinizin alt temizliği için ıslatarak kullanabileceğiz hazır sıkıştırılmış pamuk mendillerden kullanın. Bu şekilde bebeğinizi pişikten koruyabilirsiniz.

Oturak/lazımlık

1 yaşından sonra bebeğiniz çiş kaka yaptığının ayrımına vardığında, tuvalet eğitimine hazırsa bir oturağa ihtiyacınız olabilir. Bir de bunların portatif olanları var, parka bahçeye giderken yanınıza alabileceğiniz modellere de göz atın. Bu listeyi tek tek üşenmeden okudunuz ve buraya kadar geldiyseniz, o zaman size mutlaka tuvalet iletişimi ile ilgili yazılar okumanızı öneririm. Tuvalet iletişimi kitabı da var. Mutlaka edinin. Bebeğiniz ile tuvalet iletişimi erken aylarda başlatırsanız, bu ve aşağıdaki başlıklardan ve harcamalardan temelli kurtulabilirsiniz.

Tuvalet Adaptörü

Her iki kızım tuvalet eğitimine lazımlık ile başlayıp tuvalet adaptörü ile devam etti. Özellikle başka bir şehirde bir otelde yahut bir yakınınızın evinde tuvalet adaptörünü yanınızda taşıyın.

Pişik Kremi

Pişik kremlerinin bir bariyer görevi görenleri ile bir de oluşmuş pişiği iyileştirici seçenekleri var. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren her iki tip pişik kremine de ihtiyacınız var. Her gün pişik kremi kullanmak yerine sadece ihtiyaç dahilinde kullanmaya dikkat etmek lazım. Birçok markanın pişik kreminin içindeki çinko bir süre sonra ciltte tahriş ve soyulmaya sebep oluyor. Pişik sorunu ve popişteki kızarıklık için Mumsy Natural’ın pişik kremini alın. Ben bir tek bu markadan memnun kaldım.

Tarak

Beğendiğiniz yumuşak bir tarak ve fırça seti alabilirsiniz

Termometre

Kombiniz suyun sıcaklığını sabit tutamıyor, bir haşlıyor bir donduruyorsa, ki biz bu soruna çare bulamadık. Dirseğinizle suyun sıcaklığını da ayarlamam derseniz bir duş termometresi alabilirsiniz.

Tırnak Makası – Elektrikli Bebek Tırnak Törpüsü

Yenidoğanın ilk bir ay tırnaklarını kesmeyiniz. Bebek tırnak makası olarak çıtçıt ve makası bir arada almanızı öneririm. Bebek çıtçıt tırnak makası ile daha rahat edeceksiniz. Bir de pilli tırnak törpüleri varki, bence o ince tırnakları kesme derdinden ve endişesinden bizleri kurtarıyor. Mutlaka elektrikli bebek törpülerine bakın

Parmak diş fırçası

Bebeğiniz 6 aylık olduğunda parmak diş fırçası ile macun kullanmadan  dişlerini fırçalayın. Fırçaladıktan sonra su içirin. Parmak diş fırçası bebeğiniz diş çıkarırken diş etlerine masaj yaparak bebeğinizin rahatlamasını sağlayacak da bir ürün.

Ateş Ölçer

Ben kulaktan ölçüm yapan bir ateş ölçer edindim. Doktorumuz kızıl ötesi bir ateş ölçer kullanıyor  ve çok kolaylıkla ateşimizi ölçüyor. Kulaktan ateş ölçer ya da kızıl ötesi ateş ölçer almanız bence şart değil, uygun fiyatlı bir çubuk ateş ölçerde iş görüyor. Ben kızlarımın ateşini kulaktan ölçsemde gene de çubuk ateş ölçer ile  sağlamasını ağız içinden yapıyorum.

Sinek kovucu

Bu sinekler tam da miniğimin yanağından ısırıp kocaman kabartıyor. Doğal olduğunu iddia eden bir sürü sinek kovucu denedim, o kadar doğallar ki tırnağımdaki ojeyi sildiler. Düşünün artık. Sinek kovucu seçerken aman dikkat, zehir saçıyorlar.

Sinek ısırıkları için krem

Sivrisinekler miniğinize musallat olduysa, ufak tefek darbeler, çiziklerde de etkili Mumsy Natural’in BOO BOO Stick’ini mutlaka cebinizde, çantanızda bulundurun.

Marka önerilerimi içeren A’dan Z’ye Bebek Alışverişi Listesi Pdf Dökümanı için tıklayınız

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz