fbpx
Ana Sayfa Çocuk Etkinlikleri Ücretsiz Etkinlikler İstanbul Modern’den yepyeni bir çocuk atölyesi: “Kumdan Kaleler”

İstanbul Modern’den yepyeni bir çocuk atölyesi: “Kumdan Kaleler”

0
İstanbul Modern Sanat Müzesi 5 Ekim 2016 – 8 Ocak 2017 tarihleri arasında “Kumdan Kaleler” ile çocuklara, yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri bir alan sunuyor. Genç İstanbul Modern,Kumdan Kaleler,Dale Murdock,istanbul Modern Sanat Müzesi,haftasonu etkinlik,haftasonu ne yapsam,istanbul çocuk etkinlikleri,çocuk atölyeleri,ücretsiz çocuk atölyeleri,çocuk sanat etkinlikleri,müze etkinlikleri

Genç İstanbul Modern, Çocukları ve AileleriHayallerini İnşa Etmeye Davet Ediyor.

“Kumdan Kaleler”

İstanbul Modern Sanat Müzesi 5 Ekim 2016 – 8 Ocak 2017 tarihleri arasında “Kumdan Kaleler” ile çocuklara, yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri bir alan sunuyor.

5-12 yaş grubundaki çocuklar; 5-12 yaş grubu çocuklu aileler için düzenlenen program, Kanadalı sanatçı Dale Murdock’ın kumdan yaptığı büyük boyutlu mimari yapılardan esinleniyor. Program çocukları kumla özgürce oynamaya, hayal kurmaya, masallar inşa etmeye davet ediyor. Oyunun sanatla buluşturduğu bu atölye çalışmasında çocuklar planlama, inşa etme, yapıya karakter kazandırma ve yapıları bir araya getirerek manzaralar oluşturmayı deneyimliyor.

Program, çoğunlukla herkesin dokunma duyusunu tetikleyen, yaz mevsimini, mutluluğu ve huzuru çağrıştıran, oynayan herkesi büyüleyici bir biçimde akran kılan kum malzemesine odaklanıyor. Sadece yaz aylarında parkta ya da plajda oynanan, çocukluğun vazgeçilmez bir parçası olan “Kumdan Kaleler”, yaratıcılığa ve estetiğe odaklanan bir atölyeye dönüştürerek Genç İstanbul Modern’e taşınıyor.

Programa katılan çocukları ilk olarak, Dale Murdock’ın özel olarak bu program için tasarladığı, kumdan yapılmış devasa bir şehir karşılıyor. Çocuklar, sanatçının farklı formlarda, dokularda ve büyüklüklerde kum yapıları bir araya getirerek oluşturduğu mimariyi inceleyerek programa başlıyor. İkinci adımda çocuklar, kendi hayali şehirleri, kaleleri ve sarayları için bir eskiz çalışması üretiyor. Programın üçüncü adımı, bu tasarımların kumdan yapılara dönüştürülerek somutlaştırılmasını içeriyor. Parmaklarının arasından dökülen kum tanelerini su ile birleştirerek büyüleyici yapılara dönüştürüyor; binalarına, kalelerine pencereler ve süslemeler ekliyor. Oyun ve sanatı buluşturan programda, çocukların kumdan yapıları her etkinlikte yeniden bir araya gelerek yeni manzaralar ortaya çıkarıyor.

Genç İstanbul Modern’in uluslararası etkinlik dizisinin bir parçası olan “Kumdan Kaleler” adlı çalışma, 5 Ekim 2016 – 8 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Genç İstanbul Modern’de çocuklar sanatçıları tanıyor, sanatsal yaratının gizemlerini anlıyor, işlevleri, çağrışımları ve hissettirdikleriyle nesneleri keşfediyor, etkileşimli oyunlarla farklı deneyimler kazanıyor.

“Kumdan Kaleler” adlı program, pazartesi hariç hafta içi her gün saat 10.00, 13.00 ve 15.00’te okul gruplarına ücretsiz olarak düzenleniyor. Hafta sonu programları ücretlidir. Etkinlik takvimi www.istanbulmodern.org’dan takip edilebilir. Bir saat süren “Kumdan Kaleler” atölyeleri 25 çocukla ya da 15 aile ile gerçekleştiriliyor.

Rezervasyon ve ayrıntılı bilgi için: 0212 334 73 41

YORUM YOK

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz