13. Kadıköy Belediyesi Çocuk Tiyatro Festivali’ne Tüm Çocuklar Davetli

0
Ücretsiz Çocuk Tiyatro Festivali

Kadıköy Belediyesi’nden Çocuk Tiyatrosu Festivali | 2014

İstanbul’da Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği 13. Çocuk Tiyatrosu festivali 14 Haziran’da Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda başlıyor.

anne-sinin-melegi-com-ucretsiz-cocuk-tiyatrosu-festivali-ucretsiz-cocuk-aktiviteleri-cocuk-etkinlikleri-rehberi

12 gün boyunca her akşam farklı bir çocuk oyununu seyirciyle buluşturacak festival ücretsiz izlenebilecek. Kadıköy’de Selamiçeşme Özgürlük Parkı’ndaki anfitiyatroda gerçekleşecek festival 25 Haziran’da sona erecek.

Kadıköy Çocuk Tiyatrosu Festivali’ndeki oyunlar her akşam saat 21.00’de başlayacak.

Göztepe’deki park içinde yer alan Amfi Tiyatro’da sahnelenecek oyunlar için, oyun başlama saatinden sonra izleyici alınmayacak.

Festivalde, çocuk tiyatrosu grupları Derme Tiyatro, Altıok Tiyatro, Sarıyer Sanat Tiyatrosu, Tiyatrokare, Masal Gerçek Tiyatrosu, Uygur Çocuk Tiyatrosu, İstanbul Çocuk Sanat, Tiyatro Yeni Çizgi, Tiyatro Alkış, Tiyatro 34, Tiyatro Lir ve Tiyatro Mie oyunlarını sergileyecek.

13. Kadıköy Belediyesi Çocuk Tiyatro Festivali Programı:

14 Haziran Cumartesi

Mutluluğun Peşinde (Derme Tiyatro – 5+ yaş)

“Benim tek dostum var, o da Pırtlak. Beni tek seven ve anlayan o. İşte böyle düşünüyordu henüz yaşamın başında olan karakterimiz Ege. Neydi onu bu kadar yalnızlığa iten? Kimimizin “kuşak farkı”, kimimizin “ebeveynler gereğinden fazla koruyucu” dediği sebeplerdi, onu bu yalnızlığa sürükleyen. Sonrasında ne mi oldu? İzleyelim…”

15 Haziran Pazar

Balerin Prensesler (Altıok Tiyatrosu – 4+ yaş)

“Büyük bir sarayda yaşayan prenses kardeşlerin en büyük tutkusu baledir. Bale yapmayı çok seven Balerin Prensesler, bir gün, daha önce saraylarında hiç görmedikleri bir ana tanık olurlar. Gizemli ve sihirli bir dünyanın kapılarını açacak bir sırrı keşfederler. Bu sihirli yolculuk sonunda prenses kardeşleri büyük bir süpriz beklemektedir.”

16 Haziran Pazartesi

Ağustos Böceği ve Karınca (İstanbul Çocuk Sanat – 3+ yaş)

“Oyumuz, bu güne kadar yanlış anlaşılmış olan Ağustos Böceği’ni gerçek kimliğiyle; sanatçı kimliğiyle anlatıyor. Ağustos Böceği aslında bir sanatçı, bir müzisyendir. Yine oyunumuzda karıncanın durmaksızın çalıştığı için biraz dinlenmeye ve sosyalleşmeye ihtiyacı olduğu anlatılıyor.”

17 Haziran Salı

Neşeli Orman (Masal Gerçek Tiyatrosu – 3+ yaş)

“Neşeli Orman’da bütün hayvanlar dostluk ve barış içerisinde yaşarlar. Ormanda yaşayan Tilki ise, sürekli onları kandırmak istemekte ve onlara karşı kötü düşünceler beslemektedir, ama ormandaki diğer hayvanlar birliktelikleri ve zekaları ile Tilki’yi alt ederlerler. Hayvanlar, oyunun sonunda Tilki’yi affedip, onu da aralarına alırlar ve ormanın adını ‘Neşeli Orman’ koyarlar.”

18 Haziran Çarşamba

Seksen Günde Devri Alem (Sarıyer Sanat Tiyatrosu – 4+ yaş)

“Kahramanlarımız Mr. Fogg ve yardımcısı Paspartu, çevreyi kirleterek dünyayı ele geçirmeye çalışan konseye engel olabilmek amacıyla 80 günlük bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuğa çıkmalarının nedeni, sırayla birçok ülkeye gidip, dünyanın yok olma tehlikesine karşı insanları uyarmaktır.”

19 Haziran Perşembe

Pinokyo (Tiyatro Alkış – 3+ yaş)

Oyuncakçı Gebetto’nun eline güzel ve büyük bir dal geçer. Gebetto, bu daldan insana benzeyen çok güzel bir kukla yapar ve adını Pinokyo koyar. O gece uyurken “Keşke gerçek bir çocuk olsaydın, bana baba diyebilseydin” diye bir dilek tutar ve dileği gerçek olur. Ama Pinokyo’nun bir özelliği vardır; her yalan söylediğinde burnu uzamaktadır. Pinokyo, kendisine doğru söylemenin ne kadar önemli olduğunu anlatacak minik dostlarını bekliyor.”

20 Haziran Cuma

Bir Dostluk Hikayesi (Tiyatrokare – 7+ yaş)

“Oyunda, bir ev köpeği ile bir sokak kedisinin dostluğu ve bu dostluk etrafında yaşanan olaylar anlatılıyor. La Fontaine fabllarında da yer verilen oyun, çocuklara hayvan sevgisini aşılamakta.”

21 Haziran Cumartesi

Zaman Makinesi (Tiyatro 34 – 5+ yaş)

“Okul proje ödevleri için “Zaman Makinesi” tasarlayan iki kafadar, babaannenin bilmeden yardım etmesiyle kendilerini, tam da telefonu icat ettiği sırada Graham Bell’in laboratuvarında bulurlar. Kafadarlar, Bell ve yardımcısını da alarak günümüze dönerler. 1876 yılından günümüze gelen Bell ve yardımcısının yaşadığı şaşkınlıktan kaynaklanan durum komedisi, çocuklara keyifli anlar yaşatırken; aynı zamanda bilim tarihini öğrenmelerine yardımcı olacak.”

22 Haziran Pazar

Yalnız Aslan ve Liyuva (Tiyatro Lir – 3+ yaş)

“Yasak avlanma yüzünden ailesinden ayrılmak zorunda kalan minik aslan Liyuva, yıllarca tek başına hayatta kalmayı başarır. Fakat ovaya gelen belgeselciler sayesinde hayatı hiç beklemediği bir şekilde değişecektir.”

23 Haziran Pazartesi

Parmak Çocuk (Tiyatro Mie – 3+ yaş)

“Parmak Kız, büyülü bir çiçeğin içerisinden dünyaya gelir ve annesinin anlattığı ‘Parmak Çocuk’ masallarıyla büyür. Artık cesur Parmak Kız’ın tek hayali, kendisi kadar minik olan Parmak Çocuk’u bulmaktır. Bir gün yine, ona kavuşma, onunla birlikte oyunlar oynama hayaliyle daldığı uykusunda, yaşlı bir kurbağa tarafından kaçırılıp bataklığa götürülür. Bakalım Parmak Kız, onunla oyun oynamak isteyen kurbağaların elinden kurtulup Parmak Çocuk’a kavuşabilecek mi?”

24 Haziran Salı

Bir Yol Hikayesi (Tiyatro Yeni Çizgi – 3+ yaş)

“Kahramanımız Kofi, küçük bir köyde yaşamaktadır. Köydeki diğer insanlar köyün dışına çıkmaktan çok da hoşlanmazlar. Kofi’nin de onlardan pek bir farklı yoktur. O da diğer insanlar gibi bencil, rahatına düşkün ve tembeldir. Günün birinde büyükbabasının yazmış olduğu bir mektup bulur ve bir yolculuğa çıkmak zorunda kalır. Acaba bu yolculukta Kofi’nin başına neler gelecektir?”

25 Haziran Çarşamba

Güneşe Yolculuk (Uygur Çocuk Tiyatrosu – 3+ yaş)

Dünya giderek kirlenmektedir. Güneş, bu kirlenmeye daha fazla dayanamaz, Dünya’ya ve bu kirliliğe sebep olan tüm insanlığa küser ve ışıklarını göndermeyi bırakır. Acilen bir şey yapılmazsa, Güneş’in Dünya’ya küsmesi çok kötü sonuçlar doğuracaktır. İnsanoğlu çok pişmandır, ama Güneş bir türlü barışmamakta, hatta iletişim bile kurmamaktadır. Güneş’in, çocukları çok sevdiğini bilen insanlar, uzaya içi çocuklarla dolu bir uzay gemisi göndermeye karar verirler.”

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz