Origami Atölyesi – Bir Dileğimiz Var Bin Turnayla

0

23 Şubat 2013 Cumartesi  Çocuk Atölyesi

Origami Atölyesi – Bir Dileğimiz Var Bin Turnayla

Yer: Yapı Kredi Kültür Merkezi, saat: 12.00-13.00

Yöneten: Nazan Tacer

 

Origami Çocuk Atölyesi - Yapı Kredi Kültür Merkezi
Origami Çocuk Atölyesi – Yapı Kredi Kültür Merkezi

Yapı Kredi Kültür Merkezi, doğumunun 111. yılında Nâzım Hikmet’i, Nâzım 111 Yaşında – “Alnımın Çizgilerindesin Memleketim” adlı sergiyle selamlıyor. Bu sergi kapsamında çocuklar için çok özel bir etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

Turna, Türkiye’den Japonya’ya tüm Avrasya’da kutsal sayılan bir kuş. Japon kültüründe ise bin turna (senbazuru) dileklerin gerçekleşmesini inanılan kadim bir simgedir. Origami ile yapılarak bir kolye gibi boyna asıldığı veya ağaçların süslendiği görülür.

Hiroşima’da yaşayan küçük bir kız çocuğu, atom bombasının yaydığı radyasyon nedeniyle hastalandı. “Bin kağıt turna” efsanesindeki inanışına göre sağlığına kavuşacağını düşünerek kağıtları katlayarak turnaları yapmaya başladı. Ne yazık ki ömrü 644 turna katlamaya yetebildi, 1000’e arkadaşları tamamladı. O günden beri turnalar barışın ve silahsızlanmanın simgesi sayıldı.

Nâzım Hikmet ölmeden 1 gün önce, Çocuk Tiyatrosu’na, Hiroşima’lı çocukları ve kağıttan yaptıkları turnaları anlatan “Turnalar” adlı bir oyun yetiştirmesi gerekir. Ölümünden yaklaşık 20 gün sonra Hiroşimalı çocuklardan Nâzım Hikmet adına bir mektupla rengarenk kağıtlardan yapılmış 1000 turna gelir.

Tam 50 yıl sonra bu kez Türkiye’deki çocuklarla bir dilek tutuyoruz. 1000 turnayı tamamlayabilirsek belki Nâzım Hikmet’in bir müzesi kurulur, memleketine dönmüş olur.

Bu etkinlik 10-11 yaş grubu içindir ve 10 çocuk ile sınırlıdır.
Lütfen rezervasyon yapınız.
0212 252 47 00/503

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz