SSM Çocuk Atölyeleri Ocak 2013 Programları

0

SSM (Sakıp Sabancı Müzesi)

Çocuk Atölyeleri

Ocak 2013 Programı

Sakıp Sabancı Müzesi Monet'in Bahçesi 

“Monet’nin Bahçesi” Sergisi Çocuk Programları

Sergiyle paralel düzenlenen programlar kapsamında, çocuklar, dünyayı Monet’nin gözlerinden görmeye çalışıyor. 6 Ocak 2013’e kadar devam edecek eğitimlerde, çocuklar ressamın tablolarında yaratmak istediği renkli atmosferi ve ışığın anlık etkisini görebilecekleri eğitsel oyunların yer aldığı atölye çalışmalarına katılıyor.

 

Hafta İçi Programları

Okul gruplarıyla gelen çocuklar rehber eşliğinde sergiyi gezerek, izlenimcilik kavramını ve Monet’nin hayatını öğrenip, kendi izlenimci resimlerini yapıyor.

 

Hafta İçi Programları Seansları
09.30 – 11.00
10.00 – 11.30
10.30 – 12.00
13.00 – 14.30

 

Hafta Sonu Programları

 

“Fırçam Kendimden Büyük”

4 – 5 yaş grubu için özel olarak tasarlanan atölye çalışmasında, çocuklar, Monet’nin tablolarındaki ışığı, çokrenkliliği ve fırça darbelerini fark edecekleri oyunlar oynuyor. Büyük boy fırçalarla, büyük boy kâğıtlara kendi bahçelerini resmedecek katılımcılar, bu sırada, özel olarak bestelenen Monet şarkısını söylüyor.

 

“Doğaya Başka Bir Gözle Bakmak”

6 – 7 yaş grubunun katılacağı atölye çalışmasında, çocuklar; renkli camlı gözlükler, renkli, desenli, farklı dokularda kâğıtlar ve filtrelerle bahçeyi inceliyor. Böylece, Monet’nin doğayı görme biçimi, renk algısı ve ışığın doğa üzerindeki etkisiyle ilgili farkındalık yaratan eğlenceli görme alıştırmaları yapıyorlar. Monet gibi doğaya bakıp, kendi izlenimlerini resimliyorlar.

 

“Nilüferler, Samanlar, Kavaklar…”

8 – 11 yaş grubu çocukların katıldığı atölye çalışmasında, Monet’in dizi resimleri ele alınıyor. Çocuklar, şövale üzerindeki üçe ayırdıkları kâğıda, atölyede hazırlanan bahçeden, kendileri için seçtikleri bir bitkinin üç farklı anını resimliyor.

 

“Kâğıt Animasyon Atölyesi: Monet’nin Bahçesi’nde Bir Gün…”

Atölye çalışmasına katılan 12 – 14 yaş arasındaki gençler, Monet tablolarındaki ayrıntıları hareketlendiren bir animasyon çalışması gerçekleştiriyor. Japon köprüsünde gezen bir Monet, şemsiyesi uçup giden Camille, sallanan söğütler, uçan kelebekler ve kuşlar… Bu atölyede her şey mümkün oluyor.

 

Hafta Sonu Programları Seansları
11.00 – 13.00
14.00 – 16.00

 

Kitap Sanatının Dijital Hikâyeleri

Sakıp Sabancı Müzesi, Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nun yeniden düzenlenerek sergilenmesiyle paralel tasarlanan program kapsamında, hazırlanan videolarda kitap sanatlarının inceliklerini izleyecek, dijital masada yazıyla oluşturulan figürlere dokunuyor. Tablet bilgisayarlarla minyatür bir dünyanın içine girmelerini sağlayan çalışmalarla, kendilerine verilen bilmecelerin yanıtlarını hareketli minyatürlerde buluyor. Kendi sayfalarını hazırlayarak bu eğlenceli güne ait bir anı yaratıyor.

 

Yaş Grubu8 –10 yaş (2002–2004 doğumlu)
TarihOcak ayı boyunca Salı–Perşembe günleri saat 10.30 – 12.00 Cumartesi günleri saat 11.00-13.00
Yaş Grubu11–14 yaş (1998–2001 doğumlu)
TarihOcak ayı boyunca Çarşamba–Cuma günleri saat 10.30 – 12.00, Pazar günleri saat 11.00-13.00

 

Türk Resim Ustalarının İzinde

Çocuklar, “Tanzimattan Cumhuriyete Türk Resmi” sergisinde, Türk resim sanatının önce Batıya, sonra da Osmanlı topraklarına yaptığı yolculuğa eşlik ediyor. Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne sanat ve sanatçı kavramlarının nasıl değiştiğini ve resimde modernleşmenin öyküsünü, SSM’nin zengin koleksiyonu aracılığıyla öğreniyor. Türk ressamlarını tanıyarak; peyzaj, natürmort, portre, izlenimcilik gibi kavramlar konusunda farkındalık geliştiriyor. Osman Hamdi Bey’le İstanbul mekânlarındaki ayrıntıları keşfedip, Hoca Ali Rıza’nın tablolarındaki İstanbul manzaralarını seyre dalıp kendi manzaralarını resmediyor. Fikret Mualla ile saf renklerin peşine düşüp, Çallı ile özgür fırça izleri bıraktıkları tablolar yaratıyor, Şeker Ahmed Paşa ve Süleyman Seyyid gibi natürmortlar yapıyor.

 

Yaş Grubu:8 –10 yaş (2002–2004 doğumlu)
Tarih:Ocak ayı boyunca Salı–Perşembe günleri saat 13.00 – 14.30 Cumartesi günleri saat 14.00-16.00

 

Çocuk eğitimleri  hakkında ayrıntılı bilgi için: (0216) 550 97 62

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz