Hamilelikte Risk Yaratan Hastalıklar

0
Sağlıklı bir hamilelik için dikkat etmeniz gerekenler. 40 haftalık hamilelik sürecinde sizin ve bebeğinizin sağlığını korumak için bazı kurallara uymalı gerekli önlemleri almalısınız. hamilelik neler yemeli hamilelik neler yenmemeli hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler hamilelik dikkat edilmesi gereken faktörler RAHAT BİR GEBELİK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER HAMİLELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler gebelikte ilk 3 ay boyunca dikkat edilmesi gerekenler Gebelikte dikkat edilmesi gereken konular nelerdir hamilelikte dikkat edilmesi gereken hareketler hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler madde madde hamilelikte dikkat edilmesi gereken yiyecekler hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler kadınlar kulübü hamilelerin yapmaması gerekenler hamilelikte dikkat edilmesi gereken dini konular gebelikte duygusallık ne zaman başlar hamilelerin yememesi gerekenler Hamilelik Bilgi ve Tavsiyeleri Bilmeniz Gereken Her Şey HAMİLELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Hamileyken yapılması ve yapılmaması gerekenler gebelikte nelere Gebeliğin İlk 3 Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir Gebelikte Dikkat edilmesi gerekenler Gebelik döneminde bilinmesi gerekenler Gebelikte dikkat edilmesi gereken konular

Günümüzde pek çok hamilelik sorunsuz bir şekilde tamamlanıyor. Birçok anne bebeğini kucağına sağlıkla almanın mutluluğunu yaşıyor. Ancak hamilelik sürecinde bazı riskli durumlar var ki, hem bebeğin hem de annenin sağlığını tehdit ediyor, hatta ölümlerine bile neden olabiliyor! Hamilelikte yüksek risk oluşturan sorunlar anne adayında önceden var olabileceği gibi, hamilelikte de ortaya çıkabiliyor. Neyse ki anne adayına ait sağlık sorunlarına erken tanı konularak takip edildiğinde hamilelik sağlıklı bir şekilde sürebiliyor.

Hamilelikte Diyabet


Hamileliğe bağlı diyabet, 100 anne adayından yüzde 3-5’ inde görülen ciddi bir sağlık sorunudur. İri bebek, doğumda omuz takılması (doğum travması), yenidoğanda solunum sıkıntısı, yenidoğanda kan şekeri ve kalsiyum seviyesinde düşme, sarılık, erken doğum, anne karnında ölüm (kan şekerinin diyetle düzenlenemediği hamilelerde), çocukluk çağı diyabeti ve obezite hamilelik diyabetinin bebekte neden olduğu sorunlardandır. Anne adayları ise hamileliğe bağlı diyabette şu risklerle karşı karşıya kalıyor: Düşük, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), enfeksiyonlar, zor doğum, vakum ya da sezaryen doğum, doğum sonrası kanama, hamilelikte ortaya çıkan diyabet, uzun dönemde annede diyabet ve metabolik sendrom gibi ciddi tablolar.

Son yıllarda hamileliğe bağlı gelişen şeker hastalığını tespit etmek üzere yapılan şeker yüklemesi testine karşı son derece yanlış bir tepki gelişmiş ve anneler arasında yayılmıştır. Fakat hamilelik sırasında tespit edilmemiş bir şeker problemi sizden daha fazla bebeğinizin sağlığı tehdit ediyor. Özellikle doğum sırasında kan şekeri düzenleme yeteneği vücudu tarafından gelişmemiş bir bebek doğumdan sonra şeker düzeyini kontrol edemez ve doğumundan sonra ciddi ve ölümcül sorunlarla karşılaşabilir.

Şeker yükleme testi için sadece doktorunuzun görüşünü alın, konu komşunuz, hısım akrabanız ve medya kuklası doktorlara itibar etmeyin.

Hamilelik diyabeti için neler yapılıyor?

Hamileliğinde şeker sorunu yaşayan annelere, diyabetik diyet, egzersiz ve gerekirse insülin tedavisi öneriliyor.

Hamilelik Öncesi Diyabet


Hamilelik öncesi diyabet, düşük riskinde artma, erken doğum, doğumsal özürler, anne karnında bebek ölümü, amniyon sıvısının artması, yenidoğanın solunum sıkıntısı, yenidoğanda kan şekeri ve kalsiyum seviyesinde düşme, bebeğin kanında bilirubin seviyesinde artma ve sarılık, kalpte  genişleme, bebekte diyabet riski ve bebek büyümesinde gerilik gibi pek çok sağlık sorununa yol açıyor. Bu hastalık aynı zamanda annenin sağlığını da tehdit ediyor. Diyabetik böbrek ve göz hastalığı, diyabetik sinir harabiyeti, gebelik zehirlenmesi ve enfeksiyonlar, annede en sık görülen sorunları oluşturuyor.

Şeker hastası anne için hamileliği sürecinde neler yapılıyor?


Hem bebeğin hem de annenin sağlığını riske atmamak için hamilelik öncesinde mutlaka bir kadın doğum hekimine ve endokrinoloji uzmanına başvurulmalı. Uygun tedaviyle, gebelik öncesi kan şekeri ideal seviyede tutulduğu takdirde sağlıklı bir hamilelik geçirilebiliyor. Hemoglobin A1C denilen, son 4-8 haftadaki kan şekeri seviyeleri hakkında fikir veren parametrenin ideal seviyede olması gerekiyor. Nöral tüp defekti riskini azaltmak için 400 mikrogram / gün folik asit alması öneriliyor.

Hamilelik zehirlenmesi


Anne adayının tansiyonunun 140/90 mmHg ve üzeri ve beraberinde idrarda protein kaçağı olmasına “Preeklampsi”, bir başka deyişle gebelik zehirlenmesi deniyor. Genel popülasyonda yüzde 6-8 sıklıkla rastlanan hamilelik zehirlenmesi annede beyin kanaması ve beyin hasarı, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve karaciğer yetmezliğine hatta ölüme bile yol açabiliyor. Erken doğuma bağlı sorunlar, anne karnında gelişme geriliği ve ölüm ise hamilelik zehirlenmesinin bebekte yol açtığı sorunları oluşturuyor.

Preeklampsi durumunda neler yapılıyor?

Hafif preeklampsi durumunda anne adayına yatak istirahati öneriliyor. Düşük risk gruplu hastalar kontrollü şartlar altında ayaktan takip edilebiliyor. 37. gebelik haftasının üzerindeki vakalarda, rahim ağzı doğum için uygun olduğunda, annede ciddi bulgular oluşursa veya bebekte kötülük hali varlığında doğum yaptırılıyor. Ciddi preeklampsi durumunda, 34. gebelik haftasının üzerindeki vakalarda doğum gerçekleştiriliyor. 34. haftanın altındaki hastalarda ise kontrol edilemeyen şiddetli yüksek tansiyon, eklampsi (preeklampsi ve nöbet), karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulma, karın ağrısı, inatçı baş ağrısı ve görme semptomları varsa yine doğuma karar veriliyor.

Düzenli takiple rahat bir hamilelik geçirin

Hamilelik süresince yapılan bazı testler hem sizin hem de anne karnındaki bebeğini için yaşamsal önem taşıyor. Hamileliğin 18-23. haftalarında yapılan detaylı ultrason inceleme ile bebeğin dış ve iç anatomisinin değerlendirilmesi ve doğumdaki ağır yapısal anomalilerin önemli bir kısmı saptanabiliyor. Hamileliğin 11-14. haftalarında yapılan ense kalınlığı ölçümü ve ikili test de kromozom anomalisi, doğumsal kalp hastalıkları ve ikiz gebeliklerdeki bazı sorunlar için olası riski önceden belirlenebiliyor. Yüksek riskli hamilelere tanı koymak için bazı durumlarda koryon villus örneklemesi (plasentadan örnek alınması), amniyosentez (bebeğin içinde bulunduğu kesedeki sudan örnek alınması) veya kordonsentez (bebeğin kordonundan kan alınması) gibi girişimler yapılması gerekebiliyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz