Yapı Kredi Kültür Merkezi Yaratıcı Drama ile Kitap Okuma Atölyeleri Ocak 2013 Programı

0

Yapı Kredi Kültür Merkezi Yaratıcı Drama ile Kitap Okuma Atölyeleri 

Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde Ocak ayı boyunca Cumartesi günleri farklı yaş grupları için yaratıcı drama eğitmeni Çiğdem Odabaşı eşliğinde ücretsiz yaratıcı drama ile kitap okuma atölyelerigerçekleştirilecek.

5 Ocak 2013 Cumartesi   Saat: 14.00-14.45

Uğurböceği Sevecen ile Salyangoz Tomurcuk: Mevsimler Kitabı ( 5-6 yaş )

Arıcık Baltazar, Geyikböceği, Cırcırböceği Cancan, Karböceği Yıldız, Gülböceği Lüle, Kızböceği Rüzgâr, Kelebek Peri, Doktor Baykuş ve daha nice sevimli kahraman, Bartos’un ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış maceralarında…

Dayanışma, yardımlaşma, eğlence, merak… Çocukların Macar çocuk yazarı Erika Bartos’un renkli evreninden ve bu minik kahramanlardan öğreneceği çok şey var.

5 Ocak 2013 Cumartesi   Saat: 15.00-16.00

Bitkiler Okulu ( 7-8 yaş )

Yapı Kredi Kültür Merkezi Yaratıcı Drama ile Kitap Okuma Atölyeleri
Yapı Kredi Kültür Merkezi Yaratıcı Drama ile Kitap Okuma Atölyeleri

Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın çocuklara özel bu önemli yapıtının yaratıcı okumasında çocuklar, oyun aracılığıyla bitkiler evreninde gezintiye çıkacak. “Öğrenme” eyleminin yalnızca sınıf sıralarında değil hayatlarının aslında farkında olmadıkları pek çok yerinde yer alabileceğini ve bunun önemini kavrayacaklar.

12 Ocak 2013 Cumartesi   Saat: 10.00-10.45

Mumuk Oyuncakçıda ( 5-6 yaş )

Mumuk küçük bir kız. Önce doğduğu günden biraz büyüyene kadar fotoğraflarından tanıyoruz onu. Sonra Mumuk, harflerin gizini keşfediyor, okumaya, yazmaya, resimler yapmaya başlıyor. Sonra bir gün de oyuncakçı dükkânında karşılaşıyoruz onunla. En çok kendi elleriyle diktiği bebeği seven Mumuk diğer oyuncaklarla birlikte bir gece geçirince onların birçok derdine ortak oluyor.

Fransa’da yaşayan dünyaca ünlü çizerimiz Selçuk Demirel’in kaleminden, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Mumuk Oyuncakçıda kitabının yaratıcı drama ile okuma atölyesinde çocuklar, Mumuk’un renkli yaşamında küçük ama hayal gücünde çok büyük bir gezintiye çıkacak.

Bu atölyeyle çocuklar grup çalışmalarında aktif rol oynarken, çubuktan kuklalarla eğlenceli dakikalar geçirecek.

12 Ocak 2013 Cumartesi   Saat: 11.00-12.00

Kış Masalları ( 7-8 yaş )

Kış Masalları, ilkbahar, yaz ve sonbahar masallarıyla devam eden “Mevsim Masalları” dizisinin ilk kitabı. Her yaştan çocuğun ilgisini çeken bu masallar uzun ve soğuk kış akşamlarında çocukların içini ısıtmakla kalmayacak, dostluğun, sevginin, iyi niyetin önemini, kış mevsiminin güzelliğini bir kez daha hatırlatacak.

12 Ocak 2013 Cumartesi   Saat: 12.30-14.00

İnce Memed 1 ( 13-14 yaş )

Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü, düzene başkaldıran Memed’in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova’nın öyküsüdür. Yaşar Kemal’in söyleyişiyle “içinde başkaldırma kurduyla doğmuş” bir insanın, “mecbur adam”ın romanı.

Bu atölyeyle çocuklar Yaşar Kemal ve başyapıtı İnce Memed’i farklı bir yöntemle yeniden okuma; dilini, yaklaşımını, eleştirisini anlama ve irdeleme fırsatı elde edecekler.

19 Ocak 2013 Cumartesi   Saat: 10.30-11.30

 Küçük Ressam ile Kral Salyangoz ( 6-7 yaş )

Aysun Berktay Özmen’den doğayı, hayvanları ve resim yapmayı seven çocuklara…

Küçük ressamımız Ayça, doğadan bulduğu nesneleri boyamayı çok seviyormuş. Taşların, hayvan kabuklarının üstlerini boyuyormuş. Böylece, sanki bütün bu nesnelere hayat veriyormuş. Bir gün Ayça, bahçede gezinirken büyük bir salyangoz kabuğu bulmuş.

Sevinçle eve götürüp güzelce boyamış. Onu bir kral olarak hayal etmiş. Çalışmaktan yorgun düşünce, başını masaya dayayıp uyuyakalmış. Gözlerini açtığında bir de ne görsün! Salyangoz balkon kapısından dışarı çıkıyor! Meğer canlı bir salyangozu boyamış! Salyangozun başına ise neler neler gelmiş!

19 Ocak 2013 Cumartesi   Saat: 11.45-12.45

Her Güne Bir Oyun ( 8-10 yaş )

Türk ve dünya kültürlerinden seçilen birbirinden zevkli geleneksel çocuk oyunları, birbirinden eğlenceli deneyler, dünyanın dört bir yanında milyonlarca çocuğun severek oynadığı tablalı oyunlar, gölge oyunları, sözlü oyunlar- hepsi ayrıntılı tarifler ve küçük birer tarihçeyle. Bol kahkahalı, bol şamatalı günler için özel olarak tasarlanan Her Güne Bir Oyun, yılın her günü için farklı bir eğlence öneriyor.

Bu atölyede çocuklar sadece oyun oynamayacak, bu defa oyun kavramını sorgulayacaklar. Oyun ve kurallarının ülkeden ülkeye gösterdiği çeşitlilik ve bunun kültürel zenginliği üzerinde durulacak, çocukların belki ilk kez “oyun”a farklı bir bakış geliştirmelerini sağlayacak. Çocuklar kendi oyun gruplarını oluşturacak farklı ülkelerin yepyeni oyunlarını keşfe çıkacaklar.

26 Ocak 2013 Cumartesi   Saat: 10.30-11.15

Kırmızı Kanatlı Baykuş ( 5-6 yaş )

Küçük baykuşun kanatları kırmızı ve güçlü değildi. Keşke bir arkadaşı olsaydı, onunla ne çok oyun oynardı. Belki uçmasına yardım ederdi.

Rüzgârlı bir gece üzgün üzgün otururken bir çıtırtı duyuldu. Küçük bir fareydi bu… Küçük baykuş ile farenin dostluğuna dönüşen hikâyesini Feridun Oral yazdı ve resimledi.

26 Ocak 2013 Cumartesi   Saat: 11.45-13.00

Yavru Gurmeye Masallar ( 9-11 yaş )

Yavru Gurmeye Masallar’ı okuduktan sonra çocukların hayatı değişecek. Belki, içlerindeki aşçıyı keşfedecekler… Belki de, kitabın kahramanı Öykü’nün, kardeşinin sevmediği sebzelerle ilgili fikrini değiştirmek için anlattığı masallarla, içlerindeki oyuncuyu ya da yazarı keşfedecekler…

“Enginar Kılığında Bir Gurme” bölümüyle başlayan kitap, “Balkabağı ve Canavarlar”, “Savaş Karşıtı Kahraman Pırasa”, “Yalova’da Böğürtlen Avı” ya da “Vampirler ve Sarmısak” gibi değişik başlıklarıyla bile ne kadar eğlenceli bir kitap olduğunu ele veriyor. Sadece eğlenceli değil, yemeklerle ilgili verdiği bilgilerin, tariflerin, masalların, anıların yanı sıra Tanrılar Tanrısı Zeus’tan Şilili şair Pablo Neruda’ya, çizgi film kahramanı Heidi’den vampir Dracula’ya kimler kimler geçmiyor ki kitabın içinden…

Bu sıra dışı kitabın yaratıcı okumasında çocuklar aynı zamanda sağlıklı beslenme konusunda yeni bir yaklaşım kazanacaklar.

 

Etkinlikler ücretsiz olup 24 çocuk ile sınırlıdır.

Rezervasyon için  0 212 252 47 00 ( Dahili :503 ) no.lu telefonu arayabilirsiniz.

Adres:  Yapı Kredi Kültür Merkezi İstiklal Caddesi No: 161-161A Kat: 4 Beyoğlu İstanbul

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz