İkinci çocuk ne zaman yapılmalı?

0
İki Gebelik Arasındaki İdeal Süre Nedir? İki hamilelik arasında geçmesi gereken ideal süreyi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 24 ay olarak belirtir. İki hamilelik arasındaki bu süre 6 aydan az ise çok kısa, 5 yıldan fazlaysa ise uzun kabul edilir. ikinci gebelik için ideal süre ikinci hamilelik ne zaman olmalı ikinci cocuk ne zaman yapilmali hamilelik zamani ikinci çocuğu ne zaman yapmalı ikinci bebek ne zaman yapılmalı sezeryan doğum arası kaç yıl olmalı sezeryan doğum arası ne kadar olmalı sezeryan doğumların arası kaç yıl olmalı sezeryan doğumların arası kaç yıl olmalı sezeryan doğumların arası kaç yıl olmalı 2 çoçuk ne zaman olmalı İkinci çocuğa karar vermek Kardeş için en doğru zaman ne zaman İkinci bebeğini ne zaman düşünmeli

İki Gebelik Arasındaki İdeal Süre Nedir?

İki hamilelik arasında geçmesi gereken ideal süreyi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 24 ay olarak belirtir. İki hamilelik arasındaki bu süre 6 aydan az ise çok kısa, 5 yıldan fazlaysa ise uzun kabul edilir.

Tıp otoriteleri verilere bakarak, bu sürenin 18 aydan az olmasının gebelikte riskleri artırdığı ile ilgili uyarılarını yapıyor.

Ancak sağlıkla ilgili her durum ve koşulda olduğu gibi, bu konuda da anne adayının ve gebeliğin sağlık koşulları öncelikli önem taşıyor.

Doğumun ardından 1-2 yıldan az bir süre geçtikten sonra ikinci kez hamile kalan anne adayının vücudunun işleyişi, metabolizması, hormonları henüz normale dönmediğinden sorunlar yaşanabilmektedir.

Bu sorunlardan en sık karşılaşılanı anne adayının anemi (kansızlık) sorununu yaşamasıdır. Bunun yanısıra, yeterli süre beklemeden ikinci bebeğe hamile kalan anne adayının bebeklerinin düşme riski, yapısal anomali görülme olasılığı artıyor. Bu tür kısa aralıklarla oluşan gebeliklerde genellikle bebek normalden daha düşük ağırlıkta doğabiliyor.

35 Yaş Altı Kadınlarda İkinci Gebelik Süresi

35 yaşın altında bulunan kadınların ikinci gebelik için, en az 18-24 ay beklemeleri tavsiye edilirken, 35 yaşın üzerinde bulunan kadınların hamileliklerinde yaşa bağlı olarak bazı gebelik risklerinin ortaya çıkabileceği göz önüne alınarak, bu yaştaki anne adaylarının bulundukları yaşı daha fazla aşmadan gebelikler arasındaki süreyi biraz azaltmaları, ancak bu sürenin en az 1 yıl olması tavsiye edilir.

Konunun uzmanları tarafından gebelikler arasında beklenmesi tavsiye edilen bekleme süresinin, bir önceki hamilelik ve doğumdan kaynaklanan çeşitli rahatsızlıkların ve yıkımların tamamen iyileşmesi için hayati önem taşıdığına dikkat çekilir.

 

Sezaryen doğum arası kaç yıl olmalı?

 

Sezaryenden sonra anne adayındaki kesiden oluşan dikişin iyileşebilmesi için bir süreç gerekiyor. Bu yüzden anne adayının bir sonraki gebelikten en az 6 ay korunması öneriliyor.

 

2 çocuklu bir anne olarak bana gelirsek…

 

Malum benim de 2 çocuğum var ve benim kızlarım 2.5 yıl arayla doğdu. 2.5 yıl arayla doğan çocuklarımın ikisi de bakıma muhtaç oldukları bu bebeklik dönemlerinde, temelde bakım ihtiyaçlarını karşılandığı anlarda ilgi gördükleri için ben bu 2.5 yıllık arayı az buluyorum. Bir bebeğimi emzir, yatır kaldır ile uğraşırken 2.5 yaşındaki kızıma yetemedim ve ikisine de yeterli ilgi ve şefkat gösteremedim. Bakım işleri, yemek işleri, derleme toplama işleri arasında bebeklerimi sevme anlarını sık sık ıskaladım. İkinci kızım Vera’nın geliş haberi bir sürprizdi. Haberi paylaştıklarımız, aman ne güzel peş peşe kızlar birbirini büyütür, birlikte oynarlar dediler. Nerden biliyorlardı? Bilmiyorlardı kulaktan dolma bilgiydi ve benim 2 bebekli hayatım perişan olma, yetememe duygusuyla geçti. Bebeklerin yeme içme, altı temiz karnı sancısız olsun işlerinden, çocuklarımı yeterince sevip okşayamadığımı, onların her anını seyredemediğimi farkettim bu sabah. Ben bu sabahları sık sık yaşıyorum. Annelik devamlı bir vicdan muhasebesinden oluşuyor.

İkinci çocuk düşünüyorsanız şimdiden ilk hamileliğinizde yaşadığınız göğüs ucu çatlaklarını gayet net hatırlıyorsunuz, bu defa göğüs ucu çatlakları için hamileliğinizde önlem alın. Yazımı okumak aşağıdaki görsele mutlaka tıklayın.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir göğüs ucu yarası için krem emziren annenin göğsünün yara olması emziren annelerin göğsündeki yara nasıl geçer emziren annelerin gögüs ucu yaraları nasıl geçer emzirirken gögüslerin yara olmaması için gögüs ucu yarasi emziren memede yara bebek emzirirken memenin yara olması gögüs yarası emzirirken gögüs yarası nasıl geçer meme ucu yarası nasıl geçer gögüs ucu yarası emziren annenin gögüs yarası nasıl geçer meme ucu yarası nasıl gecer emzirme gögüs yaraları emzirirken memede çatlak emziren anne göğsünde yara göğüs ucu yarası  gögüs yaraları nasıl geçer emziren anne memede çatlak emzirme sonrası memede yara emziren annede memede çatlak meme yara emzirme döneminde memede yara emzirirken memede oluşan yaralar meme başı çatlak meme ucuna emzirmede memede çatlak tedavisi göğüs çatlağına ne iyi gelir gögüs ucu yaralari gögüs çatlagina ne iyi gelir bitkisel gogus ucu yaralari göğüs ucu çatlaması gögüs ucu kremi tavsiye gögüs ucu çatlakları nasıl geçer gögüs ucu yaraları gögüs ucu yarası için gögüs ucu yarasına ne yapılmalı ilk emzirmede yara olmaması için emziren annenin gögüs ucu yarası bebek emzirirken gögüs ucu yarası göğüs ucu yara meme ucu yara kremi meme ucu çatlaklari gögüs ucu yara gögüs yarasi icin krem göğüs ucu yarasi meme ucu catlamasi gögüs uçları yaralarına ne iyi gelir emziren anne meme ucu gogus ucu yara kremi gögüs yaraları için kremler gögüs ucu yaraları için ne yapılmalı gögüs yaralarına iyi gelen kremler göğüs ucu yaralari meme ucu yara  gögüs ucu catlakları icin emziren annede gögüs yaraları göğüs ucu yaraları meme catlaklari göğüs ucu çatlak göğüs ucu yarası nasıl geçer emzirirken gögüs yaraları doğum sonrası memede çatlak gögüs yarasına ne iyi gelir meme basi catlaklari emziren annelerin gögüs ucu yarasına ne iyi gelir meme catlagina ne iyi gelir gögüs ucu çatlakları için ne yapmalıyız gögüs ucu yaraları için krem gögus ucu catlaklari ne zaman geçer gögüs ucu yarası için krem emzirirken göğüs ucu yarası gögus ucu catlaklari gögüs ucu yaraları ne zaman geçer meme ucu yarasına ne iyi gelir  meme yaraları göğüs çatlağı kremi göğüs çatlaklarına ne iyi gelir gögüs ucu yaraları için emzirme döneminde gögüs yarası gögüs ucu yarası nasıl iyileşir  meme başı çatlağı  meme çatlaklarına ne iyi gelir gögüs ucu yarası nasıl geçer gögüs ucu catlakliklari meme ucu çatlaması gögüs ucu yarası nasıl düzelir gögüs ucu yarasi kadınlar kulübü en iyi meme ucu kremi emzirirken meme ucu gögüs çatlakları için ne yapmalıyız dogum sonrası gögüs yaraları emzirme memede yara dogumdan sonra gögüs yaraları meme ucu yarasina ne iyi gelir emzirmede memenin yara olması meme yarasi meme ucu yarıkları


 

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. yeni doğan bebek alışveriş bebek eşyaları bebek alışver listesi bebek eşyalari  bebe alışveriş

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz