SSM’nin Mart Ayı Atölyeleri Çocukları Bekliyor!

0

SSM’nin Mart ayı atölyeleri çocukları bekliyor!

Sakıp Sabancı Müzesi'nden ücretsiz çocuk atölyeleri
Sakıp Sabancı Müzesi’nden ücretsiz çocuk atölyeleri

Kitap Sanatının Dijital Hikâyeleri

Öğrenciler, çağdaş bir tasarım ve sergileme anlayışıyla yeniden düzenlenen Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu teşhirine paralel hazırlanan videolarda, kitap sanatlarının inceliklerini izliyor, dijital masada yazıyla oluşturulan figürlere dokunuyor. Tablet bilgisayarlarla minyatür bir dünyanın içine girmelerini sağlayan çalışmalarla, kendilerine verilen bilmecelerin yanıtlarını hareketli minyatürlerde buluyor. Kendi sayfalarını hazırlayarak bu eğlenceli güne ait bir anı yaratıyor.

Hafta İçi: Pazartesi hariç her gün 10.00 – 11.30

Hafta Sonu: 11.00 – 13.00

Yaş Grupları: 6-7 yaş için: 9 Mart, 10 Mart ve 30 Mart /  8-9 yaş için:16 Mart, 17 Mart ve 31 Mart  / 10-11-12 yaş için: 23 Mart ve 24 Mart

Rezervasyon için tıklayınız.

Türk Resim Ustalarının İzinde

Çocuklar,  SSM Resim Koleksiyonu’ndan geniş bir seçki sunan  “Tanzimattan Cumhuriyete Türk Resmi” sergisinde, Türk resim sanatının önce Batıya, sonra da Osmanlı topraklarına yaptığı yolculuğa eşlik ediyor. Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne sanat ve sanatçı kavramlarının nasıl değiştiğini ve resimde modernleşmenin öyküsünü, SSM’nin zengin koleksiyonu aracılığıyla öğreniyor. Türk ressamlarını tanıyarak; peyzaj, natürmort, portre, izlenimcilik gibi kavramlar konusunda farkındalık geliştiriyor. Osman Hamdi Bey’le İstanbul mekânlarındaki ayrıntıları keşfediyor, Hoca Ali Rıza’nın tablolarındaki İstanbul manzaralarını seyre dalıp kendi manzaralarını resmediyor. Fikret Mualla ile saf renklerin peşine düşüp, Çallı ile özgür fırça izleri bıraktıkları tablolar yaratıyor, Şeker Ahmed Paşa ve Süleyman Seyyid gibi natürmortlar yapıyor.

Çocuklar, SSM Resim Koleksiyonu’ndan geniş bir seçki sunan “Tanzimattan Cumhuriyete Türk Resmi” sergisinde, Türk resim sanatının önce Batı’ya, sonra da Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne sanat ve sanatçı kavramlarının nasıl değiştiğini ve resimde modernleşmenin öyküsünü, SSM’nin zengin koleksiyonu aracılığıyla öğreniyor. Türk ressamlarını tanıyarak; peysaj, natürmort, portre, izlenimcilik gibi kavramlar konusunda farkındalık geliştiriyor. Osman Hamdi Bey’le İstanbul mekanlarındaki ayrıntıları keşfediyor, Hoca Ali Rıza’ nın tablolarındaki İstanbul manzaralarını seyre dalıp kendi manzaralarını resmediyor. Fikret Mualla ile saf renklerin peşine düşüp, Çallı ile özgür fırça izleri bıraktıkları tablolar yaratıyor, Şeker Ahmed Paşa ve Süleyman Seyyid gibi natürmortlar yapıyor.

Hafta İçi: Pazartesi hariç her gün 13:00 – 14:30

Hafta Sonu: 14.00 – 16.00

Yaş Grupları: 6-7 yaş için: 9 Mart, 10 Mart ve 30 Mart / 8-9 yaş için: 16 Mart, 17 Mart ve 31 Mart / 10-11-12 yaş için: 23 Mart ve 24 Mart

Rezervasyon için tıklayınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz