Önemli Uyarı: Hamilelikte makyaj yapmak kısırlığa neden olabilir!

0

Edinburgh Üniversitesi’nden bir grup uzmanın yaptığı araştırmalara ve deneylere göre hamileliğin ilk evrelerinde makyaj yapmak erkek bebeklerde kısırlık riskini artırıyor.

Hamilelikte makyaj sakıncalı
Hamilelikte makyaj sakıncalı

Hamilelik çok dikkatli atlatılması gereken bir dönemdir. Hem kendiniz hem de bebeğinizin sağlığı için normal hayatınızdaki pek çok aktiviteden uzak durmanız gerekir.

Alkolden sigaraya, seçtiğiniz kıyafetlerden gidiğiniz ayakkabılara kadar her şey bebeğinizin sağlığını etkiler. hamile bir kadının yaptığı makyajın içerisinde bulunan kimyasal maddelerin bebeklerini etkileyebileceği düşüncesiyle yola çıkan araştırmacılar konu ile ilgili ilginç bir sav ortaya koyuyor.

Edinburgh Üniversitesi’nden bilim adamları hamilelik döneminde kullanılan makyaj malzemelerinin bebeklerin kısırlığına neden olabileceğini belirtiyor. Makyaj malzemelerinde kullanılan bu kimyasal ürünler hamile fareler üzerinde denendi. Deney sonucunda bu bileşiklerin dişi hormon profilini bozduğu ve erkek üreme sistemini olumsuz yönde etkilediği görüldü. Erkek üreme sistemi hamileliğin 8-12. haftalarında gelişiyor.

Henüz kesin bir sonuca varılmamış olsa da uzmanlar hamileliğin ilk evrelerinde annelerin makyaj yapmamalarını öneriyor.

14 Temmuz 2011 Milliyet

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz