Hamilelikte makyaj yapmak kısırlığa neden olabilir!

0
Hamilelikte makyaj yapmak kısırlığa neden olabilir!

Edinburgh Üniversitesi’nden bir grup uzmanın yaptığı araştırmalara ve deneylere göre hamileliğin ilk evrelerinde makyaj yapmak anne karnındaki erkek bebeklerde kısırlık riskini artırıyor.

Hamilelik keyifli heyecanlı bir bekleyişin yanısıra annenin sağlığına çok dikkat etmesi gereken bir süreçtir. Hem kendiniz hem de bebeğinizin sağlığı için normal hayatınızdaki pek çok aktiviteden hamileliğiniz süresince uzak durmanız gerekir.

Alkolden sigaraya, seçtiğiniz kıyafetlerden giydiğiniz ayakkabılara kadar bir çok seçiminiz bebeğinizin sağlığını etkiler. Hamile bir kadının yaptığı cilt makyajı ile makyaj malzemelerinde   bulunan kimyasal maddelerin ciltten emilerek anne karnındaki bebeklerini etkileyebileceği düşüncesiyle yola çıkan araştırmacılar konu ile ilgili ilginç bir sav ortaya koyuyor.

Edinburgh Üniversitesi’nden bilim adamları hamilelik döneminde kullanılan makyaj malzemelerinin bebeklerin kısırlığına neden olabileceğini belirtiyor. Makyaj malzemelerinde kullanılan bazı şüpheli kimyasal ürünler hamile fareler üzerinde denendi. Deney sonucunda bu bileşiklerin dişi hormon profilini bozduğu ve erkek üreme sistemini olumsuz yönde etkilediği görüldü. Anne karnındaki erkek bebeklerin üreme sistemi hamileliğin 8-12. haftalarında gelişiyor.

Uzmanlar hamileliğin ilk evrelerinde annelerin makyaj yapmamalarını öneriyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz