Eğlenceli Gerçekler | Tırtılların 4000 kası vardır

Tırtıllar hakkında ilginç bilgiler

0
eğlenceli gerçekler,tırtılların ilginç özellikleri,Tırtıllar Kendilerini Nasıl Korur,İlginç Bilgiler,Kelebekler Hakkında İlginç Bilgiler,Kelebeklerin ilginç özellikleri,Tırtıllar Hakkında İlginç Bilgiler,tırtılların ilginç özellikleri,bunları biliyormusunuz, eğlenceli bilgiler,çocuklar için ilginç bilgiler, tırtıllar hakkında bilmek istedikleriniz, tırtıl nedir,tırtıl kelebeğe mi dönüşür,tırtılların kaç bacağı vardır,tırtılların kaç gözü vardır

Bir tırtıl için atıştırmak; 7 gün 24 saat süren bir görevdir

İleride kelebek olacak tırtılın görüntüsü, hiç de kelebek olacakmış izlenimi vermez. Ama metamorfoz yani dönüşüm için tırtılın bol miktarda gıda ve enerjiye ihtiyacı vardır. Dönüşümü gerçekleştirebilmek için, bir tırtıl yumurtadan çıkıp pupa(pupa evresi kozada dönüşümü beklediği evredir) olana kadar yemeye devam eder. Böylelikle bazı tırtıllar, bu sürede 100 katı büyüklüğe ulaşabilirler.

Tırtılların vücutlarında 4000 adet kas vardır

Biz insanların bedeni gibi büyük bir alanda dahi toplam 629 kas olmasına karşın bu küçücük bedene sahip tırtıllarda 4000 kas olması şaşırtıcı gelse de, bulundukları objeler üzerinde tutunmak ve ilerlemek için bu kaslara ihtiyaçları var.

Biliyor musunuz?

Tırtılların sadece baş kısmında 248 adet kas vardır. Çoğu tırtılın uzun gövdesi 13 bölümden oluşur.

Tırtıllar genellikle bitkilerin yaprakları arasında yaşarlar. Tırtıllar annelerinin yumurtladığı ağacın yapraklarını yiyerek beslenirler.Bazı kuşlar ve böcekler gibi tırtıllarla beslenen hayvanlar vardır. Tırtılların ise kendilerini düşmanlarından korumaya yarayan ilginç özellikleri vardır. Tırtıllar renkleri ve desenleri sayesinde kolay kamufle olabilirler. Bazı tırtıllar yaşadıkları ve beslendikleri ağacın yaprakları ile aynı renktedir, bazıları diğer canlıların saldırılarından korunmak için dikenlere sahiptir. Bazı tırtıllar tükettikleri bitkilerin zehirlerini kendilerini savunmak için kullanır, bazıları ise kötü koku salarak düşmanlarından kurtulmaya çalışır. Bazı tırtıllarda gündüzleri bulundukları dalda kamufle olarak ölü taklidi yapar. 🙂

Kuşlar ve böcekler gibi canlı türlerinin gıdası olabilen tırtılları ayrıca bazı Botswanalılar yemek öğünleri arasında çerez olarak kurutulmuş tırtıl olarak atıştırırlar.

Tırtılların dönüştüğü kelebeklerin 1 günlük bir ömrü mü var sence? Kelebeklere dair eğlenceli bilgiler okumak ister misin? Hemen tıkla!

Tırtıllar hakkında ilginç bilgiler; Tırtılların 4000 adet kası vardır ve neredeyse 7 gün 24 saat yemek yerler

1 Yorum

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz