Hafta hafta hamilelik: Hamilelikte 27. Hafta

0

Hamilelikte 27. Hafta hafta gebelik hamilelik

(Hamilelikte, 26+0, 26+6. Günler)

27 Hafta Hamilelik (Gebelik) Ultrason Görüntüsü
27 Hafta Hamilelik (Gebelik) Ultrason Görüntüsü

Hamilelikte 27. hafta itibariyle bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 32-36 cm, kilosu ise 850- 950 gramdır.

Bebeğiniz büyümeye devam ediyor. Gebelikte 27. hafta itibariyle karnınızda çatlaklar oluşmaya başlayabilir. Bunu en aza indirmek için bol bol su içmelisiniz, çatlak önleyici krem kullanmalısınız ve aşırı kilo almamalısınız. Bu demek değil ki diyet yapacaksınız, elbette beslenmenize dikkat edeceksiniz ama aşırıya kaçmadan yemenizi tavsiye ederiz. Zira aç bile kalsanız; bebeğiniz gelişimini tamamlamak için gerekli olan vitamin, mineral, kalsiyum gibi maddeleri sizin vücudunuzdaki kaynaklardan alır, dolayısıyla bu durum sizde istenmeyen sebeplere yol açabilir, örneğin dişlerinizin düşmesi, saçlarınızın aşırı dökülmesi vb. gibi. Bu nedenle ideal kiloda olmak hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için önemli.

27. gebelik haftasında göbek deliğiniz dışarı çıkabilir, bu durum hemen hemen her hamile kadının başına gelmektedir ve kalıcı bir durum değildir, doğumdan kısa bir süre sonra göbeğiniz eski çukur haline geri döner. Göbeğinizde tüylenme meydana gelebilir, bu durumda tamamen normaldir ve genellikle erkek bebek annelerinde daha sık rastlanır.

Anne adaylarının  %20-30’unda karnında  (göbeğinde) “Linea Nigra” adlı karın boyunca, göbek deliği hizasında koyu bir çizgi ortaya çıkmaktadır (Benim her iki hamileliğimde bu çizgi oluştu). Kız kardeşimde şu an hamile onda da bu çizgi oluştu. Doğumdan 3-4 ay kadar sonra bu çizgi tamamen kaybolmaktadır. Korkulacak bir durum değildir. Her hamile bayanın karnında bu kahverengi düz çizgi oluşmamaktadır.

Rahminiz akciğerlerinize doğru büyümeye devam ettiği için göğüs kafesinizde ağrı ve batma şikayetleri olabilir hatta nefes almakta zorlanabilirsiniz. Böyle bir durumda sol tarafınıza yatmanız ve yüksek yastık kullanmanız tavsiye edilir. Salgılanan hormonlar sayesinde annenin dakikalık nefes alma sayısı arttığı için bebeğe giden oksijende herhangi bir azalma olmaz. Eğer öksürük şikayetiniz olursa her gün  ayvayı kaynatıp suyunu ılık olarak içmenizi ve pişirdiğiniz ayvaları da yemenizi tavsiye ederiz.

Uyumakta güçlük çekiyorsanız eğer bunun sizi ruhsal olarak etkilemesine izin vermeden basit önlemlerle uyku kalitenizi yükseltebilirsiniz. Uyumadan önce temiz havada yarım saat yürüyüş yapmak, ılık bir duş almak, kitap okumak, nevresim ve çarşafınızı mis kokulu temiz olanları ile değiştirmek, sevdiğiniz bir filmi izlemek, olumsuz duygu ve düşüncelerden uzak durmak. Uyumadan önce ağır yemeklerden uzak durmak hem midenizin yanmasını engeller hem de uyumanızı ve rahat nefes almanızı sağlar.

27 Haftalık Erkek Bebek Görüntüsü 3 Boyutlu (3d)
27 Haftalık Erkek Bebek Görüntüsü 3 Boyutlu (3d)

Mide yanması ve ekşimesi yaşıyor olabilirsiniz. Baharatlı, acılı, ekşili (turşu), bol salçalı vb. yiyeceklerden uzak durmalısınız, doktorunuzun verdiği mide ilaçlarını kullanmalısınız. Özellikle mide asidindeki artış yemek borusunu tahriş edeceği için ses kısılması, boğazınızda yanma ve batma gibi şikayetlere sebep olabilir. Bu nedenle doktorunuzun verdiği ilacı her gün düzenli kullanmalısınız.

Belinizde ağrılar olabilir, daha dik ve uygun duruş pozisyonunu bulmak için çalışmaya devam etmelisiniz. Düzenli hergün yürümek bel, sırt ağrısı yaşamanızı büyük oranda engelleyecek. Hamileliğinizde yürümeye, spora gereken önemi vermenizi ve muhakkak kendinize yürüyüş için zaman ayırmanızı tavsiye ederiz.

Hamileliğinizin 27. haftası itibariyle bebeğinizin hareketleri eskisine göre çok daha güçlü olacaktır. Eskiden minik kıpırtılar gibi hissettiğiniz hareketler artık daha güçlü tekmeleme, itme ve dönme şeklinde olacak. Bebeğinizin güçlendiğini gün be gün daha yakından hissedeceksiniz.

Hamileliğinizin 27. haftası itibariyle bebeğinizin hıçkırıklarını hissetmeye başlarsınız. Bu durum bazen uzun sürebilir, endişelenmeyin bu durum normaldir. Ayrıca anne adayının limon suyu içmesi bebeğin hıçkırığını geçirmez.

Bebeğinizin göz rengi bu hafta itibariyle oluşumunu tamamlar. Bebeğiniz hızla kilo almaya devam ettiği için ultrasonda bebeğinizi tek seferde bir bütün olarak görememeye başlarsınız, doktorunuz kısım kısım inceleyerek size bebeğinizi gösterir.

Görsellerde; 27 haftalık ultrason bebek görüntüsü, dil çıkaran küçük yaramaz bir erkek bebeğin 27 haftalık 3 boyutlu (3d-4d) görüntüsünü ve yine 3 boyutlu ultrasonda uykucu bir şirini görmektesiniz 🙂

27 Hafta Gebelik (Hamilelik) 3 Boyutlu (3d) Bebek Görüntüsü
27 Hafta Gebelik (Hamilelik) 3 Boyutlu (3d) Bebek Görüntüsü

 

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 27 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 27 Haftalık Gebelik ultrason görüntüleri

Bebek hazırlıklarına heyecanla başlamış sevgili anneler, bu yazılarım da ilginizi çekebilir:

Bebek Hazırlıkları: Doğum öncesi hazırlıklar

Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar

Bebek Hazırlıkları: Bebek Odası Hazırlıkları 

Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!!

ya da hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik

Bebek Hazırlıkları ile ilgili tüm yazılar için tıklayın

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 27 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 27 Haftalık Gebelik gebelik ultrason görüntüleri

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır. ultrason görüntüleribebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz, yayınlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

https://www.annesininmelegi.com

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz