Yunus Emre Enstitüsü Çocukları ‘Masal Analarıyla’ buluşmaya davet ediyor

0

MASALLARIMIZA YOLCULUK BAŞLIYOR

Yunus Emre Enstitüsü Çocukları ‘Masal Analarıyla’ buluşmaya davet ediyor

Yunus Emre Enstitüsü  Çocukları ‘Masal Analarıyla’ buluşmaya davet ediyor

Yunus Emre Enstitüsü bu yıl çocukları benzersiz bir masal serüvenine çıkaracak. Unutulmaya yüz tutmuş masallar çocukların dünyasında hayat bulacak. 

Türk kültürünün, tarihinin ve dilinin dünyaya tanıtılmasında öncü olan ve yaptığı çalışmalarla 30’u  aşkın ülkede Kültür Merkezleri açan Yunus Emre Enstitüsü’nün CNR Kitap Fuarı’nda düzenlediği “Masal Analarından Anadolu Masalları” etkinliği her yaştan çocuğun hayalini kurduğu masal kahramanlarıyla çocukları buluşturuyor.

Tarihin tozlu satırları arasında unutulmuş masallar, her biri kendi dalında uzman olan UNESCO ve Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi sanatçılarının performanslarıyla dile gelecek.

KELOĞLAN’DAN KÖROĞLUNA…

Masal etkinliğinde çocukların çok sevdiği kurnaz zekâsıyla bilinen Türk Masal Kahramanı Keloğlan’dan destanıyla ünlü bilge Köroğlu’na kadar birçok masal kahramanı usta sanatçıların anlatımlarıyla dile gelecek.

ÇOCUKLAR ETKİNLİK SALONLARINDA MASAL ANALARIYLA BULŞUŞACAK

CNR Fuar alanında kurulan özel etkinlik salonlarında çocuklar masal analarıyla buluşabilecekler. Böylece çocuklar masal anlatımları esnasında dikkatleri dağılmadan birbirinden farklı masal dünyasında gezintiye çıkabilecekler.

HANGİ HİKÂYELER VAR?

Çocuklara unutulmayacak bir masal dünyasının kapılarını açan etkinlik kapsamında sanatçılar Anadolu’nun muhtelif yerlerinden daha önce derlenmiş olan Türk masallarından seçkiler yapacak. Pertev Naili Boratav’ın “ Masal Masal İçinde”, “ Az Gittik Uz Gittik”,  Eflatun Cem Güney’in “ Masallar”, Hasan Latif Yüce’nin “Anadolu Masalları”, Saim Sakaoğlu’nun “ Gümüşhane Masalları” gibi yapıtlardan yararlanarak; Ayağına Diken Batan Serçe’den Küllü Fatma’ya, Hızır’ı Bulan Keloğlan’dan Uçan Atlar’a Yağmur Perileri’nden, Hamur Bebek’e 13 önemli masala hayat verecek.

Türk Kültürünü ve dilini dünya çapında gerçekleştirdiği faaliyetlerle ve eğitim çalışmalarıyla tanıtan Yunus Emre Enstitüsü’nün çocuklar için özel olarak düzenlediği Masal Anaları ve Masalların buluşmasına yeni kahramanlarla ve masallarla tanışmak isteyen her çocuk davetli.  Masallar 27 Şubat-8 Mart tarihleri arası her gün CNR Yeşilköy Kitap Fuarı alanında kurulacak ‘Masal Evi’nde dinlenebilecek.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz